• <
escort_980x120_gif_2020

Wyprawa Narwik 2015

Partnerzy portalu

Pod koniec maja młodzi żeglarze wyruszą śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski”. W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie walczyły polskie oddziały. Wyprawa Narwik 2015 uczci 75. rocznicę tych walk oraz 70-lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim.   

– Jest to rejs edukacyjny, z bogatym programem – zapowiada Piotr Owczarski ze stowarzyszenia Żeglarski Szczecin, które jest organizatorem wyprawy. – Umożliwi szczecińskiej młodzieży dopłynięcie do Arktyki w pobliże Bieguna Północnego. Po drodze wyprawa osiągnie Narwik, Nordkapp (Przylądek Północny), Wyspę Niedźwiedzią, Archipelag Svalbard. To miejsca, o których marzy wielu żeglarzy. Poza tym pływanie na Północy nie jest łatwe. Zobaczymy przyrodę nietkniętą ludzką ręką…

Wyprawa Narwik 2015 jest organizowana w ramach Szczecińskiego Programu Edukacyjnego Rejsy Odkrywcy dla uczczenia 70-lecia polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim. Młodzież popłynie aż za koło polarne, do Archipelagu Svalbard, na wyspę Spitsbergen i do Polskiej Stacji Polarnej Horsund. Głównym celem rejsu będzie norweskie miasto Narwik, gdzie w 1940 roku walczyła Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich. W tym roku mija 75. rocznica walk o Narwik i zatonięcia w jego pobliżu ORP „Grom”.

Młodzi żeglarze ze Szczecina wyruszą śladem wyprawy żaglowców „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski” (taką nazwę przez pewien czas nosił STS „Generał Zaruski”). W 1957 roku popłynęły one ze Szczecina do Narwiku po ziemię z pola bitwy, gdzie polskie oddziały walczyły o wolność Norwegii. Podczas tego rejsu  jachty po raz pierwszy w dziejach polskiego żeglarstwa przekroczyły koło polarne.

– Wyprawa Narwik 2015 jest rejsem szkoleniowo-stażowym z programem historycznym, przyrodniczym, fotograficznym, geologicznym – informuje P. Owczarski. – Młodzi żeglarze spotkają się w Narwiku z konsulem honorowym RP w Trondheim i złożą kwiaty na polskim cmentarzu wojennym w Hakvik. Pobiorą do urn ziemię z pola bitwy, która zostanie przekazana do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanem. Przewidziane są także konkursy: fotograficzny pt. „Przyroda Skandynawii i Archipelagu Svalbardzkiego” oraz „Poczta butelkowa”. W Zamku Książąt Pomorskich i Galerii Prezydenckiej w Urzędzie Miasta  zostanie później zorganizowana wystawa porejsowa pokazująca przyrodę Skandynawii i Arktyki.

Uczestnicy wyprawy poznają przyrodę Danii i Norwegii, popłyną m.in. przez niezwykłe fiordy, dopłyną do Lofotów, Wyspy Niedźwiedziej, Spitsbergenu i innych wysp archipelagu Svalbard. Żeglować będą przez Morze Bałtyckie, Atlantyk (Morze Północne, Morze Norweskie, Morze Barentsa), Ocean Arktyczny.

– Wyprawę poprowadzi kapitan Maciej Krzeptowski, który dowodził młodzieżową Wyprawą Islandia 2009 – dodaje P. Owczarski. – Załoga pożegluje na jachcie „Stary”z Jacht Klubu Akademickiego Związku Sportowego w Szczecinie. Tym samym, na którym polscy żeglarze odbyli znane rejsy oceaniczne, między innymi wokół Ameryki Południowej (Cape Horn Antarctica 2002-2003), dookoła Ameryki Północnej przez Przejście Północno-Zachodnie (QNT Northwest Passage Jubilee Voyage 2006-2007), dookoła Islandii – Wyprawa Islandia 2009 (otrzymała ogólnopolskie Honorowe Wyróżnienie Rejs Roku 2009).

Rejs Narwik 2015 rozpocznie się 30 maja, a zakończy 9 sierpnia – potrwa łącznie 72 dni. Będzie podzielony na pięć etapów. Przewiduje się udział 42 osób, w tym 31 to załoga zmienna.

Patronat honorowy nad wyprawą sprawują m.in. prezydent Szczecina, rektor Uniwersytetu Szczecińskiego, Yacht Klub Polski w Szczecinie i Bractwo Wybrzeża. „Kurier Szczeciński” jest patronem medialnym. Rejs organizuje stowarzyszenie Żeglarski Szczecin, we współpracy z Jacht Klubem AZS w Szczecinie, Urzędem Miasta (Wydziałem Oświaty) i Centrum Żeglarskim w Szczecinie.

Źródło:
24kurier.pl
taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.