• <
Baltexpo2023_duży

Projekt rozporządzenia dot. kwalifikacji członków załóg statków morskich w konsultacjach

zk

08.04.2021 06:03 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Projekt rozporządzenia dot. kwalifikacji członków załóg statków morskich w konsultacjach

Partnerzy portalu

Projekt rozporządzenia dot. kwalifikacji członków załóg statków morskich w konsultacjach - GospodarkaMorska.pl
Pixabay

Projekt rozporządzenia umożliwiający podnoszenie kwalifikacji pracowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR trafił do konsultacji publicznych - wynika z informacji zamieszczonych w środę na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Chodzi o projekt rozporządzenia ministra infrastruktury zmieniającego rozporządzenie w sprawie wyszkolenia i kwalifikacji członków załóg statków morskich. W uzasadnieniu do projektowanej zmiany czytamy, że wprowadza ona uregulowania umożliwiające podnoszenie kwalifikacji dla pracowników Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR oraz uznania praktyki na specjalistycznych jednostkach SAR.

Jak wyjaśniono, powyższa zmiana podyktowana jest potrzebą zapewnienia uregulowań prawnych umożliwiających rozwój wyspecjalizowanej kadry oficerskiej obsługującej jednostki SAR w oparciu o doświadczenie zdobywane na tych jednostkach, która dotychczas nie była uwzględniona w przepisach.

Dodano, że proponowane zmiany w rozporządzeniu zakładają możliwość podnoszenia kwalifikacji w żegludze przybrzeżnej na poziomie zarządzania w dziale pokładowym bez konieczności odbywania uzupełniającego szkolenia symulatorowego oraz możliwość podnoszenia kwalifikacji w żegludze międzynarodowej na poziomie zarządzania w dziale pokładowym (dotyczy dyplomów na statkach o pojemności 500-3000 GT) i maszynowym po odbyciu uzupełniającego szkolenia symulatorowego dedykowanego dla pracowników służby SAR.

Praktykę pływania na jednostkach służby SAR zgodnie z projektem rozporządzenia będzie zaliczana w stosunku dwa miesiące pływania za jeden miesiąc wymaganej praktyki pływania do podwyższania kwalifikacji zawodowych na poziomie zarządzania w żegludze międzynarodowej i przybrzeżnej w dziale pokładowym oraz maszynowym - czytamy.

W uzasadnieniu dodano, że projekt rozporządzenia określa minimalny wiek 16 lat dla osób ubiegających się o uzyskanie świadectwa przeszkolenia.

Dziękujemy za wysłane grafiki.