• <
siemens_gamesa_2022

Druk 3D może wspomóc przemysł stoczniowy, jest pierwsza aprobata klasowa

25.11.2021 15:08
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Druk 3D może wspomóc przemysł stoczniowy, jest pierwsza aprobata klasowa

Partnerzy portalu

Druk 3D może wspomóc przemysł stoczniowy, jest pierwsza aprobata klasowa - GospodarkaMorska.pl

Technologia wytwarzania części zamiennych do statków za pomocą druku 3D otrzymała klasową aprobatę w Stanach Zjednoczonych.

Eksperymenty z zastosowaniem druku 3D w przemyśle stoczniowym trwają już od dawna. Dopiero teraz jednak doszło do wydarzenia, które może stać się dla tej technologii przełomowym: po udanych testach na tankowcu wydrukowane części zostały zatwierdzone przez amerykańskie towarzystwo klasowe ABS.

W projekcie uczestniczyły, poza ABS, ConocoPhillips Polar Tankers, Sembcorp Marine i 3D Metalforge. W lutym 2021 roku wytworzono i poddano testom laboratoryjnym kilka części zamiennych do tankowca – zespół zębatek i wał pompy do kotła, sprzęgło do pompy okrętowych urządzeń sanitarnych i króciec eżektorowy do wytwornicy wody słodkiej. Części zostały zainstalowane na tankowcu suezmax Polar Endeavour z 2011 roku. Po pół roku eksploatacji części zostały wymontowane i poddane przeglądowi, najpierw przez załogę statku, następnie zdalnie przez ABS. Nie stwierdzono problemów.

Druk 3D może znacznie usprawnić prace stoczniowe, zarówno przy budowie nowych jednostek, jak i przy naprawach i retrofitach. Dotychczas części do statków wytwarzane były poprzez odlew lub kucie. Druk 3D to proces tworzenia poprzez nakładanie materiału warstwa po warstwie. Mógłby sprawić, że przynajmniej część z elementów mogłaby być wytwarzana na miejscu, w stoczniach lub ich okolicy – bez konieczności sprowadzania ich z hut – a nawet, potencjalnie, na pokładach statków w przypadku potrzeby dokonania napraw podczas rejsu.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

seatech_390x100_2022
aste_580x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.