• <

Hiszpania: Vox złożył doniesienie do prokuratury przeciwko Open Arms

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Hiszpania: Vox złożył doniesienie do prokuratury przeciwko Open Arms
Hiszpania: Vox złożył doniesienie do prokuratury przeciwko Open Arms - GospodarkaMorska.pl

pc

21.08.2019 Źródło: PAP

Hiszpańska partia Vox złożyła w środę po południu doniesienie do prokuratury przeciw organizacji pozarządowej Open Arms, która zajmuje się pomocą płynącym do Europy migrantom. Ugrupowanie Santiago Abascala zarzuca Open Arms "wspieranie przemytu ludzi".

Jak poinformowała w komunikacie ta skrajnie prawicowa partia, doniesienie złożono, gdyż Open Arms "regularnie i świadomie łamie prawo Hiszpanii", dowożąc do brzegów tego kraju nielegalnych migrantów z Afryki.

"Aktywiści Open Arms działają niczym wspólnicy organizacji mafijnych zajmujących się nielegalnym przerzutem migrantów. Proceder ten jest prowadzony pod pozorem akcji humanitarnej" - napisało w komunikacie ugrupowanie.

W doniesieniu złożonym w prokuraturze władze Vox napisały, że istnieją dowody, iż Open Arms dostaje dane o dokładnej lokalizacji łodzi płynących z migrantami od członków mafii zajmujących się przerzucaniem nielegalnych migrantów. Partia Abascala zażądała też natychmiastowego aresztowania kapitana statku Open Arms i zakazu wypływania w morze tej jednostki.

Doniesienie złożone przez Vox ma związek z niedzielną zgodą rządu Hiszpanii na przyjęcie przez ten kraj 107 migrantów ze statku Open Arms blokowanego przez ponad dwa tygodnie przez władze Włoch.

We wtorek szef klubu parlamentarnego Vox Ivan Espinosa de los Monteros nazwał Open Arms "czarterem" mafii przerzucających nielegalnych migrantów z Afryki do Europy. Zarzucił kierownictwu tej organizacji "działanie z premedytacją i z pobudek politycznych", aby, jak stwierdził, osłabić wizerunek włoskich władz.

"Gdyby rzeczywiście kapitan statku Open Arms chciał ratować ludzi na pełnym morzu, to nie płynąłby z nimi do odległych Włoch, ale po wyłowieniu ich w okolicach libijskiego wybrzeża dostarczyłby ich do jednego z portów w pobliskiej Tunezji" - uznał Espinosa de los Monteros.

W środę po raz kolejny kierownictwo Open Arms skrytykowała także wicepremier Hiszpanii Carmen Calvo. Socjalistyczna polityk powiedziała, że "dziwi ją zachowanie kapitana statku, który mając zgodę na pozostawienie części pasażerów na Malcie, odpłynął w kierunku Włoch". Dodała, że jednostka ta w ogóle nie miała pozwolenia na wypływanie na akcje pomocy płynącym do Europy migrantom.

W odpowiedzi szef Open Arms Oscar Camps porównał ją do wicepremiera Włoch Matteo Salviniego, przewodniczącego antyimigranckiej i bardzo krytycznej wobec UE Ligi. "Sam już nie wiem, czy to mówi ona, czy Salvini" - napisał na Twitterze Camps.

W środę po południu władze Partii Ludowej (PP) oraz Ciudadanos (Cs) zażądały natychmiastowego pojawienia się w hiszpańskim Kongresie Deputowanych premiera Pedro Sancheza i wyjaśnień w sprawie Open Arms. Zarzuciły mu, że swoją aprobatą przyjęcia pasażerów tego statku przyczynia się do "wzywania" kolejnych nielegalnych migrantów do Hiszpanii.

W piątek 107 pasażerów Open Arms, przebywających od środy na Lampedusie, odbierze hiszpański okręt wojenny Audaz. Jednostka ta będzie również towarzyszyć statkowi Open Arms, który otrzymał nakaz powrotu do portu w Palmie, głównym mieście Majorki.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 28275,00 $ tona -0,44% 21 kwi
 Cynk 2793,00 $ tona -1,13% 21 kwi
 Aluminium 2344,00 $ tona 0,86% 21 kwi
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.