• <

Equinor inwestuje w magazyny energii. Wspomogą morskie farm wiatrowe

06.12.2021 21:39 Źródło: własne
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Equinor inwestuje w magazyny energii. Wspomogą morskie farm wiatrowe

Partnerzy portalu

Equinor inwestuje w magazyny energii. Wspomogą morskie farm wiatrowe - GospodarkaMorska.pl
Fot. Equinor

Norweski gigant energetyczny Equinor poinformował o podpisaniu umowy z Noriker Power Limited, wiodącym brytyjskim deweloperem magazynów bateryjnych, koncentrującym się na inżynierii i rozwoju technologii magazynowania energii na skalę przemysłową oraz usług stabilizacyjnych. 

Porozumienie obejmuje nabycie 45 proc. udziałów w Noriker, z opcją nabycia całej spółki na późniejszym etapie współpracy. Equinor kupi udziały należące obecnie do innego inwestora: Gresham House i Gresham House Energy Storage Fund.

Equinor i Noriker uzgodniły ponadto strategiczną współpracę, która da Norwegom możliwość bezpośredniego udziału w projektach realizowanych przez Noriker.  

Dlaczego magazyny energii? Jak czytamy w komunikacie, Equinor dostrzega dużą szansę na stworzenie dochodowej działalności poprzez wdrażanie rozwiązań magazynowych w dobie rosnącej potrzeby stabilizacji rynków energetycznych. Equinor chce uzupełnić portfel OZE w Wielkiej Brytanii poprzez rozmieszczenie magazynów w pobliżu morskich aktywów wiatrowych w celu zwiększenia zysków. Magazynie umożliwią gromadzenie energii elektrycznej przy niskich cenach i sprzedawanie jej do sieci na późniejszych etapach, gdy ceny są wyższe, co zwiększyłoby zyski z projektów odnawialnych.

- Wysoki stopień wykorzystania OZE w Wielkiej Brytanii sprawia, że kraj ten stanowi interesujący przypadek inwestycyjny w zakresie działalności związanej z magazynowaniem energii w akumulatorach - mówi Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes ds. energii i rynków w dziale odnawialnych źródeł energii w Equinor.

Brytyjczycy mają niemałe doświadczenie w rozwijaniu magazynów energii 

Noriker Power, z siedzibą w Gloucester, opracował i zbudował ponad 250 MW w bateryjnych magazynach energii w Wielkiej Brytanii, a w najbliższej przyszłości będzie mógł pochwalić się ponad 500 MW mocy zainstalowanych w bateryjnych magazynach energii, projektach hybrydowych i projektach związanych z obsługą stabilności


Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.