• <

Iberdrola zainstaluje na wodach Hiszpanii pływające farmy wiatrowe o łącznej mocy 980 MW

07.06.2021 20:02 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Iberdrola zainstaluje na wodach Hiszpanii pływające farmy wiatrowe o łącznej mocy 980 MW

Partnerzy portalu

Iberdrola zainstaluje na wodach Hiszpanii pływające farmy wiatrowe o łącznej mocy 980 MW - GospodarkaMorska.pl
Fot. prasowe/iberdrolaespana.com

Według doniesień hiszpańskich mediów, inwestor Iberdrola wybuduje dwie morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy 980 MW. Pływające elektrownie wiatrowe powstaną u wybrzeży Hiszpanii. 

Farmy będą zlokalizowane w dwóch miejscach dwa w San Cibrao i San Brandan na wodach Galicji w północnej Hiszpanii. W planie giganta energetycznego jest zainwestowanie ok. 3 mld euro. Inwestor rozpoczął już procedurę inwestycyjną przed hiszpańskim Ministerstwem ds. Przemian Ekologicznych i Wyzwań Demograficznych (MITECO). Projekty farm zostały dostarczone do resortu 27 maja tego roku. Jak donosi portal Galicia Press, jest to historyczna decyzja biznesowa, gdyż po raz pierwszy inwestor w Hiszpanii ubiega się o pozwolenie na budowę morskich farm na wodach Galicji. 

Jest to bardzo dobra wiadomości dla przemysłu prowadzonego w Galicji, np. dla stoczni Navantia w Ferrolterra, które ma już doświadczenie w budowie fundamentów pod turbiny wiatrowe. Pojawiają się jednak obawy o konflikt interesów z miejscowymi rybakami oraz branżą owoców morza. To jeden z wielu czynników, dla których do tej pory w Galicji nie rozwinięto morskich farm wiatrowych. 

Unijne programy odbudowy przyśpieszyły inwestycje

Iberdrola liczy na skorzystanie z funduszy europejskich, w tym Next Generation EU. Środki finansowe przeznaczone na odbudowę gospodarek po pandemii COVID-19 zachęciła inwestorów do inwestycji w Galicji. Dotychczas inwestorzy tylko deklarowali chęci inwestycji. Na przykład galicyjska Greenalia ogłosiła również zamiar budowy morskiej farmy wiatrowej w kraju o mocy 50 MW – inwestor posiada także w planie kilka projektów na Wyspach Kanaryjskich.

Burmistrz miasta Ferrol, Angel Mato, przekonywał podczas jednego z ostatnich wystąpień, że w ciągu najbliższej dekady pojawią się milionowe inwestycje w morskiej energetyce wiatrowej, dlatego apeluje o współpracę publiczno-prywatną, aby miasto stało się centrum rozwoju obiektów związanych z nowym sektorem. 

Iberdrola zapowiedziała kilka miesięcy temu, że zamierza rozwijać morską energetykę wiatrową także na Wyspach Kanaryjskich i w Andaluzji. 


seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.