• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

UE będzie nadal uznawać szkolenia i certyfikaty filipińskich marynarzy

zk

02.04.2023 12:26
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska UE będzie nadal uznawać szkolenia i certyfikaty filipińskich marynarzy

Partnerzy portalu

UE będzie nadal uznawać szkolenia i certyfikaty filipińskich marynarzy - GospodarkaMorska.pl

Decyzja Komisji Europejskiej wzmacnia kluczową rolę filipińskich marynarzy w globalnej żegludze i handlu.

W piątek Komisja Europejska ogłosiła, że będzie kontynuować honorowanie filipińskiego systemu szkolenia i certyfikacji, potwierdzając tym samym zgodność tego kraju z wymogami Konwencji STWC.

Decyzja ta spotkała się z aprobatą zarówno  European Community Shipowners’ Associations (ECSA), jak i International Chamber of Shipping (ICS), które uznają integralną rolę, jaką filipińscy marynarze odgrywają w światowej żegludze i utrzymaniu płynności handlu międzynarodowego.

Biorąc pod uwagę fakt, że filipińscy marynarze stanowią aż 14 procent globalnej siły roboczej w żegludze - odgrywają kluczową rolę w jej utrzymaniu.

W grudniu 2021 roku, po przeprowadzeniu szczegółowej oceny obowiązującego systemu szkoleń i wydawania certyfikatów, Komisja Europejska poinformowała Filipiny, że uznanie ich świadectw marynarskich zostanie wycofane, o ile nie zostaną podjęte poważne środki, w tym zapewniające zgodność z Międzynarodową konwencją o wymaganiach w zakresie wyszkolenia marynarzy, wydawania im świadectw oraz pełnienia wacht (STCW). Od tego czasu Filipiny podjęły zdecydowane działania w celu spełnienia wymogów, w szczególności w kluczowych obszarach, takich jak monitorowanie, nadzór i ocena szkoleń oraz ocena.

Decyzja Komisji Europejskiej następuje po tym, jak Filipiny odpowiedziały na raport Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Morskiego (EMSA), w którym podkreślono braki w krajowych standardach szkolenia i certyfikacji.

Partnerzy branżowi, w tym ECSA i ICS, wyrazili swoje zaangażowanie we współpracę z filipińskimi władzami, przedstawicielami marynarzy i przemysłem żeglugowym w celu zbudowania ciągłości i trwałości filipińskiego systemu. W tym celu połączyły siły z rządem Filipin w ramach nowo utworzonego Międzynarodowego Komitetu Doradczego ds. Globalnej Gospodarki Morskiej (IACGMA), który rozpoczął działalność w styczniu.

Sekretarz Generalny ECSA Sotiris Raptis wyraził uznanie dla Filipin za ich zaangażowanie w rozwiązywanie problemów zgłoszonych przez Komisję Europejską, mówiąc: "Jest to pozytywna zmiana, ponieważ filipińscy marynarze odgrywają główną rolę w europejskiej żegludze i w utrzymaniu ruchu w europejskim handlu." Raptis dodał, że ECSA będzie nadal ułatwiać produktywny dialog między UE a Filipinami w sprawach takich jak kwalifikacje marynarzy, szkolenia i certyfikacja.

Sekretarz Generalny ICS Guy Platten odzwierciedlił te opinie, stwierdzając, że decyzja Komisji Europejskiej podkreśla zaangażowanie Filipin w zapewnienie zgodności szkolenia marynarzy z międzynarodowymi przepisami.

"W styczniu 2023 roku uruchomiono nowy komitet doradczy, który ma za zadanie udzielać porad eksperckich w zakresie głównych kwestii morskich mających wpływ na filipińskich marynarzy - International Advisory Committee for Global Maritime Standards, który jest wspierany przez filipiński rząd - we współpracy z ECSA i partnerami branżowymi" - powiedział Platten. " Poprzez wspólną pracę nad tymi zagadnieniami, możemy stawić czoła wyzwaniom, jakie stoją przed pracownikami. Utrzymanie globalnych standardów szkolenia marynarzy zapewnia lepszą przyszłość dla naszych pracowników."

Europejska komisarz ds. transportu Adina V?lean wyraziła uznanie dla konstruktywnej współpracy z władzami Filipin i z zadowoleniem przyjęła ich wysiłki na rzecz poprawy systemu szkolenia i certyfikacji marynarzy.

"Filipiny stanowią znaczącą i cenioną część europejskiej i światowej siły roboczej przemysłu morskiego - rzeczywiście, na statkach pływających pod banderą UE pracuje obecnie około 50 000 filipińskich kapitanów i oficerów. Filipińczycy mogą liczyć na nasze wsparcie techniczne w celu dalszej poprawy wdrażania i nadzorowania zgodności z minimalnymi wymogami w zakresie kształcenia, szkolenia i certyfikacji, a także warunków życia i pracy" - powiedziała.

W najbliższych miesiącach Komisja Europejska zamierza udzielić Filipinom pomocy merytorycznej w celu dalszej poprawy systemu kształcenia, szkolenia i certyfikacji marynarzy.


Źródło: bloomberg, gcaptain, eu

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.