• <

Korea Płd. i UE wspólnie opracują duże zbiorniki na ciekły wodór

kw

09.06.2023 21:31
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Korea Płd. i UE wspólnie opracują duże zbiorniki na ciekły wodór

Partnerzy portalu

HD Korea Shipbuilding & Marine Engineering dołącza do pierwszego w swoim rodzaju projektu badawczego, który angażuje zarówno południowokoreańskiego stoczniowca, jak i wiodące instytucje europejskie, które będą pracować nad pierwszymi wielkoskalowymi zbiornikami ładunkowymi na wodór. Jest to część umowy między Unią Europejską a Koreą Południową, która ma na celu zwiększenie udziału w badaniach nad nowymi technologiami i koordynację wysiłków.

Projekt badawczy został wybrany przez unijny program Horyzont Europa, który ma na celu wspieranie rozwoju innowacyjnych technologii. Hyundai podkreśla również, że uczestniczy w nim poprzez swoje nowo uruchomione Europejskie Centrum Badawcze HD, które zostało otwarte w Niemczech.

Stoczniowiec chce poszerzyć swoje doświadczenie jako wiodący na świecie konstruktor dużych gazowców. HD podkreśla swoje skumulowane doświadczenie w projektowaniu, zdobywając największą liczbę zamówień na gazowce i obecne duże zaległości w zamówieniach w tym sektorze. 

Jednostki południowokoreańskiej firmy pracowały już nad różnymi elementami konstrukcji zbiorników, które chcą rozwinąć w wysiłkach na rzecz zbiornika wodoru. W dniu dzisiejszym Nor-Shipping Korean Register (KR) przyznał Approval in Principle (AIP) dla nowego kształtu zbiornika zaprojektowanego przez HD Hyundai Heavy Industries w celu poprawy bezpieczeństwa i wydajności dla różnych skroplonych gazów i paliw. Nowy kształt zbiornika ma na celu sprostanie wyzwaniom związanym z zawirowaniami, które mają wpływ na transport skroplonych gazów, takich jak LNG. HD HHI informuje, że z powodzeniem zoptymalizował kształt zbiornika na skroplony gaz, skutecznie zmniejszając efekt zawiesiny i zwiększając stabilność statku.  Firma planuje rozszerzyć zastosowanie nowych zbiorników na różne gazowce i statki napędowe. 

Nowe konsorcjum badawcze z udziałem instytucji południowokoreańskich i europejskich zamierza opracować zbiornik ładunkowy o pojemności 160 000 metrów sześciennych skroplonego wodoru. Oczekuje się, że w ciągu najbliższych czterech lat zainwestuje w badania łącznie 10 milionów euro.

Konsorcjum składa się w sumie z 14 organizacji. Oprócz globalnego towarzystwa klasyfikacyjnego ABS, w projekcie wezmą udział firmy inżynieryjne, takie jak HYDRUS i TWI, oraz wiodące instytucje o uznanych możliwościach w zakresie projektowania, produkcji, wydajności i oceny ryzyka, w tym Uniwersytet Techniczny w Dreźnie i Uniwersytet Techniczny w Atenach.

Rozwój wielkoskalowego zbiornika odegra kluczową rolę, ponieważ wysiłki na rzecz rozwoju wodoru jako wiodącego alternatywnego źródła energii są kontynuowane. Stoczniowiec wierzy, że ten projekt badawczy może pomóc w ustanowieniu globalnych standardów wymaganych do rozwoju ekosystemu wodorowego.

Fot. Depositphotos

etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.