• <
attis_konferecnja_2024

Komisja Izby Reprezentantów przyjęła poprawkę unieważniającą zwolnienie NS2 z sankcji

zk

04.07.2021 14:56 Źródło: PAP
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Komisja Izby Reprezentantów przyjęła poprawkę unieważniającą zwolnienie NS2 z sankcji

Partnerzy portalu

Komisja Izby Reprezentantów przyjęła poprawkę unieważniającą zwolnienie NS2 z sankcji - GospodarkaMorska.pl
Fot. iStock

Komisja ds. środków budżetowych Izby Reprezentantów jednogłośnie przyjęła w czwartek poprawkę do ustawy o pomocy zagranicznej, która ma na celu odwrócić decyzję Departamentu Stanu o odstąpieniu od sankcji przeciwko firmie Nord Stream 2 AG i jej szefowi.

– Nord Stream 2 to polityczna broń, podważająca bezpieczeństwo energetyczne Europy i dotykająca kilku wschodnioeuropejskich, nordyckich i bałtyckich krajów – stwierdziła jedna z autorek poprawki, deputowana Demokratów Marcy Kaptur z Ohio.

Poprawka ma na celu unieważnienie decyzji Departamentu Stanu o odstąpieniu od nałożenia uchwalonych przez Kongres sankcji - powołując się na bezpieczeństwo narodowe - przeciwko zarejestrowanej spółce Nord Stream AG i jej prezesowi Matthiasowi Warnigowi.

– Te sankcje nie były opcjonalne i to, że Departament Stanu w ten sposób użył wyjątku mówiącego o interesie bezpieczeństwa narodowego było nieczystym zagraniem – mówi PAP osoba zaangażowana w prace nad poprawką.

– Prawda jest taka, że w Kongresie do dziś pozostał niesmak po tej decyzji.

Szanse, że ruch ten coś zmieni, są jednak niewielkie. Mimo szerokiego poparcia obydwu partii w Kongresie, przed projektem długa droga: musi zostać jeszcze przegłosowany przez obie izby Kongresu i podpisany przez prezydenta, który odstąpił od sankcji ze względu na chęć uniknięcia nieporozumień z Niemcami.

Ponadto trwają rozmowy między Waszyngtonem i Berlinem dotyczące tego, jak Niemcy mogłyby ograniczyć negatywne skutki. Zawarcie porozumienia – być może jeszcze w lipcu – otworzy drogę do rozpoczęcia działalności gazociągu.

Partnerzy portalu

seaway7
rosang_2023
ambermarine_2023_390x150

Dziękujemy za wysłane grafiki.