• <

Wynik wyszukiwania - "morze barentsa" - Wiadomości

Admirał Gorszkow ćwiczy strzelanie na Atlantyku. Rosyjska flota próbuje prężyć muskuły? [WIDEO]

Ministerstwo Obrony Rosji podało, że fregata Admirał Gorszkow przeprowadziła na Atlantyku symulację uderzenia pociskiem Zircon w cel morski w odległości ponad 900 km. Wcześniej okręt poruszał się po wodach państw NATO, pilnie obserwowany przez ich służby.
26.01.2023

Morze Barentsa. Rybak za burtą, uznany za zmarłego

Centrum Ratownictwa Północnej Norwegii poinformowało, że rybak, który we wtorek wypadł za burtę statku na Morzu Barentsa, został uznany za zmarłego.
18.11.2022

Morze Barentsa ociepla się siedem razy szybciej

Temperatura w Arktyce wzrasta cztery razy szybciej niż w pozostałej części Ziemi - wynika z opublikowanego w czwartek badania naukowców z Fińskiego Instytutu Meteorologicznego, którzy przeanalizowali tendencje dotyczące poziomu temperatury za kołem podbiegunowym w latach 1979-2021.
11.08.2022

Rosnieft zlokalizował nowe złoże ropy na Arktyce

Na Morzu Peczorskim, leżącym w rosyjskiej części Arktyki, odkryto nowe złoże ropy naftowej. Za jego odnalezienie i eksploatację odpowiada państwowy rosyjski koncern Rosnieft.
07.07.2022

Dwa wodowania statków rybackich w Karstensenie [WIDEO]

Kolejne statki rybackie zwodowano w ostatnich dniach w stoczni Karstensen w Gdyni. To jednostka Gollenes o numerze #168 oraz Stødig o numerze #467.
19.06.2022

Rosja testuje pociski na Morzu Barentsa

28 maja z rosyjskiego okrętu Admirał Gorszkow na Morzu Barentsa wystrzelono próbnie nową naddźwiękową rakietę Tsirkon (Zircon). W jej zasięgu była niemal cała Finlandia oraz duże części Szwecji i Norwegii.
03.06.2022

Norwegia rozważa przyznanie więcej koncesji na Morzu Barentsa

Norweskie ministerstwo ropy i energii skierowało do konsultacji pomysł udostępnienia dla poszukiwań węglowodorów nowych obszarów na Morzu Barentsa. Nowe bloki koncesji miałyby być włączone do rozstrzyganej w styczniu 2023 r. rundy koncesyjnej APA.
18.03.2022

Europejski mikroplastik może gromadzić się w Oceanie Arktycznym

Mikroplastik wypływający z rzek Europy gromadzi się w różnych rejonach Oceanu Arktycznego. Kiedy się już tam znajdzie, może szkodzić miejscowym ekosystemom.
18.03.2022

Cold Response z udziałem NATO w Arktyce. Przed nami manewry na lądzie i na morzu

W należącej do Norwegii części Arktyki rozpoczęły się w poniedziałek manewry Cold Response z udziałem 30 tys. żołnierzy z 27 krajów, w tym 23 członków NATO, także Polski. Rosja nie przyjęła zaproszenia jako obserwator.
14.03.2022

Rosyjskie atomowe okręty podwodne wyszły na ćwiczenia na Morzu Barentsa

Rosyjskie okręty podwodne z napędem jądrowym wypłynęły na ćwiczenia na Morzu Barentsa - poinformowała Flota Północna. Na Syberii trwają też ćwiczenia mobilnych wyrzutni rakiet międzykontynentalnych. Rosyjskie wojsko nie potwierdza, by manewry miały związek z niedzielną decyzją prezydenta Władimira Putina o postawieniu w stan najwyższej gotowości sił nuklearnych.
01.03.2022

[WIDEO, GALERIA] Zamówiona przez Equinor FPSO Johan Castberg wyruszyła ze stoczni

Jednostka FPSO Johan Castberg, która ma pracować na Morzu Barentsa, opuściła stocznię w Singapurze i płynie do Norwegii na pokładzie wielkiego transportowca.
20.02.2022

Rosyjska marynarka ćwiczy obronę Północnej Drogi Morskiej

Rosyjskie okręty wojenne wpłynęły na Morze Barentsa. Będą tam ćwiczyć ochronę Północnej Drogi Morskiej biegnącej przez Arktykę, którą Rosja w ostatnich miesiącach mocno rozwija.
28.01.2022

Rosja. Siły Floty Północnej rozpoczęły ćwiczenia na morzu Barentsa w Arktyce

Siły rosyjskiej Floty Północnej oraz zgrupowania arktycznego rozpoczęły manewry na Morzu Barentsa i tamtejszych poligonach – poinformowała agencja TASS. W ćwiczeniach ma wziąć udział 1,2 tys. wojskowych, 30 okrętów, 140 jednostek sprzętu bojowego i 20 samolotów.
26.01.2022

Arktyczne wybrzeże Rosji zmniejsza się rocznie o 7 tys. hektarów

W nowym badaniu Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego (MGU) szacuje się, że około 7 tys. hektarów ziemi w rosyjskiej Arktyce jest corocznie wymywanych do morza z powodu zmiany klimatu - podał norweski portal Barents Observer.
03.01.2022

Morze Północne i Morze Barentsa. Norwegia wystawia na sprzedaż dwa obszary składowania CO2

Można składać wioski do Norweskiego Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii w konkursie o przyznanie dwóch obszarów na norweskim szelfie kontynentalnym (NCS), które mogłyby zostać wykorzystane do składowania CO2.
20.09.2021

Okręt atomowy Krasnojarsk projektu Jasień-M zwodowano w Siewierodwińsku

Okręt podwodny Krasnojarsk o napędzie atomowym projektu 885M Jasień-M zwodowano w piątek w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku na północy Rosji. Uzbrojeniem tych jednostek są pociski manewrujące Oniks i Kalibr, i potencjalnie - hiperdźwiękowe pociski Cyrkon.
30.07.2021

Equinor wyczarterował statek Stril Server do obsługi farmy Hywind Tampen

Hywind Tampen to projekt pływającej elektorowi wiatrowej o mocy 88 MW, która dostarczy energię elektryczną instalacjom na wodach norweskich Morza Północnego – Snorre i Gulfaks. Kontrakt na usługi serwisowe i obsługę SOV (Service Operation Vessel) zapewni Simon Møkster Shipping.
05.07.2021

Equinor ogłosił odkrycie nowych złóż ropy na Morzu Barentsa

Norweska firma Equinor ogłosiła nowe odkrycie złóż ropy naftowej przy odwiercie w pobliżu pola Johan Castberg na Morzu Barentsa. Equinor wraz z partnerami Vår Energi i Petoro wykryli ropę w odwiercie poszukiwawczym 7220 / 7-4 o licencji poszukiwawczej 532.
12.03.2021

Transport ciekłego gazu przez wschodnią Arktykę możliwy już w maju

Rosja planuje o dwa tygodnie przyśpieszyć i wydłużyć sezon żeglugi wielkich transportowców ze skroplonym gazem ziemnym pokonujących Północną Drogę Morską z Azji do Europy. Może to być możliwe dzięki nietypowo wysokim temperaturom panującym we wschodniej Arktyce – pisze Bloomberg.
18.01.2021

Na miejsce wypadku na Morzu Barentsa przybyły cztery kolejne statki

W rejon zatonięcia statku „Onega” na Morzu Barentsa przybyły cztery kolejne statki rybackiego kołchozu, powiedział dziennikarzom pierwszy zastępca szefa głównego departamentu Ministerstwa ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu archangielskiego Aleksander Bachtin.
28.12.2020

Statek rybacki z 19-osobową załogą zatonął na Morzu Barentsa

Na Morzu Barentsa w rejonie archipelagu Nowa Ziemia zatonął statek rybacki Oniega z 19 rybakami na pokładzie - poinformowały w poniedziałek rosyjskie służby ratownicze. Uratowano dwie osoby, los pozostałych 17 nie jest jasny; trwają ich poszukiwania, ale najprawdopodobniej zginęli.
28.12.2020

Jak działa cyrkulacja oceaniczna?

Jak działa cyrkulacja oceaniczna? Dlaczego woda przemieszcza się z jednego rejonu w inny? Dlaczego gdzieś opada w głębiny a gdzie indziej wypływa na powierzchnię? Dlaczego właśnie tam? Jak wpływa to na klimat? I jak zmiany klimatu wpływają na cyrkulację oceaniczną?
15.12.2020

Lodołamacz Arktyka o napędzie atomowym przyjęty do służby

Do służby w rosyjskiej flocie wszedł lodołamacz Arktyka o napędzie atomowym projektu 22220 - podał w czwartek dziennik "Izwiestija". Uroczystość odbyła się w Murmańsku w środę, w obecności premiera Michaiła Miszustina.
22.10.2020

Najmniejsza w całej historii ilość lodu w Arktyce

Niepokojące wieści z Arktyki. Ilość lodu w krainie wiecznych lodów w lipcu br. była najmniejsza w całej historii prowadzenia obserwacji - oświadczył w środę szef rosyjskiego ośrodka Gidromietcentr Roman Wilfand. Już wcześniej meteorolodzy ostrzegli, że temperatura w Arktyce bije rekordy ciepła.
05.08.2020

Rosja: Flota Północna otrzyma status okręgu wojskowego

Rosyjska Flota Północna otrzyma status okręgu wojskowego, jako piątej takiej struktury na terenie Federacji Rosyjskiej - poinformowała w poniedziałek rządowa "Rossijskaja Gazieta". Zdaniem ekspertów decyzja wskazuje na znaczenie kierunku arktycznego dla władz w Moskwie.
08.06.2020

Po raz pierwszy od zimnej wojny marynarka wojenna USA na Morzu Barentsa

Po raz pierwszy od zimnej wojny okręty marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych (US Navy) wpłynęły na wody położonego na północ od Rosji arktycznego Morza Barentsa - potwierdziła US Navy.
05.05.2020

Polskie połowy krewetek na Morzu Barentsa otrzymały certyfikat MSC

Polskie połowy dalekomorskie krewetek zimnowodnych na Morzu Barentsa prowadzone przez statek Polonus, należący do firmy Arctic Navigation Sp. z o.o., otrzymały certyfikat MSC. Uzyskanie certyfikatu przez Polaków potwierdza, że połowy te prowadzone są w sposób zrównoważony, zgodnie z najbardziej rygorystycznymi globalnymi normami, określonymi w Standardzie Zrównoważonego Rybołówstwa MSC.
19.02.2020

Rosja będzie transportować ryby za pomocą jednostki o napędzie jądrowym

Trwa operacja załadunku 200 chłodniczych kontenerów z rybami na pokład kontenerowca Sevmorput w porcie w Petropawłowsku. Ładunek niedługo wyruszy w podróż Północną Drogą Morską do Sankt Petersburga.
29.08.2019

Gigantyczne promieniowanie wraku rosyjskiego okrętu podwodnego na dnie Morza Barentsa

Gigantyczne promieniowanie wraku rosyjskiej nuklearnej łodzi podwodnej na Morzu Barentsa stwierdzili podczas badań norwescy naukowcy. W jednej z próbek promieniowane radioaktywne zostało przekroczone ponad 100 tys razy - informuje norweska telewizja TV2.
11.07.2019

Maersk chce transportować towary północnym szlakiem morskim we współpracy z rosyjskim Atomflotem

Duński gigant żeglugowy, Maersk, prowadzi negocjacje z rosyjskim armatorem atomowych lodołamaczy, FSUE Artomflot (Rosatomflot), w sprawie transportu towarów północnym szlakiem morskim.
17.06.2019

Rosja: Zwodowano kolejny atomowy lodołamacz

W stoczni Zakłady Bałtyckie w Petersburgu uroczyście zwodowano w sobotę atomowy lodołamacz Ural. Jest to trzecia jednostka klasy Arktika, zaprojektowanej dla zapewnienia całorocznej żeglugi na Północnej Drodze Morskiej.
25.05.2019

Ponad 11 mln ton LNG wyśle Jamał LNG przez Norwegię przez kolejne 7 miesięcy

Jamał LNG, jeden z największych terminalu skroplonego gazu ziemnego na świecie, zamierza wyeksportować 11,7 mln ton LNG w ciągu kolejnych 7 miesięcy przez Norwegię. Transfer surowca ma się odbywać głównie metodą ze statku na statek.
28.11.2018

24 jednostki Damena dotarły do Rotterdamu szlakiem arktycznym (foto)

Grupa Damen poinformowała o pomyślnym transporcie swoich 24 jednostek arktyczną trasą. Szlak arktyczny pozwala skrócić czas podróży z Chin do Europy i Ameryki Północnej nawet do 30 proc.
28.10.2018

Przełomowa podróż przez Arktykę uwieczniona na zdjęciach (foto)

Kontenerowiec klasy lodowej – Venta Maersk – zawinął 28 września do rosyjskiego portu w Sankt Petersburgu. Statek należący do Maersk Line zakończył tym samym swoją podróż szlakiem arktycznym.
14.10.2018

Venta Maersk zakończył przełomową podróż przez Arktykę

Kontenerowiec klasy lodowe – Venta Maersk – zawinął 28 września do rosyjskiego portu Sankt Petersburg. Statek należący do Maersk Line zakończył tym samym swoją podróż Szlakiem Arktycznym.
29.09.2018

Nadchodzi przełom w żegludze? Historyczny rejs trasą północną

Do historii żeglugi wpisał się właśnie duński kontenerowiec Maersk Venta. Jednostka o ładowności 3 600 TEU jest pierwszą, która niemalże samodzielnie pokonała drogę z Azji do Europy, przez Arktykę. Statkowi pomagał tylko raz rosyjski lodołamacz.
24.09.2018

Maersk chce wysłać swój pierwszy kontenerowiec w rejs Północną Drogą Morską

Maersk, największa na świecie firma żeglugowa, chce wysłać swój pierwszy kontenerowiec w rejs Północną Drogą Morską. Podróż z Azji Wschodniej do Europy wzdłuż Oceanu Arktycznego planowana jest jeszcze w tym miesiącu. Chcemy poznać tę trasę i zebrać dane. To będzie test – podał Maersk w oświadczeniu.
21.08.2018

Japończycy też zainteresowani rozwojem arktycznej żeglugi

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) podpisał porozumienie z rosyjskim rządem w sprawie rozwoju żeglugi Północną Drogą Morską. Dzięki topnieniu lodowców żegluga tymi rejonami jest coraz łatwiejsza.
29.07.2018

Japoński armator pomoże Rosji w rozwoju żeglugi arktycznej

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) podpisał porozumienie z rosyjskim rządem w sprawie rozwoju żeglugi Północną Drogą Morską. Dzięki topnieniu lodowców żegluga tymi rejonami jest coraz łatwiejsza.
10.06.2018

Putin: Transport Północną Drogą Morską powiększy się dziesięciokrotnie

Wolumen towarów przewożonych Północną Drogą Morską wzrośnie w 2025 roku do 80 mln ton rocznie – zapowiedział prezydent Rosji, Władimir Putin podczas swojego przemówienia przed rosyjskim parlamentem 1 marca.
04.03.2018

Japoński MOL będzie rozwijał razem z Rosją żeglugę Północną Drogą Morską

Japoński armator Mitsui O.S.K. Lines (MOL) podpisał porozumienie z rosyjskim rządem w sprawie rozwoju żeglugi Północną Drogą Morską. Dzięki topnieniu lodowców żegluga tymi rejonami jest coraz łatwiejsza.
27.02.2018

Szlak Arktyczny notuje rekord przewiezionych towarów

Szlak Arktyczny zanotował rekord w wielkości przewiezionych towarów w zeszłym roku. Wyniósł on 9,7 mln ton.
23.01.2018

Chiny chcą zachęcić swoich armatorów do podróży szlakiem arktycznym

Chiny będą zachęcać swoich armatorów do wysyłania statków szlakiem arktycznym, by zmniejszyć czas dostawy towarów między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym.
02.11.2017

U wybrzeży Rosji złowiono potwora morskiego (wideo)

Rosyjski rybak złowił „potwora” morskiego u wybrzeża Primorye. Szok i przerażenie było duże. Żaden z obecnych na brzegu świadków tego zdarzenia nigdy nie spotkał takiego „mutanta”, co wyraźnie słychać na filmie opublikowanym w sieci.
28.09.2017

Pierwsza jednostka Chin dotarła do Rosji Szlakiem Arktycznym

W zeszłym tygodnid do portu Bronka w Sankt Petersburgu przypłynął statek wielozadaniowy Lian Hua Song państwowego, chińskiego armatora Cosco. To pierwsza jednostka płynąca między tymi tymi krajami, która pokonała Szlak Arktyczny.
18.09.2017

Rosja: 70 okrętów na Bałtyku w ramach sprawdzianu gotowości bojowej

Rosyjska Flota Bałtycka prowadzi w środę planowy sprawdzian gotowości bojowej z udziałem ponad 2 tysięcy członków swego personelu; w morze wypłynęło ponad 70 jednostek bojowych i pomocniczych - poinformował rzecznik floty Roman Martow.
30.08.2017

Chiny będą mocniej inwestować w szlak arktyczny

Chiny zachęcają swoich armatorów do wysyłania statków szlakiem arktycznym, by zmniejszyć czas dostawy towarów między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym.
07.08.2017

Żegluga przez Arktykę wciąż nierealna

Z powodu topnienia lodowców coraz więcej statków próbuje podróżować z Azji do Europy Szlakiem Arktycznym. Dużo mówi się o rosnącym znaczeniu tego szlaku w przyszłości, ale do realizacji marzenia o masowym transporcie towarów tym szlakiem jest jeszcze daleko.
17.07.2017

Chiny, by ich armatorzy płynęli częściej przez Arktykę

Chiny zachęcają swoich armatorów do wysyłania statków szlakiem arktycznym, by zmniejszyć czas dostawy towarów między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym.
18.06.2017

Chiny chcą wykorzystać potencjał szlaku arktycznego

Chiny zachęcają swoich armatorów do wysyłania statków szlakiem arktycznym, by zmniejszyć czas dostawy towarów między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym.
23.03.2017

Co dalej z żeglugą przez Arktykę?

Z powodu topnienia lodowców coraz więcej statków próbuje podróżować z Azji do Europy Szlakiem Arktycznym. Dużo mówi się o rosnącym znaczeniu tego szlaku w przyszłości, ale do realizacji marzenia o masowym transporcie towarów tym szlakiem jest jeszcze daleko.
02.01.2017

Doktoranci PG wrócili ze Spitsbergenu

Na dalekiej północy leży Spitsbergen, największa z wysp należących do Norwegii. Ten zimny, niegościnny ląd był celem 39. Wyprawy Polarnej, zorganizowanej przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. W ekspedycji wzięły udział trzy doktorantki Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej – Klaudia Kosek, Katarzyna Kozak i Aneta Pacyna. Choć wyprawa nie była łatwa, to dziewczyny pokochały wyspę, na której przyszło im pracować.
18.10.2016

Marzenie o transporcie przez Arktykę wciąż tylko marzeniem

Szlak handlowy biegnący przez Arktykę (Przejście Północno-Wschodnie) od dawna był marzeniem żeglarzy. Teraz z powodu topnienia lodowców coraz więcej statków próbuje podróżować z Azji do Europy tą trasą. Ostatnie tę drogę przebył luksusowy wycieczkowiec Crystal Serenity. Ale do realizacji marzenia o masowym transporcie towarów tym szlakiem jest jeszcze daleko.
09.09.2016

Przyjęto nową zintegrowaną politykę UE dotyczącą Arktyki

Wysoki Przedstawiciel Unii do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa oraz Komisja Europejska przyjęli dzisiaj projekt dotyczący polityki, która będzie podstawą działań Unii Europejskiej w regionie Arktyki. Unia Europejska rozszerzy swoje obecne działania i zaangażowanie w regionie o 39 działań. Będą one dotyczyć zmian klimatu, ochrony środowiska, zrównoważonego rozwoju i współpracy międzynarodowej. W tych priorytetowych obszarach szczególne znaczenie nadaje się badaniom naukowym, rozwojowi i innowacjom.
29.04.2016

Chiny chcą wysyłać więcej statków szlakiem arktycznym

Chiny zachęcają swoich armatorów do wysyłania statków szlakiem arktycznym, by zmniejszyć czas dostawy towarów między Oceanem Atlantyckim i Spokojnym – donosi gazeta China Daily.
20.04.2016

Gigantyczny halibut złowiony na wędkę

Po wyczerpującej walce, która trwała dobre pół godziny, w końcu udało się wyciągnąć ogromnego halibuta z wody. Gigantyczna ryba ważyła prawie 44 kg.
07.04.2016

Ropa zatrzymała rosyjskie lodołamacze

Rosja chciała do 2023 roku zbudować osiem nowych lodołamaczy. Nowe jednostki miały być wykorzystane do służby na Przejściu Północno-Wschodnim. Z powodu niskich ceny ropy naftowej oraz niepewnej sytuacji gospodarczej kraju, władze zdecydowały się na rewizję swoich planów
24.03.2016

Chiny chcą wykorzystać Północną Drogę Morską do importu gazu z Rosji

Chiny chcą importować gaz z Rosji z wykorzystaniem transportu morskiego przez Północną Drogę Morską. Zamówiły już statki do transportu LNG z Jamału. Będą wybudowane przez koreańską stocznię Daewoo Shipbuilding & Marine Engineering.
23.09.2015

Arktyka to przyszłość światowej branży morskiej. Pozostaje pytanie: jak odległa?

Topnienie lodowców w Arktyce dotąd kojarzone było głównie z negatywnymi skutkami dla środowiska. Dla części państw, w tym Rosji i USA, oznacza to jednak złoża warte biliony dolarów. To także szansa na powstanie nowych szlaków handlowych. Z bogactw tego regionu nie prędko jednak skorzystamy – ostrzegają amerykańscy naukowcy.
01.09.2015

Chiński gigant zamierza zwiększyć fracht szlakiem arktycznym

Cosco, największy chiński armator, zamierza częściej transportować towary przez Arktykę. To efekt ostatniej, udanej podróży jednej z ich jednostek do Szwecji tzw. Przejściem Północno-Wschodnim (PPW).
20.08.2015

Nowe lodołamacze drogą do rosyjskiej dominacji w Arktyce

W Rosji budują już drugi i trzeci lodołamacz atomowy. Nowe jednostki mają być wykorzystane do służby na Przejściu Północno-Wschodnim w 2017 i 2019 roku.
04.08.2015

PGNiG planuje ekspansję na Morze Barentsa

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) planuje rozszerzyć swoją działalność na Morze Barentsa. W tym celu przygotowuje się do zakupu kilku norweskich licencji na eksplorację nowych obszarów morskich w tym regionie.
18.06.2015

Rosja inwestuje w Przejście Północno-Wschodnie

Premier Federacji Rosyjskiej, Dmitrij Miedwiediew, zatwierdził plan rozwoju Przejścia Północno-Wschodniego. Program zakłada 20-krotne zwiększenie ilości towaru transportowanego tą trasą przez kolejne 15 lat.
10.06.2015

Rekord świata pobity. Gigantyczny tuńczyk ważył ponad 400 kg!

56-letnia Donna Pascoe walczyła ponad cztery godziny, zanim ujarzmiła ponad trzymetorwego tuńczyka błękitnopłetwowego. Rekord świata został ustanowiony na ubiegłorocznych zawodach w wędkarstwie Gamefish w USA. Kobieta pokonała 800 zawodników. Jak na razie nikt nie pobił jej wyniku.
09.06.2015

Walka na rosyjskim rynku offshore - Lukoil zawiera sojusz z Gazpromem. Będą wspólnie konkurować z Rosneftem

Lukoil i Gazprom zawarły sojusz dotyczący wspólnych inicjatyw offshore w rejonie Arktyki. Chcą tym samym wzmocnić swoją pozycję wobec państwowego Rosneftu. Alians ma pomóc obu koncernom w lobbowaniu w rosyjskim rządzie.
26.05.2015

Przejście Północno-Wschodnie główną nitką handlową na świecie? Zależy od topnienia lodowców

Szlak handlowy biegnący przez Arktykę (Przejście Północno-Wschodnie) w niedalekiej przyszłości przejmie aż dwie trzecie transportu przechodzącego obecnie przez Kanał Sueski – wynika z badań holenderskiej agencji Bureau for Economic Policy Analysis (CPB). Powodem tego zjawiska ma być topnienie lodowców, które umożliwi spedycje towarów przez północne rejony globu.
22.05.2015

Największa na świecie cylindryczna platforma wiertnicza już na Morzu Barentsa

Największa na świecie cylindryczna platforma wiertnicza FPSO została odholowana na Morze Barentsa. Obiekt o nazwie Goliat, należący do norweskiego producenta energii Eni, rozpocznie swoją działalność w najbliższych tygodniach.
12.05.2015

Wyprawa Narwik 2015

Pod koniec maja młodzi żeglarze wyruszą śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”. W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały. Wyprawa Narwik 2015 uczci 75. rocznicę tych walk oraz 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim.
18.02.2015

Eni planuje transport platformy na Morze Barentsa

Włoski koncern Eni, wbrew oczekiwaniom niektórych ekspertów, związanych ze spadkiem cen ropy, nie wstrzymuje procesu zagospodarowania pola naftowego Goliat na Morzu Barentsa. W najbliższym czasie platforma wydobywcza Goliat ma opuścić koreańską stocznię.
09.01.2015

Polskie firmy ruszają na podbój Arktyki. To atrakcyjny kierunek m.in. dla firm wydobywczych i transportowych

Wraz z ociepleniem klimatu rośnie dostępność Arktyki oraz jej znaczenie ekonomiczne. Ministerstwo Gospodarki chce zachęcić polskie przedsiębiorstwa do inwestowania na tym terenie m.in. w ramach planowanego programu Go Arctic. Na Grenlandii działa już spółka KGHM Polska Miedź, która przygotowuje się do wydobycia molibdenu ze złoża Malmbjerg. Szansą jest też obsługa w tych rejonach szlaków morskich, które będą zyskiwać na znaczeniu.
07.11.2014

Lundin odkrywa złoża ropy i gazu na Morzu Barentsa

Po dość pechowym sezonie dla spółek naftowych poszukujących nowe złoża surowców, Lundin Petroleum złamał złą passę i ogłosił odkrycie dużego złoża ropy i gazu na polu naftowym Alta.
15.10.2014

Pamięci kapitana Wiktora Gorządka. „Horyzont II” płynie na Spitsbergen

27 czerwca o godz. 13.30, specjalnym akcentem Święta Morza, odwołującym się do tradycji polskiego szkolnictwa morskiego, będzie odsłonięcie, przez JM Rektora Akademii Morskiej w Gdyni prof. zw. dr hab. Piotra Jędrzejowicza oraz Przewodniczącego Stowarzyszenia Kapitanów Żeglugi Wielkiej kpt. ż.w. dr Andrzeja Królikowskiego, tablicy upamiętniającej wychowawcę pokoleń oficerów rybołówstwa i floty – kpt.ż.w. Wiktora Gorządka. Tablica odsłonięta zostanie w Gdyni przy ul. Warszawskiej 28/30, na budynku w którym mieszkał i
25.06.2014

Więcej kontenerów, mniej drobnicy

Wiele towarów, które jeszcze niedawno transportowane były jako drobnica konwencjonalna, coraz częściej przewożone są w kontenerach czy w też w naczepach. Tym samym rynek tego typu ładunków kurczy się. Dlatego trzeba o nie coraz mocniej walczyć, nie tylko ceną, ale również jakością usług i infrastruktury portowej.
16.12.2011

Lotos wciąż stawia na upstream

Pomimo kryzysu gospodarczego, który nie pozostanie bez wpływu na politykę władz Grupy Lotos, spółka nie zamierza zmieniać swoich priorytetów na najbliższe lata - wynika z wypowiedzi prezesa Lotosu Pawła Olechnowicza.
14.12.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.