• <

Wybuch FPSO w Nigerii: trzech członków załogi żyje; statek był zaniedbany

jm

07.02.2022 14:40
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Wybuch FPSO w Nigerii: trzech członków załogi żyje; statek był zaniedbany

Partnerzy portalu

Wybuch FPSO w Nigerii: trzech członków załogi żyje; statek był zaniedbany - GospodarkaMorska.pl
Fot. Twitter

Operator jednostki FPSO Trinity Spirit, która eksplodowała i częściowo zatonęła u wybrzeży Nigerii w środę, poinformował, że trzech członków załogi jednostki przeżyło.

Na jednostce Trinity Spirit do magazynowania ropy naftowej, która wybuchła w terminalu Ukpokiti we środę, znajdowała się w chwili katastrofy 10-osobowa załoga. Sepcol, operator statku, poinformował w niedzielę, że trzech z nich zostało odnalezionych żywych. Ciało kolejnego zostało odnalezione w pobliżu miejsca eksplozji. Pozostałych wciąż nie odnaleziono.

Pojawiły się także pierwsze doniesienia dotyczące domniemanych przyczyn eksplozji. Agencja Reutera podała, że Trinity Spirit był zaniedbany, od pewnego czasu nie odbywały się na nim żadne prace konserwatorskie. Na statku miały występować także liczne problemy techniczne.Nnimmo Bassey z fundacji Health of Mother, zajmującej się śledzeniem wycieków ropy w Nigerii, stwierdził, że Trinity Spirit miał być użytkowany maksymalnie 20 lat, podczas gdy był w użyciu dekadę dłużej. Bassey dodał, że statek nie powinien już transportować żadnych surowców. Informacje te miały potwierdzić inne źródła, na które powoduje się Reuters, tym razem związane z przemysłem wydobywczym. Z możliwości Trinity Spirit spółki wydobywcze korzystały jeszcze pięć lat temu. Pracownik jednej z takich firm miał stwierdzić, że jego pracodawca okazjonalnie przechowywał ropę w ładowniach statku, ale zaprzestał, ze względu na zły stan techniczny jednostki. „Zbyt dużo problemów technicznych. Stara i źle utrzymana” – miał stwierdzić. Inne źródło dodaje, że na statku mogły wystąpić problemy z kotłami. „Większość, jeśli nie wszystkie duże firmy handlowe, przestały z niego korzystać przed kilkoma laty” – cytuje źródło Reuters.

Nigeryjskie władze wszczęły dochodzenie, mające ustalić dokładne przyczyny katastrofy.

Nie znane są także jeszcze dokładne rozmiary wycieku ropy spowodowanego eksplozją. Miejscowe organizacje podają, że ze względu na dużą falę w tym miejscu, miejscowe społeczności szybko odczułyby skutki zanieczyszczeń. Opublikowane przez Europejską Agencję Kosmiczną i przetworzone przez firmę geoanalityczną Kayrros SAS zdjęcia pokazują, że plama ropy ma około 5  szerokości i 30 km długości.

Gospodarka Morska

Dziękujemy za wysłane grafiki.