• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Holenderskie i brazylijskie porty łączą siły w kierunku zielonego wodoru

zk

21.05.2023 22:54
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Holenderskie i brazylijskie porty łączą siły w kierunku zielonego wodoru

Partnerzy portalu

Port Rotterdam i brazylijski Pecém podpisały umowę o współpracy w zakresie projektów offshore wind oraz produkcji zielonego wodoru.


W komunikacie proasowym zaznaczono, że celem tego partnerstwa jest wzmocnienie dwustronnej współpracy i know-how oraz promowanie publicznych i prywatnych inicjatyw między Holandią a Brazylią w zakresie rozwoju portów, logistyki portowej, połączeń lądowych i projektów energetycznych związanych z portami, w tym morskiej energii wiatrowej i produkcji zielonego wodoru. Port w Rotterdamie planuje importować energię odnawialną na dużą skalę, z wykorzystaniem zielonego wodoru, tak aby zaspokoić europejski popyt na energię.

Zarząd portu w Rotterdamie jest współwłaścicielem portu Pecém, który jako centrum przemysłowe i logistyczne dla północno-wschodniej Brazylii oferuje możliwości dla międzynarodowych przepływów handlowych i inwestycji w Europie. Umowa została podpisana w obecności premiera Marka Rutte i holenderskiej delegacji gospodarczej w porcie Pecém w ramach jego wizyty w Brazylii. Deklaracja została podpisana za pośrednictwem łącza wideo na żywo między World Port Center w Rotterdamie a Pecém Port Complex Integration Company, CIPP w Brazylii, podczas World Hydrogen Summit & Exhibition 2023 w Rotterdamie.

Istnieją już plany budowy dużego zakładu produkcji wodoru w porcie w Rotterdamie. Zakład o mocy 200 MW, opracowany przez Shell, będzie wykorzystywał energię elektryczną wytwarzaną przez morską farmę wiatrową Hollandse Kust Noord o mocy 759 MW do produkcji zielonego wodoru. Zakład ten będzie dostarczał wodór dla przemysłu i sektora transportowego. Innym deweloperem morskich farm wiatrowych, który planuje połączyć technologię zielonego wodoru z morską energią wiatrową, jest Vattenfall.

W lipcu 2022 roku firma ujawniła, że planuje zintegrować klaster wodorowy o mocy 45 MW z morską farmą wiatrową w obszarze Hollandse Kust West VII, z trzema turbinami wyposażonymi w elektrolizery. Trzy turbiny miałyby pomieścić kontenery umieszczone na specjalnych platformach i wypełnione modułami elektrolizera, transformatorami i systemem bateryjnym. Wodór produkowany przez klaster byłby transportowany rurociągiem do portu w Rotterdamie i tam wprowadzany do sieci.

We wrześniu ubiegłego roku holenderski rząd wyznaczył cel 70 GW morskiej energetyki wiatrowej do 2050 roku, przy założeniu, że 50 GW może zostać zainstalowane do 2040 roku. Oprócz wytwarzania energii elektrycznej rząd planuje również wykorzystanie części mocy morskiej energetyki wiatrowej do wielkoskalowej produkcji zielonego wodoru na Morzu Północnym.

Dziękujemy za wysłane grafiki.