• <
attis_konferecnja_2024

Shell, Iberdrola składa ofertę budowy największej pływającej farmy wiatrowej na świecie

19.07.2021 21:47 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Shell, Iberdrola składa ofertę budowy największej pływającej farmy wiatrowej na świecie

Partnerzy portalu

Shell, Iberdrola składa ofertę budowy największej pływającej farmy wiatrowej na świecie - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mariusz Paździora / CC 3.0

Royal Dutch Shell Plc i jednostka ScottishPower firmy Iberdrola SA łączą siły, aby zbudować największe na świecie morskie farmy wiatrowe.

Zgodnie z oświadczeniem firmy złożyły propozycje budowy turbin u wybrzeży Wielkiej Brytanii w ramach procesu dzierżawy dna morskiego przez Szkocję deweloperom energii odnawialnej. Oferty deweloperów mogą dotyczyć stałych lub pływających projektów wiatrowych.

Proces leasingu Scotwind w Crown Estate Scotland przyciąga jedne z największych światowych nazwisk w dziedzinie energii odnawialnej. Już teraz największy na świecie deweloper morskiej energetyki wiatrowej Orsted A/S zapowiedział, że będzie współpracował z Falck Renewables i BlueFloat Energy w przetargu, podczas gdy TotalEnergies SE dołącza do jednostki Macquarie GIG i szkockiej grupy rozwoju infrastruktury odnawialnej.

Inni oferenci to joint venture Eni SpA z Red Rock Power Ltd. oraz partnerstwo pomiędzy SSE Plc, Copenhagen Infrastructure Partners i Marubeni Corp. Wyniki przetargu spodziewane są na początku przyszłego roku.

Brak konkurencji

Konkurencja jest inna niż w Anglii, gdzie na aukcji na początku tego roku deweloperzy zgodzili się płacić ponad 1 miliard dolarów rocznie za prawo do budowy elektrowni odnawialnych na morzu. W Szkocji zwycięski oferent wniesie jednorazową opłatę.

Ponieważ nie da się przelicytować konkurencji, deweloperzy będą musieli wyróżniać się takimi czynnikami jak możliwości, doświadczenie i zasoby finansowe. Nie jest do końca jasne, jaką kombinację atrybutów uzna Szkocja za niezbędną do zwycięskiej oferty.

- Rzeczy takie jak możliwości i doświadczenie są obecnie trudne do oceny w przypadku morskiej energetyki wiatrowej, ponieważ istnieje ograniczona liczba stron z doświadczeniem w faktycznym opracowywaniu projektów – powiedziała Imogen Brown, analityk ds. morskiej energetyki wiatrowej w BloombergNEF.

Firmy, które wygrają, będą miały możliwość zajęcia wiodącej pozycji na świecie jako deweloper pływających farm wiatrowych. Technologia pływająca może drastycznie rozszerzyć potencjał morskiej energii wiatrowej na wody, gdzie jest zbyt głęboko dla tradycyjnych konstrukcji przymocowanych do dna morskiego. Jak dotąd istnieje tylko kilka projektów demonstracyjnych, ale może to być główne źródło czystej energii dla takich miejsc, jak Kalifornia, Korea Południowa i Japonia.


Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.