• <

Wynik wyszukiwania - "ratownictwo morskie" - Wiadomości

"Ostrobok" i "Wargacz" zakończone. Największe tegoroczne ćwiczenia Marynarki Wojennej za nami

Do 8 marca trwały największe w tym roku ćwiczenia 3. Flotylli Okrętów oraz 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, kolejno pk. "Ostrobok-24" i "Wargacz-24". Te coroczne przedsięwzięcia będące głównymi punktami roku szkoleniowego jednostek polskiej Marynarki Wojennej były w tym roku częścią ćwiczeń Wojska Polskiego pk. "Dragon-24", odbywających się w ramach największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny, "Steadfast Defender-24".
14.03.2024

8. FOW rozpoczyna "Wargacz 2024". To część ćwiczenia "Dragon 2024" i "Steadfast Defender 2024"

Od 1 do 8 marca marynarze 8. Flotylli Obrony Wybrzeża biorą udział w ćwiczeniu "Wargacz 2024". To coroczne przedsięwzięcie szkoleniowe w tym roku jest częścią największych manewrów NATO od czasu Zimnej Wojny. Obok realizacji scenariuszy związanych ze zwalczaniem zagrożeń minowych i ataków wielodomenowych jednostki nawodne i lądowe świnoujskiej jednostki będą doskonalić procedury w zakresie ratownictwa.
29.02.2024

The "Ever Given" [2023] – pierwsze prawne starcie

Około godz. 05:04 UTC w dniu 23 marca 2021 roku, kontenerowiec (ULCV) EVER GIVEN wszedł na mieliznę w Kanale Sueskim. Statek pozostał unieruchomiony przez sześć dni, blokując przejście kanałem w obu kierunkach.
08.09.2023

Morskie aspekty Powstania Warszawskiego

W całym kraju odbywają si uroczystości upamiętniające 79. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Wystawiono warty honorowe w miejscach pamięci, złożono wiązanki kwiatów oraz oddano salwy honorowe. O godzinie 17.00, symbolicznej godzinie „W”, sygnalizującej rozpoczęcie walk, w miastach zawyły syreny alarmowe, a na statkach, promach i okrętach cumujących w portach uruchomiono tyfony. W ten sposób oddano hołd bohaterskim żołnierzom Armii Krajowej oraz cywilnej ludności miasta.
01.08.2023

Błyskawiczna akcja ratunkowa na promie z udziałem śmigłowca Marynarki Wojennej

18 lipca między 10.15 a 12.30 załoga dyżurna SAR z darłowskiej grupy lotniczej 44. Bazy Lotnictwa Morskiego Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej została zadysponowana do akcji ratowniczej na Bałtyku. Specjaliści w zakresie ratownictwa morskiego ewakuowali pasażera z promu Mein Schiff 6, którego należało przetransportować do szpitala.
19.07.2023

8-letnia dziewczynka przeszła plażą z Sopotu do Gdańska 4 kilometry

Ratownicy z sopockiego WOPR w sobotę poszukiwali 8-letniej dziewczynki. Zaginięcie dziecka po kilku minutach zgłosiła mama. Dziewczynkę odnaleziono po około 1,5 godziny przy jednym z wejść na plażę w Gdańsku, oddalonym od Sopotu o cztery kilometry.
10.07.2023

Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa dumna z pierwszej w historii kobiety oficer

W Morskiej Służbie Poszukiwania i Ratownictwa zaszły pewne zmiany. Na statku ratowniczym Sztorm służbę będzie pełnić pierwsza kobieta oficer Paulina Wawrzyniak.
05.07.2023

Święto Politechniki Morskiej w Szczecinie

W ramach święta Politechniki Morskiej w Szczecinie obchodzono również 20-lecie istnienia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu. Uroczyste posiedzenie Senatu PM, otwarcie nowego laboratorium automatyzacji procesów magazynowych, a także posadzenie dębu im. prof. Aleksandra H. Walczaka uświetniły obchody WIET. Dwudziestolecie wydziału zbiegło się z otrzymaniem przez niego kategorii naukowej A i prawa przyznawania stopni naukowych doktora oraz doktora habilitowanego. Ponadto oddano do użytku turbinę wiatrową oraz Centrum Szk
16.05.2023

Lakeway Link – nowe linie połączą Polskę i Szwecję

Nowa firma żeglugowa Lakeway Link będzie wykorzystywać statki zupełnie nowego typu, by pływać z Gdańska i Gdyni do położonych nad szwedzkim jeziorem Melar portów Södertälje i Västerås.
03.05.2023

Zachodniopomorskie: ponad 200 tys. zł na wsparcie bezpieczeństwa nad wodą

Urząd Marszałkowski przekaże 210 tys. zł na poprawę bezpieczeństwa nad wodą. Środki pozwolą ratownikom m.in. na przeprowadzenie specjalistycznych szkoleń, zakup niezbędnego sprzętu czy utrzymanie gotowości i prowadzenie działań ratowniczych.
29.04.2022

Akademia Morska w Szczecinie. Rektor: "Nasz rozwój wytyczają trendy gospodarcze kraju" [ROZMOWA]

Akademia Morska w Szczecinie to najważniejsza w regionie uczelnia szkoląca ludzi pracujących na morzu. Wrażenie robi nie tylko jej bogata 75-letnia tradycja, ale i obecne działania. O supernowoczesnych inwestycjach, rozwijającej się infrastrukturze badawczej i szkoleniowej, możliwościach dla biznesu i przyszłych pracownikach offshore mówi prof. Wojciech Ślączka, rektor uczelni.
10.03.2022

Premier Turyngii: skonfiskujmy oligarchom luksusowe jachty i przekażmy je Sea-Watch

Premier Turyngii Bodo Ramelow opowiada się za odebraniem jachtów rosyjskim oligarchom i wykorzystaniem ich w akcjach ratowniczych na morzu. "Tak, lubię to mówić: opowiadam się za konfiskatą oligarchom luksusowych jachtów i przekazaniem ich Sea-Watch" - stwierdził w rozmowie z portalem tygodnika "Zeit".
09.03.2022

W drodze z Maroka do Hiszpanii zatonęła łódź z migrantami; zginęło ponad 40 osób

Ponad 40 migrantów zginęło w wypadku łodzi płynącej w kierunku należących do Hiszpanii Wysp Kanaryjskich. Do tragicznego zdarzenia doszło u marokańskiego wybrzeża, niedaleko miasta Tarfaja.
17.01.2022

W. Brytania: Zniewagi wobec ratowników morskich pomagających nielegalnym imigrantom

Załogi łodzi ratunkowych, które pomagają wyciągać z wód kanału La Manche nielegalnych imigrantów, robią to z pobudek humanitarnych i nie zasługują na zniewagi - powiedział w środę Mark Dowie, szef brytyjskiej organizacji pozarządowej zajmującej się ratownictwem wodnym, RNLI.
28.07.2021

Gróbarczyk: proponujemy modernizację Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa

Proponowana modernizacja Morskiej Służby Ratownictwa i Poszukiwania opiera się na inwestycjach w sprzęt i poprawie warunków pracy – poinformował w środę wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk.
23.06.2021

Projekt rozporządzenia dot. kwalifikacji członków załóg statków morskich w konsultacjach

Projekt rozporządzenia umożliwiający podnoszenie kwalifikacji pracowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR trafił do konsultacji publicznych - wynika z informacji zamieszczonych w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji.
08.04.2021

Szwedzka Straż Przybrzeżna „Kustbevakningen” – Morskie Organy Ścigania cz.5

Po naszej ostatniej wizycie na Morzu Północnym oraz spotkaniu z Obrońcy wód oraz wybrzeży Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej – Morskie Organy Ścigania (cz.4) - skierujemy się na cieśniny duńskie, aby bezpiecznie zakończyć nasz rejs w porcie macierzystym jakim jest Gdynia. Przechodząc pod Mostem nad Sundem, całkiem możliwe jest, że na swojej drodze spotkamy Kustbevakningen, czyli Szwedzką Straż Przybrzeżną.
30.03.2021

Wyjazdowe prace jednostek Polskiego Ratownictwa Okrętowego (wideo)

Rosja, Turcja, Norwegia - to tylko niektóre państwa, w których prace wykonywały jednostki należące do Polskiego Ratownictwa Okrętowego (PRO). 3 lutego do Gdyni wrócił żuraw pływający MAJA.
08.02.2021

70 lat Polskiego Ratownictwa Okrętowego

2 stycznia Polskie Ratownictwo Okrętowe (PRO) obchodziło wyjątkowy jubileusz. Przedsiębiorstwo będące kluczowym podmiotem w branży polskiej gospodarki morskiej świętuje w tym roku 70 lat istnienia.
13.01.2021

Nowy rok intensywnie rozpoczęty przez ratownictwo morskie

Nowy Rok 2021 intensywnie rozpoczął się dla Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR.
02.01.2021

Ratownictwo morskie: plama ropy na Morzu Bałtyckim zniknęła samoistnie

Litewskie Centrum Koordynacji Ratownictwa Morskiego poinformowało we wtorek, że plama zanieczyszczeń na Morzu Bałtyckim, spowodowana wyciekiem ropy z terminalu w Butyndze, zniknęła samoistnie „w wyniku warunków atmosferycznych – wiatru, fal i zimnego powietrza”.
29.12.2020

Lodołamacz Arktyka: Rosyjska polityka bezpieczeństwa na Dalekiej Północy

Arktyka jest jednym z tych obszarów geograficznych, co do których coraz częściej usłyszeć można nośne hasło „obszar (potencjalnej) rywalizacji mocarstw”. Takie ujęcie tematu nie odzwierciedla jednak w pełni miejscowej rzeczywistości. O rywalizacji możemy mówić w sytuacji, gdy kilku aktorów, współuczestników tejże rywalizacji o w miarę równorzędnych potencjałach, prowadzi działania pozostające między sobą we wzajemnym odniesieniu.
15.06.2020

Jak przed stu laty ratowano żeglarzy?

Bezpieczeństwu i ratownictwu morskiemu na przełomie XIX i XX wieku poświęcił swoją nową książkę profesor Antoni F. Komorowski. Jej wodowanie odbędzie się w środę 26 czerwca na „Darze Pomorza”.
24.06.2019

Już dziś największa żeglarska majówka w Polsce

W imieniu organizatorów zapraszamy do Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS na żeglarską majówkę pod nazwą "Fiku Miku po Bałtyku". To największa morska majówka w kraju.
27.04.2019

Hiszpania: Vox apeluje o ograniczenie poszukiwań migrantów na morzu

Prawicowa partia Vox wezwała w środę dyrekcję hiszpańskiego Ratownictwa Morskiego (Salvamento Maritimo) do ograniczenia patrolowania Morza Śródziemnego w celu poszukiwań migrantów, żeby zniechęcić tym następnych do prób przedostania się morzem do Hiszpanii.
21.02.2019

Ratownictwo morskie- czyli często zapominane prawo do wynagrodzenia dla marynarzy

Jeżeli ktoś zastanawiał się kiedykolwiek ile statków przepływa dziennie po Morzu Bałtyckim, mógł bez problemu znaleźć informację, że Bałtyk jest jednym z najbardziej zatłoczonych mórz na świecie. W Internecie dostępne są wizualizacje, pokazujące ilość przepływających po Bałtyku statków. Niewątpliwie przy takiej ilości statków przemieszczających się drogą morską istnieje ryzyko powstania wypadków, niebezpieczeństwa na morzu czy szkody dla środowiska. Niewątpliwie, także na całym świecie, każdego dnia na morzu wiele się dzie
27.08.2018

100-lecie Marynarki Wojennej i święto 8. FO w weekend w Świnoujściu

Już w najbliższy weekend świnoujscy marynarze zapraszają do wspólnego świętowania. Wraz ze społeczeństwem obchodzić oni będą 100 lecie utworzenia Marynarki Wojennej, swoje święto będzie także miała 8. Flotylla Obrony Wybrzeża. Uroczystości, piknik marynarski oraz pokazy okrętów i sprzętu będzie można oglądać w kilku miejscach. Port Wojenny zostanie „połączony” z Wybrzeżem Władysława IV mostem pontonowym, natomiast w niedzielę prawdziwa gratka dla miłośników marynistyki. Pierwszy raz w historii miasta kanałem portowym przejdzie pa
12.06.2018

Dni otwarte w Zespole Szkół Morskich

Gimnazjalistów, którzy chcieliby w przyszłości związać się z gospodarką morską i nie tylko zapraszamy na dni otwarte, podczas których będzie można poznać ofertę edukacyjną szkoły, w tym atrakcyjny program praktyk, a także ofertę przyszłych pracodawców oraz dalsze możliwości nauki na uczelniach wyższych.
16.05.2018

Raport GUS: Gospodarka morska w Polsce w latach 2015-2016

Główny Urząd statystyczny przygotował raport przedstawiający stan polskiej gospodarki morskiej w latach 2015 i 2016 – sytuacja i struktura podmiotów gospodarczych, liczba pracujących, wyniki ekonomiczne, morska i przybrzeżna flota transportowa oraz przewozy dokonane przez polskich przewoźników morskich, obroty ładunkowe, ruch pasażerów i statków w portach morskich, przemysł stoczniowy, rybołówstwo morskie i przetwórstwo rybne, szkolnictwo morskie i nauka.
28.12.2017

Remontowa Shipbuilding zbuduje wielozadaniowe jednostki dla urzędów morskich

Ogłoszono wyniki przetargu na budowę dwóch wielozadaniowych jednostek pływających. Statki o konstrukcji lodołamacza dla Urzędu Morskiego w Gdyni i Szczecinie powstaną w stoczni Remontowa Shipbuilding, wchodzącą w skład Remontowa Holding.
26.12.2017

Szef MON: potrzeba więcej śmigłowców ratowniczych

Potrzeba więcej śmigłowców poszukiwawczo-ratowniczych Anakonda - powiedział we wtorek szef MON Antoni Macierewicz. Zastrzegł, że warunkiem jest poprawa serwisu maszyn ze strony PZL-Świdnik.
31.10.2017

Szef MON: Oferty okrętów podwodnych równorzędne

Wszystkie trzy propozycje okrętów podwodnych dla Polski są równorzędne - powiedział w poniedziałek szef MON Antoni Macierewicz. Podtrzymał zapowiedź dokonania wyboru w tym roku, zapowiedział też zwiększenie zamówień na armatohaubicę Krab.
31.10.2017

Od września służby ratunkowe na Bałtyku mają ograniczone możliwości. Pilnie potrzebne są nowe śmigłowce do prowadzenia akcji ratunkowych na morzu

Marynarka Wojenna od września korzysta tylko z jednego punktu stacjonowania dla śmigłowców ratujących życie. W dwóch pozostałych bazach nie ma dyżurów alarmowych ze względu na konieczność przeglądu technicznego i remontu dwóch ciężkich śmigłowców. Dlatego możliwości służb ratowniczych są bardzo ograniczone. Zapewnienie bezpieczeństwa żeglarzom, rybakom i turystom wypoczywającym nad Bałtykiem wymaga zakupu nowych śmigłowców, dostosowanych do ratowania życia i prowadzenia akcji w trudnych warunkach meteorologicznych.
05.10.2017

Neumann ws. przetargu na śmigłowce

Może się okazać, że ten przetarg wyłoni oferenta, który będzie miał znacznie gorszą ofertę – mówił w poniedziałek na antenie Polsat News szef klubu PO Sławomir Neumann, komentując zapowiedź ogłoszenia przetargu na śmigłowce dla polskiej armii.
20.02.2017

Marynarka Wojenna potrzebuje śmigłowców specjalistycznych, stworzonych z myślą o wymaganiach misji morskich

Marynarce Wojennej potrzebne są śmigłowce stworzone specjalnie pod morskie potrzeby, podobne do tych, jakie używają marynarki krajów północnych – przekonuje Krzysztof Krystowski, wiceprezes Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik. Jego zdaniem to lepsze rozwiązanie niż zakup śmigłowca uniwersalnego w wersji dostosowanej dla marynarzy.
27.06.2016

Ratowanie życia na morzu z wykorzystaniem technologii satelitarnej

Misje poszukiwawczo-ratownicze są obecnie prostsze przez wsparcie i postęp w technologii ratującej życie. Co najmniej 110 osób znajdujących się w sytuacji potencjalnego zagrożenia życia na morzu udało się uratować w ciągu ostatnich 12 miesięcy dzięki technologii satelitarnej.
13.02.2015

Piknik Naukowy w Akademii Marynarki Wojennej

Chcesz odkryć tajemnice okrętu podwodnego? A może pomanewrować nowoczesnym statkiem na różnych akwenach? Zapoznaj się ze sprzętem policji, a także straży pożarnej. Prawie dwadzieścia różnych tematów dla dzieci, młodzieży i dorosłych czeka na uczestników Pikniku Naukowego w Akademii Marynarki Wojennej, który odbędzie się w ramach XII Bałtyckiego Festiwalu Nauki. Na piknik uczelnia zaprasza w czwartek 22 maja, w godz. 9:00 – 15:00. W tym dniu każdy znajdzie coś dla siebie!
20.05.2014

Nowoczesny kadłbub z Stoczni Wisła Aluminium dla Holendrów

Stocznia Wisła Aluminium ukończyła budowę kadłuba statku SAR. Jest to jednostka nowej generacji opracowana wspólnie przez biuro konstrukcyjne firmy Damen i KNRM (Królewskie Holenderskie Ratownictwo Morskie)
14.05.2013

Szkoła Morska w Gdyni wydała pierwsze, polskie dyplomy żeglarzy zawodowych

Trendem w światowej gospodarce morskiej jest coraz większy nacisk na wyszkolenie załóg. Szkoła Morska w Gdyni wyszła naprzeciw oczekiwaniom rynku kształcąc żeglarzy zawodowych pływających na największych jednostkach używanych we flocie handlowej. Precedensem w systemie tego kształcenia jest wprowadzenie pierwszych, uznawanych na całym świecie, polskich dyplomów potwierdzających umiejętności zawodowe żeglarzy. Zdaniem kapitana Alfreda Naskręta, dyrektora Szkoły Morskiej w Gdyni , nowe dokumenty w perspektywie kilku lat staną się
14.01.2013

Szkoła Meteorologii Żeglarskiej

W dniach 19-22 kwietnia już po raz czwarty w Pucku odbyła się Szkoła Meteorologii Żeglarskiej. Imprezę zorganizował Oddział Morski IMGW- PIB w Gdyni przy współpracy z firmą Polconn Complete Sailing Service. Gościny około 50 Uczestnikom i Wykładowcom udzielił Ośrodek Szkoleniowo-Sportowy "Delfin".
22.05.2012

Podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej mistrzami świata

Reprezentacja Akademii Marynarki Wojennej zajęła pierwsze miejsce w Akademickich Mistrzostwach Świata Morskich Uczelni Wojskowych w Turcji. Polscy podchorążowie (studenci wojskowi) rywalizowali z dwunastoma reprezentacjami w wieloboju morskim. To złożona dyscyplina, na którą składają się: żeglarstwo, pływanie, ratownictwo oraz prace bosmańskie.
20.04.2011

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.