• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Senat zaproponował poprawkę do noweli ustawy o pracy na morzu

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Senat zaproponował poprawkę do noweli ustawy o pracy na morzu

Partnerzy portalu

Senat zaproponował poprawkę do noweli ustawy o pracy na morzu  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Paweł Grzegorz / Pixabay

Senat przyjął w piątek nowelizację ustawy o pracy na morzu, proponując do niej poprawkę. Ustawa zawiera przepisy, które przedłużają ważność marynarskich umów o pracę o okres związany z przetrzymywaniem marynarza w wyniku piractwa lub zbrojnej napaści na statek.

Senat przyjął ustawę wraz z poprawką jednomyślnie, głosami 98 senatorów.

Zgłoszona przez Magdalenę Kochan z Koalicji Obywatelskiej poprawka jest związana z nieopodatkowaniem żywności dla marynarzy pracujących na specjalistycznych statkach technicznych, jak holowniki i pogłębiarki. Dzień wcześniej zwracał na to uwagę przewodniczący Krajowej Sekcji Morskiej Marynarzy i Rybaków NSZZ "Solidarność" Andrzej Kościk.

– Okazuje się, że na takich statkach, jak należące do polskiego Przedsiębiorstwa Robót Czerpalnych i Podwodnych i SAR do tej pory żywność jest opodatkowana. Dzieje się niesprawiedliwość. Marynarze w żegludze pełnomorskiej nie są opodatkowani faktem dostarczania żywności na statek, a marynarze w PRCiP są opodatkowani – mówił Kościk.

Zaproponowana przez Senat poprawka trafi teraz do Sejmu. Więcej o nowelizacji pisaliśmy TUTAJ.

Źródło: jm, PAPPartnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.