• <
BOTA_FILM_2021

Gdańsk Sailing Week: próba generalna przed mistrzostwami swiata

ew

04.11.2019 10:14 Źródło: gdansk.pl
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Gdańsk Sailing Week: próba generalna przed mistrzostwami swiata
Gdańsk Sailing Week: próba generalna przed mistrzostwami swiata - GospodarkaMorska.pl

Żeglarze z 77 Racing Club w obecności prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz podsumowali Gdańsk Sailing Week - pierwsze wydanie imprezy żeglarskiej, która odbyła się w tym roku i przedstawili plany na przyszłe sezony.

Miniony sezon 77 Racing Club może zaliczyć do udanych. Po raz pierwszy udało się zrealizować ideę, która założycielowi klubu, Piotrowi Tarnackiemu chodziła po głowie od dłuższego czasu - Gdańsk Sailing Week. W jego ramach odbyły się Mistrzostwa Polski w klasie Micro. Startowało w nich 10 jachtów a zwyciężył team 77 Racing, w składzie: Piotr Tarnacki, Grzegorz Banaszczyk i Bartosz Makała.

Co bardzo ważne, impreza była rodzajem próby generalnej przed planowanymi na rok 2021 Mistrzostwami Świata w klasie Micro.Polska ma wiele sukcesów w tej klasie, zaś Piotr Tarnacki jest aż dziewięciokrotnym mistrzem świata. Niezależnie od tego co roku ma się także odbywać Gdańsk Sailing Week obejmujący rywalizację w klasie Micro, Melges a także ORC. W roku 2020 impreza odbędzie się w trzeciej dekadzie lipca (w tym roku była to trzecia dekada września).

- Tegoroczne regaty miały charakter weekendowy, ale w przyszłości chcemy organizować imprezy tygodniowe na wzór Tygodnia Kilońskiego (Kieler Woche) czy Pucharu Księżniczki Zofii na Majorce, by uczestników było więcej – mówi Piotr Tarnacki i dodaje:- Naszym obowiązkiem jest dogonić duże imprezy regatowe w Europie. Zatoka Gdańska to tak wspaniały akwen, że musi się to udać. Rosnący prestiż sportowy chcemy zapewnić przez udział najlepszych zawodników ale także wysoki poziom imprez brzegowych. Jednym z pomysłów jest m.in. zorganizowanie w scenerii pobliskiej Twierdzy Wisłoujście koncertu jazzowego, z udziałem najlepszych polskich muzyków.

Aleksandra Dulkiewicz gratulowała żeglarzom i z zainteresowaniem oglądała zmiany, jakie dzięki nim zachodzą w przestrzeni klubu, w najbliższym sąsiedztwie Twierdzy Wisłoujście.

Piotrowi Tarnackiemu udało się zrealizować większość założeń związanych z rewitalizacją terenów wokół Twierdzy Wisłoujście, na których klub się znajduje i które stanowią bazę imprez sportowych. Jest to południowa część wewnętrznej fosy, gdzie od lat 40. XX wieku miał siedzibę wodny komisariat policji. Gdy policja przeniosła swoje łodzie patrolowe do przystani na Siennej Grobli (co było związane z budową nowoczesnego komisariatu na ul. Długa Grobla), 77 Racing Club umiejscowił się właśnie tutaj.

W ostatnich miesiącach klub  wyremontował nabrzeże i przygotował większość dokumentacji pozwalającej na rozpoczęcie remontu najważniejszych obiektów, takich jak hangar dla jednostek czy slip. Ze względu na środowiskowe i historyczne uwarunkowania większość działań musi być uzgadniana z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska i Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Na takie uzgodnienie czeka jeszcze przebudowa tzw. Domu Plebana czyli dawnej siedziby wodnego komisariatu policji. Klub chciałby prowadzić tu m.in. akademię żeglarską dla pasjonatów regat oraz program szkoleniowy dla firm łączący żeglarstwo i biznes.

Docelowo w wewnętrznej fosie Twierdzy Wisłoujście ma powstać 35 stałych miejsc postojowych dla tzw. rezydentów oraz ok. 20 miejsc gościnnych. W ten sposób teren ten, dotąd siłą rzeczy zamknięty, ma szansę na pełną rewitalizację i stać się odwiedzany przez dużo szerszą publiczność.

Źródło:
gdansk.pl
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 35101,00 $ tona 1,01% 23 lip
 Cynk 2944,00 $ tona 0,82% 23 lip
 Aluminium 2492,00 $ tona 1,76% 23 lip
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.