• <
escort_980x120_gif_2020

Gigantyczny halibut złowiony na wędkę

07.04.2016 06:53 Źródło: własne
Strona główna Ekologia Morska, Rybołówstwo Gigantyczny halibut złowiony na wędkę

Partnerzy portalu

Gigantyczny halibut złowiony na wędkę - GospodarkaMorska.pl

Po wyczerpującej walce, która trwała dobre pół godziny, w końcu udało się wyciągnąć ogromnego halibuta z wody. Gigantyczna ryba ważyła prawie 44 kg.  

Ryba została pokrojona na 56 filetów, które są warte ponad 5 tys. zł na lokalnym rynku. Filety trafiły na talerze mieszkańców norweskiego miasta, w okolicy którego udało się złowić olbrzyma. Dumnym wędkarzem, któremu udała się ta sztuka jest 51-letni Brytyjczyk, Steve Ace, który złapał halibuta pod koniec 10-dniowego rejsu.

Halibut o mierzący prawie 1,7 m długości jest uważany za drugiego co do wielkości złowionego u wybrzeży w historii. Pierwsze miejsce wciąż należy do wędkarza, który złowił ponad 50 kg sztukę.

Halibut jest żarłoczną rybą drapieżną, która poluje na dorsze, plamiaki i inne ryby denne. Zapuszcza się także w wyższe warstwy wody. Halibut atlantycki może osiągać długość 3 – 4 metrów i ważyć ponad 300 kg. Spotykany jest u wybrzeży Norwegii, gdzie jest także hodowany, Szkocji, Grenlandii, Nowej Funlandii, Irlandii i Morze Barentsa. Powolny wzrost i późne dojrzewanie płciowe sprawiają, że halibut jest bardzo wrażliwy na nadmierne połowy. Prawie wszędzie populacje tego gatunku są zagrożone. W naszych sklepach najczęściej możemy spotkać halibuta z populacji grenlandzkich. Jest to tzw. halibut niebieski lub halibut mniejszy (Reinhardtius hippoglossoides). Gatunek ten osiąga maksymalnie do 120 cm długości i 45 kilogramów (WWF).

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.