• <
BOTA_FILM_2021

Gróbarczyk: proponujemy modernizację Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa

ac

23.06.2021 11:27 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Gróbarczyk: proponujemy modernizację Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa
Gróbarczyk: proponujemy modernizację Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa - GospodarkaMorska.pl
Fot. MSPiR

Proponowana modernizacja Morskiej Służby Ratownictwa i Poszukiwania opiera się na inwestycjach w sprzęt i poprawie warunków pracy – poinformował w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.

Informacja na temat sytuacji płacowej pracowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR) była tematem posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Wzrost płac w Morskiej Służbie Ratownictwa i Poszukiwania postępuje sukcesywnie z każdym rokiem, ale nie jest na takim poziomie, jak życzyliby sobie tego pracownicy - wskazał Gróbarczyk.

– Proponujemy rozwiązanie w zakresie modernizacji Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa tj. przede wszystkim system (…), który ma służyć ogromnym inwestycjom w zakresie usprzętowienia, poprawy warunków pracy, zwiększenia liczby jednostek oraz ich modernizacji – powiedział Gróbarczyk.

Jak podkreślał, "z drugiej strony wnioski, które napływają z SAR w zakresie konieczności wzrostu wynagrodzenia kierujemy z dużym naciskiem do ministra finansów i liczymy na to, że w najbliższym budżecie zyska to akceptację".

– Chcielibyśmy powrócić do rozwiązań, które były wcześniej przygotowywane, ale nie zyskały akceptacji przede wszystkim załogi, tj. system agencyjny – kontynuował Gróbarczyk – To na okoliczność trwałego zabezpieczenia przychodów finansowych. Dziś jeszcze nie chcę mówić na ten temat, bo nie mamy w całości zbudowanego tego programu. (…) Chcielibyśmy go jeszcze raz zaproponować już z zmienionej wersji w oparciu o wzrost przede wszystkim środków technicznych – dodał wiceminister.

Program rozwiązań w zakresie funkcjonowania SAR-u

– Te rozwiązania nie są dla nas zadowalające i jestem przekonany, że dla załogi nie są również – stwierdził Gróbarczyk – Natomiast jest to jedyna forma, w której jesteśmy w stanie zaspokoić różnice płacowe. Z drugiej strony w tym roku na pewno przygotujemy program rozwiązań, o którym mówiłem w zakresie funkcjonowaniu SAR-u i w ten sposób tą podwójną ścieżką będziemy starać się doprowadzić do zbilansowania płac w SAR tak, aby one nie odstępowały od warunków rynkowych" - powiedział.

Ratownicy morscy obecni na posiedzeniu komisji zgodnie twierdzili, że ich płace są bardzo niskie. Wskazywali także, że kolejnym problem jest wiek pracujących tam osób, a także starzejący się sprzęt.

Do zadań SAR należy poszukiwanie i ratowanie osób znajdujących się w niebezpieczeństwie na morzu oraz zwalczanie zagrożeń i zanieczyszczeń olejowych i chemicznych środowiska morskiego.


Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35760,00 $ tona 0,25% 27 lip
 Cynk 2948,00 $ tona 0,07% 27 lip
 Aluminium 2497,00 $ tona -0,08% 27 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.