• <
escort_980x120_gif_2020

Kapitan Głowacki - zasłużony polski żaglowiec ma nowego właściciela

sons

10.06.2020 10:57 Źródło: PZŻ
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Kapitan Głowacki - zasłużony polski żaglowiec ma nowego właściciela

Partnerzy portalu

Kapitan Głowacki - zasłużony polski żaglowiec ma nowego właściciela - GospodarkaMorska.pl

Konkurs ofert na sprzedaż jachtu Kapitan Głowacki rozstrzygnięty. Jacht kupiła warszawska firma 3Oceans Sp. z o.o. Kwota transakcji wynosi 150 tysięcy złotych. 

 

Jacht Kapitan Głowacki przez ponad pół wieku pełnił funkcje edukacyjne i rekreacyjne. Pod jego żaglami doświadczenie zdobyły całe rzesze żeglarzy. W 2014 roku jacht wygrał The Tall Ships Races w kategoriach: A - Race I, A- Race II, A - Overall. Od 2016 roku nie pływa ze względu na zły stan techniczny. Polski Związek Żeglarski, który jest większościowym właścicielem jachtu (30 procent należy do Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego) z powodu braku środków na kosztowny remont, postanowił poszukać podmiotu, który tchnie w Głowackiego nowe życie. 

 

- To bardzo zasłużony jacht dla polskiego żeglarstwa. Jego historia zaczęła się w 1945 roku, kiedy to na mieliźnie w pobliżu Świnoujścia znaleziono kadłub poniemieckiego kutra. Na tej bazie powstał żaglowiec typu kecz gafowy, który był intensywnie wykorzystywany do celów szkoleniowych. W 1986 roku po remoncie kapitalnym i kompletnej przebudowie, żaglowiec opuścił stocznię jako brygantyna. Cieszę się, że po kolejnych prawie 35 latach eksploatacji, znalazł się inwestor, który jest gotów kontynuować chlubne tradycje Głowackiego i ma nie tylko pieniądze, ale też pomysł na jego eksploatację – mówi Tomasz Chamera, prezes PZŻ. 

 

Piotr Kulczycki, prezes spółki 3Oceans, w postępowaniu konkursowym zadeklarował gruntowne wyremontowanie jachtu przy zachowaniu walorów technicznych i historycznych żaglowca. Komisja konkursowa z aprobatą przyjęła koncepcję dalszego wykorzystania jachtu, która zakłada prowadzenie działalności w zakresie morskiego wychowania młodzieży w różnych jego formach, w tym oceaniczne rejsy typu szkoła pod żaglami przy wykorzystaniu licznej i kompetentnej kadry żeglarskiej i wychowawczo-dydaktycznej. 

 

Mając powyższe na uwadze, komisja konkursowa zarekomendowała Zarządowi PZŻ i Zarządowi Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego sprzedaż jachtu żaglowego Kapitan Głowacki firmie 3Oceans Sp. z o.o. Dzisiaj strony transakcji podpisały umowę i transakcja została sfinalizowana.

 

- Bardzo dziękuję Marcinowi Raubo, prezesowi Zachodniopomorskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego oraz komisji konkursowej pod przewodnictwem Pana Wojciecha Frączaka za sprawne, bardzo merytoryczne i efektywne działanie, dzięki któremu Kapitan Głowacki trafi w dobre ręce. Wierzę, że Pan Piotr Kulczycki zaopiekuje się tym żaglowcem tak dobrze, jak zrobił to w przypadku Fryderyka Chopina. Żeglarska społeczność z niecierpliwością czeka na chwilę, kiedy żagle Głowackiego znów pojawią się na horyzoncie – dodaje Tomasz Chamera.

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.