• <
siemens_gamesa_2022

Morze Północne i Morze Barentsa. Norwegia wystawia na sprzedaż dwa obszary składowania CO2

20.09.2021 18:22 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Offshore Morze Północne i Morze Barentsa. Norwegia wystawia na sprzedaż dwa obszary składowania CO2

Partnerzy portalu

Morze Północne i Morze Barentsa. Norwegia wystawia na sprzedaż dwa obszary składowania CO2 - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Można składać wioski do Norweskiego Ministerstwa Ropy Naftowej i Energii w konkursie o przyznanie dwóch obszarów na norweskim szelfie kontynentalnym (NCS), które mogłyby zostać wykorzystane do składowania CO2.

Ogłoszenie ukazało się 10 września, po tym jak kilku graczy z branży wyraziło swoje zainteresowanie tymi dwoma obszarami, uznanymi za interesujące do składowania CO2.
Jeden obszar jest zlokalizowany na Morzu Północnym, a drugi na Morzu Barentsa.

– Wychwytywanie i składowanie CO2 jest sektorem, w którym Norwegia może dokonać wyjątkowych zmian na drodze do uzyskania globalnego celu niskoemisyjności. Norwegia posiada unikalne doświadczenie i wiedzę specjalistyczną z pól Sleipner i Snøhvit oraz nie mniej ważne centrum testowe w Mongstad – powiedziała norweska minister ds. ropy naftowej i energii Tina Bru.

– Dzięki dzisiejszemu ogłoszeniu ułatwiamy realizację kolejnych norweskich projektów w zakresie zarządzania CO2. Miło jest widzieć, że przemysł inwestuje i wykazuje zainteresowanie magazynowaniem CO2. To pokazuje, że istnieje potencjał dla nowej i ważnej branży na norweskim szelfie kontynentalnym – dodała minister.

Konkurs odbywa się zgodnie z regulacjami dotyczącymi składowania CO2 z 5 grudnia 2014 roku, związanymi z eksploracją podmorskich zbiorników na NCS w celu składowania CO2 i jego transportu. Termin składania wniosków upływa 9 grudnia.

Światło nowych przepisów

Ponadto, Petroleum Safety Authority Norway ustanowi przepisy dotyczące bezpieczeństwa i środowiska pracy przy transporcie i magazynowaniu CO2 na obszarze szelfu kontynentalnego. Firmy, które posiadają niezbędną wiedzę i które opracowały dobre przemysłowo i rentowne projekty, mogą otrzymać przydziały obszarów zgodnie z przepisami dotyczącymi składowania, podało ministerstwo, dodając, że po przydziale zostaną ustalone warunki realizacji konkretnego programu prac dostosowanego do danego rejonu.

Partnerzy portalu

seaway7
seatech_390x100_2022
ASTE_390X100_2021

Dziękujemy za wysłane grafiki.