• <
gryfia_70lat

Ulstein zaprojektuje kontenerowiec na paliwa niekopalne dla norweskiego start-upu

23.06.2021 11:54 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Ulstein zaprojektuje kontenerowiec na paliwa niekopalne dla norweskiego start-upu

Partnerzy portalu

Ulstein zaprojektuje kontenerowiec na paliwa niekopalne dla norweskiego start-upu - GospodarkaMorska.pl
Fot. Ulstein

Norweski stoczniowiec Ulstein został wybrany do zaprojektowania kontenerowca na paliwa niekopalne, który będzie w stanie osiągnąć zerową emisję.

Kontrakt został przyznany przez EDGE Navigation AS firmie Ulstein Design & Solutions AS. Edge Navigation to startup z siedzibą w Oslo, który jest w trakcie opracowywania statków handlowych o napędzie niekopalnym, ponieważ transport morski poszukuje sposobów na dekarbonizację. Firma postawiła sobie za cel wprowadzenie na rynek „ekonomicznych i skalowalnych, wykorzystujących zieloną energię” komercyjnych statków towarowych do 2025 roku.

Projekt ma zawierać opatentowany przez Ulsteina kadłub X-BOW.

– Efektywność energetyczna będzie kluczowym elementem transformacji energetycznej, a w Ulstein mamy partnera z dużym doświadczeniem w zakresie innowacyjnych projektów, w tym ich sprawdzonego rozwiązania X-BOW – powiedział Jakob Tolstrup-Møller, dyrektor zarządzający w EDGE – Mniej mocy potrzebnej na kontener w szerszym zakresie scenariuszy operacyjnych dzięki X-BOW obniży poprzeczkę do przejścia na napęd na zieloną energię..

Potrzeba innowacji w żegludze

Według Ulsteina, globalna flota kontenerowców liczy obecnie około 5350 statków o nośności około 24 milionów TEU i wszystkie mają napęd na paliwa kopalne.

– To zadanie jest idealnym projektem dla Ulstein – powiedział Lars Ståle Skoge, dyrektor handlowy w Ulstein Design & Solutions – Jedną z naszych podstawowych wartości jest zrównoważony rozwój i dlatego rozwijamy dalej projektowanie statków kontenerowych, m.in. wykorzystując napęd na paliwa niekopalne oraz energooszczędną konstrukcję kadłuba X-BOW.

Tolstrup-Møller i Skoge prowadzą rozmowy na temat kontenerowców X-BOW od ponad dziesięciu lat.

– Transport kontenerowy jest integralną częścią światowej gospodarki, wpływającą bezpośrednio lub pośrednio na codzienne życie wszystkich – powiedział Tolstrup-Møller – Transformacja energetyczna wymusi zmianę paradygmatu w przemyśle morskim, ponieważ spedytorzy / właściciele ładunków będą starali się wyeliminować emisje. W związku z tym musimy wprowadzać innowacje poprzez adaptację i łączenie technologii w celu osiągnięcia zasilania o zerowej emisji. Biorąc pod uwagę nadrzędną potrzebę zapewnienia efektywnego wykorzystania energii, X-BOW jest optymalnym rozwiązaniem projektowym, a teraz bardzo ściśle współpracujemy z Ulstein Design & Solutions, aby opracować wydajną konstrukcję, która pozwala na innowacyjne rozwiązania w zakresie zielonej energii.


Partnerzy portalu

aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.