• <
urząd_morski_gdynia_2021

Komisja sejmowa nie rozpatrzyła poselskiego projektu noweli ustawy Prawo wodne

AK

23.06.2021 18:16 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Komisja sejmowa nie rozpatrzyła poselskiego projektu noweli ustawy Prawo wodne
Komisja sejmowa nie rozpatrzyła poselskiego projektu noweli ustawy Prawo wodne - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Sejmowa Komisja Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej nie rozpatrzyła w środę poselskiego projektu noweli ustawy Prawo wodne, która miała doprecyzować wymogi formalne dla pozwoleń wodnoprawnych na wprowadzanie do kanalizacji ścieków przemysłowych zawierających substancje szkodliwe.

Nowela ustawy, którą miała w środę rozpatrywać komisja, to - jak określił poseł Bartosz Kownacki (PiS) "drobny projekt zmiany ustawy Prawo wodne". Projekt miał zmierzać do "uproszczenia czy wyjaśnienia przepisów, które mogą budzić wątpliwości interpretacyjne".

"Chodzi o to, aby przedsiębiorcy, którzy wprowadzają ścieki przemysłowe zawierające substancje szczególnie szkodliwe mieli jasność, jakie dokumenty mają złożyć" – powiedział poseł Kownacki. Zaznaczył, że dotychczasowy zapis wskazywał, iż konieczna jest zgoda podmiotu posiadającego urządzenia kanalizacyjne. Nowela zakładała, że nie byłoby potrzeby wydawania osobnej zgody, skoro taka zawiera się w umowie cywilno-prawnej. Poseł Kownacki dodał, że konieczność zmiany wynika z "niezrozumiałych" wątpliwości, jakie zgłaszały w tej kwestii organy administracji publicznej.

Kontrowersje wśród członków komisji pojawiły się po wystąpieniu sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marka Gróbarczyka. Wiceminister, wyrażając poparcie dla noweli, wskazał, że temat, którego ona dotyczy, jest "niezwykle trudny w kontekście współpracy samorządów z MPWiKami, z zarządami wodno-kanalizacyjnymi".

Dodał, że do komisji została przesłana propozycja poprawki "jeszcze bardziej liberalizująca przede wszystkim współpracę pomiędzy MPWiKami a przedsiębiorcami tak, aby nie była wymagana żadna zgoda ani żadna umowa na okoliczność uzyskania operatu wodnoprawnego, bo wydaje nam się, że nie jest to zasadne w kontekście przede wszystkim funkcjonowania tych przedsiębiorstw".

Posłowie wskazywali, że nie otrzymali tekstu poprawki przed posiedzeniem komisji. Jak uznała posłanka Daria Gosek-Popiołek (Lewica), próba wprowadzenia poprawki to ominięcie procedur legislacyjnych.

"Poprawka, którą wprowadza ministerstwo powoduje to, że będziemy te ścieki mogli wprowadzać bez zgody właściciela kanalizacji, to jest w ogóle złamanie wszelkich możliwych zasad" – mówił poseł Dariusz Wieczorek (Lewica).

"O jakości ścieków czy o szkodliwych elementach tych ścieków decyduje pozwolenie wodnoprawne. Pozwolenie wodnoprawne musi uzyskać każdy - i to jest warunek podstawowy włączenia tych ścieków do systemu ogólnego. Chcemy uniknąć takiej sytuacji, że nagle ktoś będzie obrażony na kogoś i nie zgodzi się na wpuszczenie tych ścieków, które spełniają wszelkie kryteria i warunki funkcjonowania tej instalacji" – tłumaczył wiceminister Gróbarczyk.

Jak mówił poseł Tadeusz Aziewicz (KO) "wyraźnie widać, że intencja autorów tego projektu jest zupełnie inna niż ta, o której sądziliśmy, przychodząc na to posiedzenie". "Argumentacja, która tutaj została użyta, w dużym stopniu narusza prawo własności m.in. samorządów" – wskazywał.

Stwierdził, że "sposób procedowania tej ustawy jest szokujący i wybitnie naganny".

Po dyskusji wniosek wiceprzewodniczącego komisji Arkadiusza Marchewki (KO) o niezwłoczne rozpatrzenie projektu ustawy poselskiej nie uzyskał większości i komisja nie przeszła do rozpatrzenia projektu ustawy. Za wnioskiem głosowało 6 posłów, 7 było przeciw.


legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35101,00 $ tona 1,01% 23 lip
 Cynk 2944,00 $ tona 0,82% 23 lip
 Aluminium 2492,00 $ tona 1,76% 23 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.