Mitsubishi Heavy Industries (MHI) rozpoczęło nowy projekt z Mærsk Mc-Kinney Møller. Wszystko po to aby ocenić techniczne, finansowe i środowiskowe czynniki związane z modyfikacją istniejących statków na zeroemisyjne.
Tworząc plan przekształcenia istniejących statków napędzanych paliwami kopalnymi w statki neutralne pod względem emisji dwutlenku węgla, głównym celem jest zmniejszenie ryzyka inwestycyjnego związanego z przejściem na dekarbonizację.
Projekt obejmie ocenę techniczną aspektów bezpieczeństwa przy przerabianiu masowców czy tankowców na zasilanych amoniakiem, metanolem i innymi podobnymi paliwami. MHI przeanalizuje również wymagane wydatki, w tym koszty konwersji paliwa, inwestycje technologiczne, koszty paliwa i powiązane koszty wysyłki. Równolegle przeprowadzona zostanie ocena środowiskowa w celu oszacowania korzyści wynikających z redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG) w okresie eksploatacji istniejącego statku. Partnerami MHI w projekcie są A.P. Møller - Mærsk, ABS, MAN, NYK, Seaspan Corporation i Total.
To już druga zapowiedź dotycząca dekarbonizacji w ciągu kilku tygodni. W zeszłym miesiącu MHI ogłosiło swój udział w badaniu Mærsk Mc-Kinney Møller Center dotyczącym wytycznych bezpiecznego stosowania amoniaku jako paliwa morskiego, we współpracy z LR.
Na znak międzysektorowego zapotrzebowania na zasoby zielonej energii, Mitsubishi Power, spółka zależna MHI, opracowuje 40-megawatowy turbogenerator, który może pracować na czystym amoniaku - "pierwsza skomercjalizowana turbina gazowa, w której jako paliwo używany jest wyłącznie amoniak" MHI przejęło Mitsubishi Power na początku tego roku, aby wykorzystać zasoby obu firm do dekarbonizacji.
Projekt zeroemisyjnych wodorowych ogniw paliwowych bliższy komercjalizacji
Wydano pierwsze pozwolenie na bunkrowanie wodoru w Holandii
Porzucony bez zasilania statek straszy na kotwicowisku w Dakarze. Załoga bezradna, właściciel i port umywają ręce
Statek nazwany imieniem matki Bezosa idzie na złom
Nowy silnik morski C32B od CAT
Stocznia w Helsinkach chce zbudować dla Rosji gigantyczny lodołamacz