Nowa firma żeglugowa Lakeway Link będzie wykorzystywać statki zupełnie nowego typu, by pływać z Gdańska i Gdyni do położonych nad szwedzkim jeziorem Melar portów Södertälje i Västerås.
Lakeway Link została powołana do życia przez międzynarodowe spółki logistyczne i transportowe Wallenius i Greencarrier. Statki pływające w barwach nowych linii mają ograniczyć ciężki ruch drogowy poprzez transport morski. Co więcej, linie korzystać będą ze statków zupełne nowego standardu Mälarmax, zaprojektowanych i zbudowanych z myślą o możliwości wejścia na płytkie jezioro Melar (szw. Mälaren), nad którym położony jest m.in. Sztokholm.
Lakeway Link będzie pływać między Gdynią i Gdańskiem do i z Södertälje i Västerås przez jezioro Melar. Regularne połączenia z wypłynięciami z Polski i Szwecji dwa razy w tygodniu mają ruszyć pod koniec roku.
– Lakeway Link otworzy drogę wodną między ważnymi punktami logistycznymi w Europie, do których wcześniej nie można było skutecznie dotrzeć drogą morską. Jest to pozytywne z punktu widzenia zrównoważonego rozwoju, ponieważ zmniejsza emisje, jednocześnie przyczyniając się do bardziej wydajnego przepływu i zmniejszenia ruchu ciężkiego na drogach – mówi Fredrik Hermansson, dyrektor generalny Greencarrier Liner Agency Sweden.
Lakeway Link ma być także odpowiedzią na brak kierowców. Linie mają oferować transport samych przyczep.
– Lakeway Link wzmocni rozwój szwedzkiej żeglugi. Będziemy projektować i budować nowe statki w oparciu o najnowszą technologię, przyczyniając się do bardziej zrównoważonej logistyki zarówno na Morzu Bałtyckim, jak i na śródlądowych drogach wodnych, gdzie jezioro Melar odgrywa główną rolę. Statki będą przeznaczone do obsługi różnych rodzajów ładunków, a także misji społecznie korzystnych, takich jak ratownictwo morskie – mówi Göran Söderdahl, Global Senior Commercial Manager w Wallenius Marine.
Morza spotkały się w Gdańsku. Baltic and Black Sea Ports & Shipping 2023
Współpraca Portu Gdańsk i mieszkańców dzielnic miasta na rzecz poprawy jakości życia
Terminal LNG w Świnoujściu – kolejna dostawa gazu z USA i wizyta ambasadora
Horała: inwestycja w głębokowodne terminale przeładunkowe jest absolutnie kluczowa
Wkrótce ruszy przetarg na wykonawcę części hydrotechnicznej terminala offshore w Świnoujściu
Kenia będzie transportować uprawy do UE statkami