• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Hanwha Ocean z ofertą wykupienia Austal

02.04.2024 10:41 Źródło: Austal, Hanwha Ocean

Partnerzy portalu

Fot. Austal

Australijski koncern poinformował, że otrzymał niewiążącą, wstępną ofertę od Hanwha Ocean, której celem byłoby zakupienie akcji spółki. W grę wchodzi dalsza ekspansja południowkoreańskiego giganta, któremu na drodze może stanąć interes narodowy Australii oraz bezpieczeństwo tamtejszej branży stoczniowej.

Propozycja orientacyjna podlega licznym warunkom i na tak poważną inwestycję muszą zgodzić się krajowe organy regulacyjne, w tym australijska Komisja ds. Inwestycji Zagranicznych (Foreign Investment Review Board, FIRB), Komisja ds. Inwestycji Zagranicznych w Stanach Zjednoczonych (Committee on Foreign Investment in the United States, CFIUS) oraz Agencja Kontrwywiadu i Bezpieczeństwa USA. Ostatecznie zatwierdzenie musi dokonać także jednomyślna rekomendacja zarządu i akcjonariuszy Austal.

Stocznia z Korei Południowej proponuje akcjonariuszom 2 825 dolarów za każda akcję, co przekracza 1/4 ich dotychczasowej wartości rynkowej. W efekcie wzrosło zainteresowanie akcjami Ausatal, których wartość miała wzrosnąć na giełdzie nawet o kilka %. Aktualnie firma zastanawia się nad decyzją o udzieleniu nabywcy informacji o dostępnie do poufnej, szczegółowej dokumentacji finansowej, a także  prognoz i umów spółki w ramach procesu due diligence, czyli poddania przedsiębiorstwa dogłębnej analizie w celu jego wyceny przez inwestora.

Oferta od stoczni mieszczącej się Geoje, należącej do jednych z największych na świecie, jest oceniania także pod kątem innych czynników. Wśród nich są potencjał tworzenia wartości dla akcjonariuszy, obawy dotyczące konkurencji oraz zdolność potencjalnego nabywcy do ostatecznego sfinalizowania transakcji, za czym idzie idą także niezbędne zgody rządowe. Ta ostatnia uwaga jest szczególnie istotna w odniesieniu do propozycji Hanwha, biorąc pod uwagę pozycję Austal jako projektanta i konstruktora okrętów obronnych dla marynarki wojennej Australii i USA i innych nabywców oraz klauzule własności związane z kontraktami w dziedzinie obronności. Choć przejęcie przez Hanwha australijskiej spółki może się wiązać z zastrzykiem innowacji technologicznych oraz nowymi zamówieniami, tak może się okazać, że rząd w Canberze, przy aprobacie Waszyngtonu, zablokuje transakcję, aby nie stracić kontroli nad przemysłem stoczniowym w w kraju oraz technologiami, tym bardziej, że ten stoi u progu gigantycznych inwestycji.

Z racji na amerykańskie przepisy Austal posiada bliźniaczą spółkę w USA. W stoczni w Mobile, w stanie Alabama, znajduje się Austal USA, który jest wykonawcą budowy kontrowersyjnej serii okrętów typu Independence, obecnie finalizowanej. Ma zrealizować także zamówienie na trzy, szybkie okręty medyczne, posiadające wysoki stopień automatyzacji systemów pokładowych. Ponadto w macierzystym kraju Austal podpisał 23 listopada 2023 roku z Departamentem Obrony Australii podpisały protokół ustaleń w celu wynegocjowania strategicznej umowy o budowie okrętów (Strategic Shipbuilding Agreement, SSA), na mocy której koncern zostanie mianowany strategicznym partnerem Wspólnoty Narodów dla jednostek budowanych w stoczniach mieszczących się Australii Zachodniej. W grę wchodzą nowoczesne jednostki, w tym fregaty, patrolowce, a potencjalnie też okręty z napędem atomowym w ramach programu AUKUS. W australijskich stoczniach, zapewniających pracę w branży okrętowej, zbrojeniowej oraz w ramach łańcucha dostaw, jest zatrudnionych tysiące osób. W tym roku zakład z siedzibą w Perth otrzymał kontrakt o wartości 157 mln dolarów australijskich na dostarczenie do sił morskich Australii dwóch patrolowców typu Cape (57 metrów długości i 400 ton wyporności), a także dostarczył 19 łódź patrolową typu Guardian, zamówioną przez resort obrony.

Okręt typu Indepencence, USS Canberra, fot. Austal


Do sprawy odniósł się również koncern Hanwha, który przekazał, że wszelkie zatwierdzenia oraz umowy mają pozostać zabezpieczone, a transakcja nie wpłynęłaby negatywnie na działalność choćby amerykańskiego oddziału Austal. Podkreślił też, że umowa pozostaje niewiążąca, wiec pozostaje wciąż propozycją do rozważenia, niemniej postawa australijskiej spółki wskazuje, że jest ona rozważana. Nie wiadomo, czy w razie przejęcia Austal południowokoreańska stocznia zaangażowałaby się w tej przedsięwzięcia, w tym AUKUS, co mogłoby się potencjalnie okazać korzystne także dla Korei Południowej, silnie współpracującej z USA. Oprócz tego niedawno informowaliśmy o partnerstwie zawartym między Hanwha Ocean oraz Babcock International, do którego doszło w trakcie spotkania w Warszawie. W wyniku tego obie firmy zawarły umowę o współpracy przy budowie okrętów podwodnych oferowanych różnym krajom, w tym Polsce w ramach programu "Orka".

Partnerzy portalu

KONFERENCJA_PRAWA_MORSKIEGO_UG_2024
legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.