Ożywienie na rynku ropy naftowej i energii przyczynia się do nagłego wzrostu liczby zamówień na budowę nowych tankowców. Segment ten odkładał wymianę tonażu w czasie długotrwałej dekoniunktury, a teraz, podobnie jak wcześniej linie kontenerowe, walczy o pozyskanie miejsc na budowę. Chińskie stocznie korzystają z gwałtownego wzrostu liczby zamówień na nowe tankowce i wypełniają luki budowlane do 2025 r. i później.
Dalian Shipbuilding, spółka zależna China State Shipbuilding Corporation, oraz China Shipbuilding Trading potwierdziły, że zawarły nowy kontrakt na budowę 10 nowych tankowców o nośności 178 845 ton z grecką grupą Dynacom. Stocznia informuje, że kontrakt stanowi największą partię zamówień na tankowce podpisanych w jednym czasie w tym roku, a także jest największym pojedynczym zamówieniem na zbiornikowce w historii Dalian Shipbuilding.
Dynacom Tanker Management podaje, że obecnie ma pod zarządem flotę 70 statków do transportu zarówno ropy naftowej, jak i produktów naftowych. Firma kierowana przez znanego potentata żeglugowego George'a Procopiou ma już za sobą współpracę z CSSC, w ramach której zbudowała tankowce, masowce i jednostki FSRU w różnych oddziałach stoczni. W zeszłym roku Dalian dostarczył Dynacom dwa tankowce VLCC o nośności 477 438 ton.
Dalian informuje, że przeanalizował potrzeby segmentu tankowców i dostosował swoje strategie negocjacyjne i możliwości techniczne, aby pozycjonować się jako lider w tym segmencie. Grupa twierdzi, że jej główny dok jest obecnie zajęty do 2027 roku. Nowe tankowce dla Dynacom będą budowane w należącej do grupy stoczni Shanchuan Heavy Industry. Do tej pory w 2023 r., Shanchuan zarezerwował zamówienia na 20 średniej wielkości masowców i tankowców.
Zbiornikowce Dynacom będą wykorzystywać opracowany niezależnie przez stocznię Dalian projekt LR2. Każdy statek będzie miał około 250 m długości i 44 m szerokości. Dalian informuje, że sukces projektu doprowadził do złożenia ponad 50 zamówień na zbiornikowiec LR2 przez krajowych i międzynarodowych armatorów. Statki charakteryzują się niskim zużyciem energii, a główne urządzenia, w tym silniki i kotły, zostały zoptymalizowane pod kątem ogólnej wydajności. Projekt osiąga również wysoką ocenę środowiskową.
Fot. Depositphotos
Stocznia z „wielkiej trójki” z nowym właścicielem i nazwą
Program "Miecznik" źródłem zatrudnienia w branży stoczniowej. Oferta Stoczni Wojennej w Urzędzie Pracy
Zatopiony na Bałtyku dźwig podjęty z dna
Ogłoszono laureatów nagród Krajowej Izby Gospodarki Morskiej
Grimaldi odbiera pierwszy ze statków typu con-ro
Trzeci gazowiec dla Polski rośnie w oczach. Orlen pokazuje jego budowę