• <
nauta_2024

Druk 3D może wspomóc przemysł stoczniowy, jest pierwsza aprobata klasowa

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Druk 3D może wspomóc przemysł stoczniowy, jest pierwsza aprobata klasowa

Partnerzy portalu

Druk 3D może wspomóc przemysł stoczniowy, jest pierwsza aprobata klasowa - GospodarkaMorska.pl

Technologia wytwarzania części zamiennych do statków za pomocą druku 3D otrzymała klasową aprobatę w Stanach Zjednoczonych.

Eksperymenty z zastosowaniem druku 3D w przemyśle stoczniowym trwają już od dawna. Dopiero teraz jednak doszło do wydarzenia, które może stać się dla tej technologii przełomowym: po udanych testach na tankowcu wydrukowane części zostały zatwierdzone przez amerykańskie towarzystwo klasowe ABS.

W projekcie uczestniczyły, poza ABS, ConocoPhillips Polar Tankers, Sembcorp Marine i 3D Metalforge. W lutym 2021 roku wytworzono i poddano testom laboratoryjnym kilka części zamiennych do tankowca – zespół zębatek i wał pompy do kotła, sprzęgło do pompy okrętowych urządzeń sanitarnych i króciec eżektorowy do wytwornicy wody słodkiej. Części zostały zainstalowane na tankowcu suezmax Polar Endeavour z 2011 roku. Po pół roku eksploatacji części zostały wymontowane i poddane przeglądowi, najpierw przez załogę statku, następnie zdalnie przez ABS. Nie stwierdzono problemów.

Druk 3D może znacznie usprawnić prace stoczniowe, zarówno przy budowie nowych jednostek, jak i przy naprawach i retrofitach. Dotychczas części do statków wytwarzane były poprzez odlew lub kucie. Druk 3D to proces tworzenia poprzez nakładanie materiału warstwa po warstwie. Mógłby sprawić, że przynajmniej część z elementów mogłaby być wytwarzana na miejscu, w stoczniach lub ich okolicy – bez konieczności sprowadzania ich z hut – a nawet, potencjalnie, na pokładach statków w przypadku potrzeby dokonania napraw podczas rejsu.

Fot. Depositphotos

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.