• <
pge_baltica_390x100_duży

100 pytań do Ocean Winds – udane spotkanie dla potencjalnych dostawców branży morskiej energetyki wiatrowej

kw

14.09.2023 21:51
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas 100 pytań do Ocean Winds – udane spotkanie dla potencjalnych dostawców branży morskiej energetyki wiatrowej

Partnerzy portalu

Fot. Ocean Winds

13 września 2023 r. Ocean Winds (OW), jeden z globalnych liderów branży morskiej energetyki wiatrowej, zorganizował kolejne otwarte spotkanie Dzień Dostawcy (Suppliers Day) projektu BC-Wind dla polskich i zagranicznych firm zainteresowanych dostawami usług i komponentów w branży offshore.

Doskonale sprawdziła się formuła spotkania „100 pytań do OW” – przedstawiciele OW odpowiadali na konkretne pytania od potencjalnych dostawców dotyczące wielu kwestii takich jak harmonogram realizacji inwestycji czy zasady procesu zamówień.

Podczas rozmów przedstawiciele Ocean Winds przedstawili obecny stan realizacji inwestycji, plany zakupowe na lata 2023-2024, wymogi jakie spółka stawia wykonawcom w obszarze ochrony zdrowia, bezpieczeństwa i ochrony środowiska, a także podejście do innowacji i współpracę z Władysławowem jako miejscem bazy serwisowej dla BC-Wind. 

„Spotkanie z wykonawcami jest dla nas ważnym elementem konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju spółki w Polsce. Rozmawialiśmy o planach kontraktacji w tym i kolejnym roku, zaprezentowaliśmy wizualizacje portu serwisowego we Władysławowie oraz lądowej stacji przyłączeniowej w Choczewie.  Ogłosiliśmy również decyzję o zwiększeniu mocy farmy o 101MW, co pozwoli zainstalować więcej turbin wiatrowych na farmie BC-Wind. Obecnie przy 500MW, w zależności od dostawcy turbin, spółka rozpatruje instalację od 28 do 34 turbin – wyjaśnił Kacper Kostrzewa, Dyrektor BC-Wind, realizowanego przez Ocean Winds w Polsce.

30 grudnia 2022 r. Ocean Winds złożył stosowny wniosek do Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A., który został uzupełniony 16 stycznia br. i 29 sierpnia br. spółka otrzymała decyzję o zmianach warunków przyłączenia. Zmiana dotyczy przyłączenia do sieci C-Wind tworzącej farmę BC-Wind.

BC-Wind jest morską farmą wiatrową zlokalizowaną około 23 kilometrów na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. 

Ocean Winds planuje rozpoczęcie działalności komercyjnej farmy wiatrowej BC-Wind w 2027 roku. 

O BC-Wind


BC-Wind jest morską farmą wiatrową o mocy do 399 MW, zlokalizowaną około 23 kilometrów na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. 

Inwestycja jest pierwszym projektem firmy Ocean Winds w Polsce, realizowanym od 2012 roku. Wówczas Spółka otrzymała decyzję lokalizacyjną (tzw. pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp) dotyczącą projektu B, a w 2013 r. – części C. W marcu 2021 r. podpisano umowę o przyłączenie do sieci. W czerwcu zeszłego roku projekt otrzymał od Urzędu Regulacji Energetyki prawo do kontraktu różnicowego (tzw. CfD) oraz decyzję środowiskową dla części morskiej (2022), dzięki czemu będzie jedną z pierwszych zrealizowanych inwestycji offshore w Polsce.

Więcej informacji: https://www.bc-wind.pl/

O Ocean Winds


Ocean Winds (OW) to międzynarodowa firma zajmująca się morską energią wiatrową, utworzona jako spółka joint venture 50-50, której właścicielami są EDP Renewables i ENGIE. W oparciu o nasze przekonanie, że morska energia wiatrowa jest istotnym elementem globalnej transformacji energetycznej, rozwijamy, finansujemy, budujemy i obsługujemy projekty morskich farm wiatrowych na całym świecie.

Kiedy EDPR i ENGIE połączyły swoje aktywa w zakresie morskiej energetyki wiatrowej, aby stworzyć OW w 2019 roku, firma miała łącznie 1,5 GW w budowie i 4,0 GW w rozwoju. OW szybko dodawał do tego portfela i obecnie znajduje się na drodze pozwalającej osiągnąć cel na 2025 r. w postaci 5 do 7 GW projektów w eksploatacji lub budowie oraz 5 do 10 GW w zaawansowanym rozwoju. W 2022 roku moc brutto morskiej energetyki wiatrowej OW osiągnie około 17 GW.

OW, z siedzibą w Madrycie, obecnie działa w siedmiu krajach, a swoje działania kieruje przede wszystkim na rynki Europy, Stanów Zjednoczonych, wybranych części Azji i Brazylii. 

Więcej informacji: https://www.oceanwinds.com

seaway7

Dziękujemy za wysłane grafiki.