• <
szkoła_morska_w_gdyni_980x120_gif_2020

Otwarcie warsztatów Nauty dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie (wideo)

ew

14.10.2019 14:51 Źródło: własne
Strona główna Edukacja Morska, Nauka Morska Otwarcie warsztatów Nauty dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie (wideo)
Otwarcie warsztatów Nauty dla uczniów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie (wideo) - GospodarkaMorska.pl

3 lata temu, Stocznia Remontowa Nauta podpisała umowę o współpracy z dyrekcją Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Kłaninie oraz Starostą powiatu puckiego. W jej ramach, uczniowie z klasy o profilu okrętowym w praktyce uczą się zawodu w gdyńskiej stoczni. Teraz, współpraca ta wchodzi na kolejny poziom, bowiem w zeszłym tygodniu zostały otwarte profesjonalnie wyposażone warsztaty, które pomogą zdobywać doświadczenie uczniom szkoły.

Jak powiedział Adam Potrykus, prezes Zarządu SR Nauta: "Posiadanie wysoko wykwalifikowanej kadry jest celem każdego przedsiębiorstwa bowiem stanowi klucz do sukcesu firmy oraz jej pozycji na rynku. Z dumą możemy powiedzieć, że łącznie w specjalnościach stoczniowych kształci się w tej chwili w szkole w Kłaninie 55 osób".

Przypomnijmy, że z inicjatywą utworzenia klasy patronackiej w Kłaninie wyszła SR ”Nauta” a szkoła z aprobatą przyjęła tę propozycję. Stocznia jest zainteresowana pozyskiwaniem w przyszłości wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej a w szczególności pracowników posiadających odpowiednie kwalifikacje. Według założeń, klasa patronacka ma dać uczniom warunki umożliwiające zdobywanie dodatkowych, niezbędnych do wykonywania zawodu umiejętności.

Stocznia Nauta odpowiada za organizację zajęć praktycznych. Pod kierunkiem doświadczonych pracowników młodzież zdobywa umiejętności, niezbędne w zawodzie montera – spawacza. Dodatkowo, najzdolniejsi uczniowie mogą liczyć na stypendia oraz dofinansowania na kontynuację nauki w szkołach wyższych.

Jak podkreśla Aldona Czerwińska, Dyrektor ZSP Kłanino: "Życie pokazało, że ten pomysł, który narodził się tak bardzo oddolnie, okazał się bardzo dobry. Trzy lata temu nie przypuszczałam, że będziemy mieli tak korzystną sytuację, jak w tym momencie."

Podczas otwarcia warsztatów, Tomasz Herrmann, wicestarosta powiatu puckiego podkreślał, że jest bardzo wdzięczny, iż  Zespołu Szkół im. Stanisława Staszica w Kłaninie mógł znaleźć swoje miejsce na terenie gdyńskiego zakladu Nauty. Jak mówił: "sama marka Nauta jest na tyle dobra, że nic więcej nie trzeba dodawać jeśli chodzi o kształcenie i wiedzę na temat budowy i remontów statków". 

Tomasz Herrmann, wicestarosta powiatu puckiego: Chciałbym bardzo podziękować, że nasza szkoła może znaleźć swoje miejsce na terenie państwa bazy w Gdyni, myślę że marka nauty jest na tyle dobra, że nic więcej nie trzeba dodawać jeśli chodzi o kształcenie i wiedze na temat
budowy i remontów statków.

Uruchomienie na Pomorzu klas o profilu okrętowym, to szansa na odbudowę deficytowych kompetencji zawodowych. Współpraca Stoczni ze szkołą pozwoli wykształcić potencjalnych pracowników. Inicjatywa wpisuje się także w szerszy program – rewitalizacji szkolnictwa zawodowego w regionie. 

 

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35325,00 $ tona 1,73% 21 wrz
 Cynk 3002,00 $ tona -0,50% 21 wrz
 Aluminium 2863,00 $ tona 0,60% 21 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.