Norweski gigant energetyczny Equinor poinformował o podpisaniu umowy z Noriker Power Limited, wiodącym brytyjskim deweloperem magazynów bateryjnych, koncentrującym się na inżynierii i rozwoju technologii magazynowania energii na skalę przemysłową oraz usług stabilizacyjnych.
Porozumienie obejmuje nabycie 45 proc. udziałów w Noriker, z opcją nabycia całej spółki na późniejszym etapie współpracy. Equinor kupi udziały należące obecnie do innego inwestora: Gresham House i Gresham House Energy Storage Fund.
Equinor i Noriker uzgodniły ponadto strategiczną współpracę, która da Norwegom możliwość bezpośredniego udziału w projektach realizowanych przez Noriker.
Dlaczego magazyny energii? Jak czytamy w komunikacie, Equinor dostrzega dużą szansę na stworzenie dochodowej działalności poprzez wdrażanie rozwiązań magazynowych w dobie rosnącej potrzeby stabilizacji rynków energetycznych. Equinor chce uzupełnić portfel OZE w Wielkiej Brytanii poprzez rozmieszczenie magazynów w pobliżu morskich aktywów wiatrowych w celu zwiększenia zysków. Magazynie umożliwią gromadzenie energii elektrycznej przy niskich cenach i sprzedawanie jej do sieci na późniejszych etapach, gdy ceny są wyższe, co zwiększyłoby zyski z projektów odnawialnych.
- Wysoki stopień wykorzystania OZE w Wielkiej Brytanii sprawia, że kraj ten stanowi interesujący przypadek inwestycyjny w zakresie działalności związanej z magazynowaniem energii w akumulatorach - mówi Olav Kolbeinstveit, starszy wiceprezes ds. energii i rynków w dziale odnawialnych źródeł energii w Equinor.
Brytyjczycy mają niemałe doświadczenie w rozwijaniu magazynów energii
Noriker Power, z siedzibą w Gloucester, opracował i zbudował ponad 250 MW w bateryjnych magazynach energii w Wielkiej Brytanii, a w najbliższej przyszłości będzie mógł pochwalić się ponad 500 MW mocy zainstalowanych w bateryjnych magazynach energii, projektach hybrydowych i projektach związanych z obsługą stabilności
Maritime Robotics i Ashtead Technology podpisują wieloletni kontrakt na dostawę bezzałogowych technologii USV
W 2022 roku europejski import skroplonego gazu z Rosji wzrósł o ponad jedną trzecią
Brak wykwalifikowanych kadr największym problemem dla amerykańskiej branży wiatrowej
Niemcy otwierają dla offshore wind 4 nowe obszary na Morzu Północnym i Bałtyckim
Farmy wiatrowe na Morzu Północnym zapewniły 29 TWh energii
BP: Wojna w Ukrainie przyspieszy transformację energetyczną