• <
mewo_2022

Krok bliżej do masowej produkcji ogromnych turbin pływowych

09.08.2021 19:44 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Krok bliżej do masowej produkcji ogromnych turbin pływowych

Partnerzy portalu

Krok bliżej do masowej produkcji ogromnych turbin pływowych - GospodarkaMorska.pl
Fot. novainnovation.com / Cabinet Secretary Michael Matheson and CEO of Nova Innovation Simon Forrest

Wiadomości od Nova Innovation pojawiają się nieco ponad tydzień po tym, jak inna firma, Orbital Marine Power, oznajmiła, że jej turbina O2 rozpoczęła wytwarzanie energii elektrycznej i przesył do sieci. Projekt będzie również badał, jak można poprawić wydajność turbiny i skupi się na logistyce związanej z masową produkcją.

Nova Innovation, firma działająca w branży energii pływów, poinformowała, że jest w stanie ruszyć do przodu z projektem skupionym wokół skalowania produkcji turbin pływowych po otrzymaniu funduszy od rządu Szkocji.

Dofinansowanie w wysokości 2,78 mln dolarów, ogłoszone w czwartek, zostanie wykorzystane do wsparcia projektu Volume Manufacturing and Logistics for Tidal Energy, znanego również jako VOLT.

VOLT "rozwinie pierwszą europejską linię montażową do masowej produkcji turbin pływowych", jak podaje Nova, a także "przetestuje innowacyjne techniki i narzędzia do transportu, rozmieszczenia i monitorowania turbin na całym świecie".

Projekt będzie również badał, jak można poprawić wydajność turbin i skupi się na logistyce związanej z masową produkcją.

Skala wdrażanych technologii i systemów może być znacząca. Nova Innovation zainstalowała kilka turbin u wybrzeży Szetlandów, archipelagu położonego na północ od kontynentalnej Szkocji. Gdy końcówka łopatek jest ustawiona pionowo, wysokość od podstawy wynosi nieco poniżej 14 metrów.

Wiadomość pojawia się nieco ponad tydzień po tym, jak inna firma, Orbital Marine Power, oznajmiła, że jej turbina O2 rozpoczęła wytwarzanie energii elektrycznej podłączonej do sieci w Europejskim Centrum Energetyki Morskiej na Orkadach, innym archipelagu na północ od Szkocji.

2-megawatowa turbina O2 została nazwana "najpotężniejszą na świecie turbiną pływową", waży 680 ton i ma 74 metry długości.

Michael Matheson, sekretarz rządu Szkocji ds. energii i transportu, powiedział, że projekt VOLT oznacza "ważny kamień milowy w komercjalizacji sektora".

– Dzięki naszym bogatym zasobom naturalnym i specjalistycznej wiedzy, Szkocja jest idealnie przygotowana do wykorzystania ogromnego globalnego rynku energii morskiej, pomagając jednocześnie w dostarczaniu gospodarki zerowej netto zarówno tutaj, jak i na całym świecie – podano w czwartkowym oświadczeniu. 

Fundusze będą dostarczane przez Scottish Enterprise, agencję rozwoju gospodarczego kraju.

Morski potencjał

Z milami linii brzegowej, Wielka Brytania jako całość jest domem dla wielu projektów związanych z energią morską.

W kwietniu ogłoszono, że roczny projekt badawczy skupiający się na potencjale pływów, fal oraz pływających technologii wiatrowych uzyskał wsparcie z Marine-i, programu skupionego wokół innowacji w dziedzinach takich jak energetyka morska.

Projekt będzie realizowany na wyspach Scilly, archipelagu znajdującym się u południowo-zachodnich wybrzeży Anglii, i prowadzony przez Isles of Scilly Community Venture, Planet A Energy i Waves4Power.

Potencjał tkwi również w rzekach. W marcu władze Portu Londyn wydały zgodę na przeprowadzenie prób technologii energii pływów na odcinku Tamizy, co może stanowić kolejny element procesu dekarbonizacji energetyki.

Z danych Ocean Energy Europe wynika, że w ubiegłym roku w Europie przybyło zaledwie 260 kilowatów mocy w zakresie strumieni pływowych, a w zakresie energii fal morskich zainstalowano zaledwie 200 kW. Dla porównania, według organizacji branżowej WindEurope, w 2020 roku w Europie zainstalowano 14,7 gigawatów mocy w energetyce wiatrowej.

Partnerzy portalu

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.