• <

Sztorm pokonał tajlandzki okręt

rk

18.12.2022 20:14

Partnerzy portalu

Sztorm pokonał tajlandzki okręt - GospodarkaMorska.pl
Atlas News

Podczas silnego sztormu na Zatoce Tajlandzkiej, doszło do zatonięcia korwety HTMS Sukhothai należącej do Królewskiej Marynarki Wojennej Tajlandii (Kong Thap Ruea Thai).

Okręt znajdował się poza portem, gdy uderzyły w niego silne fale, dokonując przechyłu jednostki i wdarcia się wody na pokład. Słona woda doprowadziła do uszkodzenia systemów elektronicznych znajdujących się w wyposażeniu jednostki, doprowadzając do uszkodzeń m.in. w siłowni okrętowej. W wyniku awarii doszło do zatrzymania systemu sterowania oraz możliwości dotychczasowej obsługi sprzętu. W wyniku tego okręt zaczął nabierać wody i przechylać się jeszcze bardziej.

Do działania natychmiast ruszyły inne jednostki morskie oraz służby działając w ramach SAR (search and rescue). Dzięki temu udało się uratować członków załogi. Sytuację cały czas nadzorował premier kraju gen. Prayut Chan-Ocha.

HTMS Sukhothai (FS-442) była jedną z siedmiu korwet w tajskich siłach zbrojnych i przy tym jedną z dwóch typu Ratanakosin. Zbudowano ją w latach 80-tych w USA. Długość wynosiła 76 metrów, a maksymalny tonaż 960 ton. Służyło na niej 87 członków załogi. Była uzbrojona m.in. w armatę Otobreda 76mm, dwie armaty Bofors 40mm, dwa karabiny maszynowe Oerlikon 20 mm, osiem wyrzutni do pocisków rakietowych RGM-84 Harpoon, a także sześć wyrzutni dla torped Mark 32. 

Dalsze szczegóły tego wypadku będą przedmiotem śledztwa. Nieznany jest jeszcze dalszy los okrętu i znajdującego się na nim wyposażenia.

Gospodarka Morska
MW Tajlandii

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.