• <
nauta_2024

Dno pod kontrolą. Kongsberg wykryje przeszkodę na oceanie w trudnych warunkach

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Dno pod kontrolą. Kongsberg wykryje przeszkodę na oceanie w trudnych warunkach

Partnerzy portalu

Fot. Kongsberg

Na rynku pojawiło się nowe urządzenie do badania dna, które wprowadził Kongsberg Discovery. Norweska firma specjalizuje się w rozwoju podwodnej robotyki i technologii czujników. Lżejsze urządzenie EM 2042 MBES spotkało się z bardzo pozytywną reakcją hydrografów na konferencji FEMME w Edynburgu.

W czasie konferencji związanych z instalacją morskich farm wiatrowych wielokrotnie podkreśla się konieczność pozyskania dokładnych danych o dnie morza, gdzie będą montowane fundamenty tych wielkich konstrukcji. W czasie konferencji inauguracyjnej MUNIMAP w Instytucie Oceanologii PAN również zwracano uwagę na konieczność dokładnego określania miejsca zrzutu bojowych środków chemicznych i położenia zagubionej amunicji i okrętów wraków z amunicją na pokładzie. 

Budowa portów, falochronów, nabrzeży, podwodnych rurociągów, morskich farm wiatrowych, połączeń kablowych wymaga dokładnego zbadania i opracowania mapy dna. Dzięki lekkiej, solidnej konstrukcji i łatwości montażu EM 2042 umożliwia gromadzenie danych o dnie morskim nawet na  odległych akwenach i w szczególnie wymagających środowiskach. 

Urządzenie zaprojektowano tak, że można szybko przystosować je do działań gdy pojawią się warunki do pracy. Kongsberg podkreśla, że „jego wyjątkowa elastyczność rozszerza operacyjne działanie w oknach pogodowych, zapewniając jednocześnie wysokiej jakości dane klientom pragnącym poznać, chronić i eksplorować dno oceanu”.

Echosonda na każde warunki

MBES firmy Kongsberg, EM 2042 został zaprojektowany tak, aby uprościć zróżnicowane wyzwania stojące przed klientami. Chodzi o ciągłą rozbudowę i modernizację infrastruktury, w tym morskich farm wiatrowych i kabli podmorskich. 

Mapowanie dna morskiego, zwłaszcza na obszarach odległych, często musi być przeprowadzane w trudnych warunkach pogodowych i przy wąskich oknach operacyjnych. W tych trudnych warunkach uzyskanie niezakłóconych i dokładnych danych już przy pierwszych próbach może być trudne. Istnieje również ciągłe ryzyko uszkodzenia drogiego sprzętu.

- EM 2042 jest o 60% lżejszy od swojego poprzednika EM 2040. Został zaprojektowany tak, aby zapewnić łatwą konfigurację i uruchomienie na statkach różnej wielkości, w tym na bezzałogowych pojazdach nawodnych (USV). Pozwala na łatwiejszą obsługę w niesprzyjających warunkach przy mniejszym zużyciu energii. Już otrzymujemy świetne opinie od klientów – mówi Stene Førsund, wiceprezes Kongsberg Discovery.

Urządzenie można łatwo zamontować w kadłubie statku lub na burcie za pomocą niestandardowego uchwytu firmy Kongsberg Discovery. Łączność zapewnia się tylko przy użyciu jednego kabla łączącego urządzenie z komputerem. Układ został tak zaprojektowany, aby skrócić czas i koszty naprawy w przypadku jakichkolwiek uszkodzeń podczas operacji badawczych.

- Używamy echosondy EM 2042 od stycznia 2024 r. Rozmiar i waga całego systemu pozwalają nam na użycie EM 2042 w całej naszej flocie, łącznie z małymi platformami, takimi jak łodzie robocze i pojazdy USV. Połączenie jednego dostawcy echosond i pozycjonowania umożliwia nam wykorzystanie synergii – informuje Anders Wikmar, kierownik ds. badań i technicznych w Göteborgu, ekspert ds. badań morskich Clinton Marine. 

Clinton Marine Survey prowadziło m.in. badania geofizyczne dla projektu morskiej farmy wiatrowej planowanego u wybrzeży Szwecji na zlecenie OX2. Statek „Northern Storm” prowadził badania w ramach projektu Galatea-Galene, który ma powstać w cieśninie Kattegat, około 25 km od brzegu. Farma będzie usytuowana na akwenach w pobliżu miast Varberg i Falkenberg. Badaniami objęto obszar około 370 km2, obejmujący zarówno teren farmy wiatrowej, jak i planowane korytarze kablowe prowadzące po dnie morza do brzegu.

Źródło „czystych” danych

EM 2042 może być przydatne w pracach związanych budową farm wiatrowych w polskiej strefie ekonomicznej. Wyróżnia się bowiem w pozyskiwaniu „czystych” danych, dużą gęstością i rozdzielczością dzięki nowemu poziomowi sterowania wiązką. Kongsberg podkreśla, że „Jest to kluczowy czynnik umożliwiający bezpieczniejsze i mądrzejsze podejmowanie decyzji oraz przewagę konkurencyjną dla wymagających klientów”.

EM 2042 zawiera również wbudowaną, niewymagającą licencji eksportowych technologię czujników ruchu Kongsberg Seapath™. To zapewnia wieloczęstotliwościowe rozproszenie wsteczne i prawdziwą stabilizację wszystkich osi w czasie rzeczywistym.

- Naprawdę doceniamy prostotę kompletnej konfiguracji, obejmującej mini-MRU [jednostkę odniesienia ruchu] zamontowaną i wstępnie wyrównaną wewnątrz głowicy sonaru oraz ścisłą integrację z Seapath – podkreśla Wikmar i dodaje: „Bardzo cenimy bliską współpracę z firmą Kongsberg Discovery przy pracy nad nową generacją echosond i nie możemy się doczekać unikalnego zestawu funkcji, takich jak poczwórny przegląd i przewidywalne nachylenie. Pozwoli nam to przesuwać granice w prowadzeniu badań, więc przyszłość jest jasna.”

Niedawno Kongsberg Discovery rozpoczęła szeroko zakrojony program prób morskich ze swoim nowym, autonomicznym pojazdem podwodnym dalekiego zasięgu (AUV) – HUGIN Endurance.

HUGIN Endurance został wprowadzony na rynek w 2021 roku. Jest największym z grupy pojazdów AUV HUGIN. Ma około 11 metrów długości, średnicę 1,2 metra i waży około 8 tys. kg. Może osiągać głębokość znamionową 6tys. metrów. Zaprojektowano go tak, aby umożliwiał niezależne, wielozadaniowe operacje na dystansie około 1200 mil morskich.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.