• <
Nauta_top_1100x200

PRCiP Sp. z o.o. - największe przedsiębiorstwo pogłębiarskie w Polsce - życzy wszystkim Wesołych Świąt!

16.12.2020 08:05 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PRCiP Sp. z o.o. - największe przedsiębiorstwo pogłębiarskie w Polsce - życzy wszystkim Wesołych Świąt!
PRCiP Sp. z o.o. - największe przedsiębiorstwo pogłębiarskie w Polsce - życzy wszystkim Wesołych Świąt! - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe PRCiP

PRCiP Sp. z o.o. w Gdańsku to skrót pełnej nazwy spółki - Przedsiębiorstwo Robót Czerpalnych i Podwodnych.  Firma została założona w 1947 roku jako przedsiębiorstwo państwowe, powołane do odbudowy infrastruktury portowej, zniszczonej podczas II Wojny Światowej. W kwietniu 1999 roku została sprywatyzowana. Spółka jest największym polskim przedsiębiorstwem pogłębiarskim. Posiada również korzystne położenie blisko Portu Gdańskiego z własnymi nabrzeżami i dużą powierzchnią składową. Została zaopatrzona w sprzęt pogłębiarski, zbudowany głównie w Holandii.

Na przestrzeni ostatnich paru latach, spółka dokonywała licznych inwestycji, m.in. postawiła kompleksową halę warsztatową z pełnym wyposażeniem, w polskiej stoczni na podstawie projektu polskiego biura konstrukcyjnego w oparciu o najnowszą technologię z wykorzystaniem hydrauliki siłowej Rexroth wybudowała nowoczesną pogłębiarkę z koparką hydrauliczną podsiębierną „Kraken”, zakupiła z holenderskiej Stoczni „Damen”  Multicat „Marcel”, który oprócz podstawowych funkcji typu holowanie, obsługa prac portowych czy obsługa kotwic, posiada również  trał (głębokość trałowania do 16m.)

Muliticat „Marce” jest  ekonomiczny, posiada bezawaryjny napęd i umiarkowane zapotrzebowanie na paliwo. Pokład otwarty wyposażony jest w gniazda twistlock, przystosowane do szybkiego montażu kontenerów technicznych, np. obsługa baz nurkowych, pomp i innych urządzeń technicznych, używanych podczas prac  hydrotechnicznych. Jest idealny do prac portowych – charakteryzuje się wysoką zwrotnością i dużą precyzją manewrowania. Posiada możliwość szybkiego przystosowania jednostki do konkretnego zadania, dużą stabilność i małą wrażliwość na zmienne warunki pogodowe. Wyposażenia pokładowe typu polery, odbijacze, rolki, przewłoki, pachoły umożliwiają szybką obsługę jednostek pływających, jak pontony, pogłębiarki i inne.

Firma wykonała również kompleksową modernizację na pogłębiarce chwytakowej „Świdrak”. Przeprowadzone prace w znaczącym sposób poprawiły stabilność jednostki oraz zwiększyły efektywność jej eksploatacji. Przebudowa polegała na wstawieniu hydraulicznie napędzanych pali, które po opuszczeniu stabilizują jednostkę, opierając się o dno. Duży gabaryt konstrukcji wymagał zaawansowanego projektu, obliczeń i przygotowania technicznego. Zastosowane nowoczesnego rozwiązania technologicznego zapewniło trwałość i łatwość obsługi urządzeń.

Jedną ze strategicznych dziedzin działalności firmy jest ochrona środowiska przed niszczącymi wpływami sił natury, czego przykładem jest odbudowa brzegów morskich wzdłuż polskiego wybrzeża Bałtyku, w tym systematyczna ochrona unikalnego Półwyspu Helskiego.

Przedsiębiorstwo cały czas się rozwija. Oprócz wspomnianych typowych prac pogłębiarskich, refulacyjnych, hydrotechnicznych, przedsiębiorstwo poszerzyło również swój zakres o układanie kabli podwodnych, morskich rurociągów na dnie morza i przejść przez rzeki na potrzeby przemysłu gazowego, naftowego czy układania kolektorów ściekowych dużych średnic w nowej technologii wraz z ułożeniem, wykopami i pracami zasypowymi. Mając odpowiedni sprzęt i profesjonalną kadrę, wykonuje pomiary batymetryczne echosondą wielowiązkową.

Ważną gałęzią w zakresie działalności firmy jest usuwanie obiektów niebezpiecznych, bezpiecznych, wielkogabarytowych i wraków zalegających na dnie akwenów morskich. Jest to bardzo ważny obszar prac z tytułu bezpieczeństwa inwestycji pogłębiarskich.  Przy tego typu robotach, praca związana jest z podwykonawcami, realizując w ten sposób kompleksową usługę, związaną z badaniami ferromagnetycznymi na akwenach morskich wraz z pełną analizą otrzymanych danych oraz identyfikowaniem, wydobyciem i przekazywaniem obiektów niebezpiecznych uprawnionym służbom.

Podwykonawcy  - firmy realizujące tego typu usługi, są ekspertami posiadającymi wieloletnie doświadczenie, wykorzystującymi najnowszy sprzęt. Razem z nimi spółka zapewnia zastosowanie najwyższych standardów bezpieczeństwa i innowacyjne rozwiązania.      

Przedsiębiorstwo zwraca również szczególną uwagę na aspekty związane ze spełnieniem oczekiwań klientów oraz bezpieczeństwem pracy na morzu, w ramach wdrożonego Zintegrowanego Systemu Zarządzania Jakością i Bezpieczeństwem Żeglugi, zgodnego z wymaganiami ISO 9001 oraz kodeksu ISM. System jakości jest monitorowany w celu ciągłego doskonalenia jego skuteczności. Spółka prowadzi działania marketingowe, pozyskując nowych klientów i partnerów oraz bierze udział w przetargach w kraju i za granicą. Osiągnięcie przez PRCiP celów strategicznych jest możliwe poprzez prowadzenie robót czerpalnych i refulacyjnych, zgodnie z oczekiwaniami klientów, przy wykorzystaniu najlepszych osiągalnych technologii oraz dbanie o wypełnianie najwyższych standardów jakościowych. Firma funkcjonuje m.in. po to, aby mieć możliwość reinwestowania w przyszły rozwój firmy, w nowoczesny sprzęt do pracy i technologię, zapewniać miejsca pracy i aby wciąż być ważnym podmiotem na rynku. To jest ważny cel inwestycji,  a także pomoc Państwu Polskiemu, społeczności i samorządom lokalnym.

Dziękujemy za uwagę i życzymy Wszystkim Wesołych Świąt!

Gospodarka Morska
fot. PRCiP
Gospodarka Morska
fot. mat. prasowe PRCiP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35987,00 $ tona 1,87% 22 wrz
 Cynk 3018,00 $ tona 0,53% 22 wrz
 Aluminium 2886,00 $ tona 0,80% 22 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.