• <
Baltexpo2023_duży

[WIDEO, GALERIA] Zamówiona przez Equinor FPSO Johan Castberg wyruszyła ze stoczni

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki [WIDEO, GALERIA] Zamówiona przez Equinor FPSO Johan Castberg wyruszyła ze stoczni

Partnerzy portalu

[WIDEO, GALERIA] Zamówiona przez Equinor FPSO Johan Castberg wyruszyła ze stoczni - GospodarkaMorska.pl
Fot. SCM

Jednostka FPSO Johan Castberg, która ma pracować na Morzu Barentsa, opuściła stocznię w Singapurze i płynie do Norwegii na pokładzie wielkiego transportowca.

FPSO zostało zamówione przez spółkę Equinor. 313-metrowy statek o rozmiarze zbliżonym do trzech boisk piłkarskich jest transportowany do Norwegii, gdzie zostanie jeszcze wyposażony i odesłany na Morze Barentsa, na potrzeby projektu wydobywczego prowadzonego przez Equinor. Do Skandynawii Johan Castberg ma dotrzeć za około 50 dni.

Statek powstawał w stoczni Sembcorp Marine, która odpowiadała za budowę kadłuba i pomieszczeń mieszkalnych.


Statek nie posiada jeszcze napędu, został zatem załadowany na półzanurzalną ciężką jednostkę transportową Boka Vanguard należącą do Boskalis. FPSO w Norwegii zostanie dokończony, a następnie ulokowany na polu, od którego otrzymał swoją nazwę – Johan Castberg, które znajduje się na Morzu Barentsa, około 240 km od Hammerfest w Norwegii. FPSO ma być samowystarczalny i przeznaczony do pracy w trudnych warunkach, na pokładzie będzie mogło mieszkać i pracować około 140 osób. Samo pole również nie zostało jeszcze uruchomione – zaplanowano to na ostatni kwartał 2024 roku, choć sam projekt miał wejść w życie jeszcze w 2022 roku.

Rozpoczęcie procesu transportu FPSO do Norwegii oznacza, że zarówno na korytarzach Equinor, jak i Sembcorp Marine słychać było westchnienia ulgi. Budowa kadłuba statku w Singapurze bowiem przeciągała się znacznie. Najpierw wpłynęły na to problemy z jakością spawania materiałów, dalsze opóźnienia i przekroczenia kosztów zostały z kolei wywołane pandemią Covid-19.

Fot. SCM
etmal_790x120_gif_2020
pge_baltica_390x100_sg
gryfia_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.