• <

Wynik wyszukiwania - "fpso" - Wiadomości

Kto jest kim w polskim offshore? Fem4CAD

Jan Gortatowski i jego firma Fem4Cad byli praktycznie u zarania polskiego offshore, jeszcze wtedy, kiedy nikt nie widział w tym biznesu. Obserwowali rozwój branży z miejsc w pierwszym rzędzie. I choć już dawno udowodnili niedowiarkom, że mogą być ważnym elementem łańcucha dostaw przy budowie choćby statków instalacyjnych, to w polskim offshore wciąż są widzem, a nie uczestnikiem – jak cały sektor stoczniowy.
26.03.2024

Przez Gdańsk przejechały elementy do budowy morskiej infrastruktury

W trakcie kilkugodzinnej operacji przez Gdańsk przejechały ciężarówki, na które załadowano moduły FPSO. Akcję przeprowadzono w nocy, aby nie kolidowała z ruchem ulicznym.
08.02.2024

Jumbo Offshore otrzymało od MODEC kontrakt na wstępną instalację cumowniczą dla FPSO Errea Wittu

Jumbo Offshore Installation Contractors B.V. ("Jumbo Offshore") otrzymało od MODEC Guyana Inc. ("MODEC") kontrakt na wstępną instalację cum FPSO Errea Wittu, która będzie zlokalizowana u wybrzeży Gujany.
12.01.2024

Zarabianie na wierceniu. Stocznie na start. Do 2028 r. będzie rósł popyt na statki i morskie platformy

Wykorzystanie statków i platform wiertniczych w 2024 r. będzie na najwyższym poziomie od wielu lat. Po dobrym 2023 r. prognozuje się, że stawki dzienne w usługach na rzecz Oil & Gas Offshore wzrosną. Już w połowie 2023 r. wykorzystanie jednostek i platform wiertniczych osiągało w wielu rejonach ponad 80%, a nawet 95% - informuje w raporcie VesselsValue. Brakuje jednak statków do obsługi roponośnego i gazowe biznesu.
09.01.2024

Biznes na gazie i oleju za ponad 200 mld USD. Jest tort dla polskich stoczni

Morska energetyka wiatrowa od początku XXI wieku traktowana jest jako najlepszy biznes pod słońcem. Ale od dwóch lat wydobycie ropy i gazu na morzu osiąga wysoką zyskowność. Rystad Energy prognozuje, że morski przemysł naftowy może spodziewać się nakładów inwestycyjnych rzędu 200 mld dolarów w 2024 r. i 2025 r. To dwukrotnie więcej niż oczekiwane inwestycje w morskie odnawialne źródła energii. Projekty inwestycyjne na morzu przewyższają wartościowo projekty naftowe na lądzie o około 50%.
03.01.2024

Do Grecji wyruszyła jednostka pływająca FSRU, która ma zwiększyć możliwości kraju w zakresie dostaw LNG

Singapurska firma Seatrium ogłosiła dostawę i zakończenie prac testowych nad jednostką do magazynowania i regazyfikacji, która znajdzie się w pobliżu greckiego portu w Aleksandropolis. W ten sposób Grecja dołącza do państw, które wykorzystują możliwości transportu LNG z użyciem pływających terminali.
27.11.2023

Shell pozywa Greenpeace za wtargnięcie na platformę wydobywczą w trakcie jej transportu

Shell wystosował pozew sądowy, w którym domaga się od Greenpeace odszkodowania za akcję, podczas której aktywiści wdarli się na statek transportujący platformę wydobywczą w czasie rejsu.
13.11.2023

Ropa na wojennej ścieżce. Kto zarabia na wojnie? Producenci, operatorzy zbiornikowców i terminali

Wojna w Ukrainie wciąż napędzała w 2023 r. popyt na ropę transportowaną drogą morską. Pomimo wysokich cen ropy i ryzyka recesji gospodarczej wiele krajów kupuje ropę „na zapas” i napędza ceny. W tym roku korzystają na tym głównie operatorzy capsize. Choć i operatorzy innych zbiornikowców również na narzekają. W 2022 roku ponad 55% eksportu ropy z Europy Północno-Zachodniej zostało załadowane na statki Aframax, 34% na Suezmax, a 9% na VLCC. W 2023 r. proporcje niewiele się zmieniły.
07.10.2023

Rynek pływających terminali LNG. FSRU w Gdańsku na inwestycyjnym kursie

Flota FSRU podwoi się do 2025 roku – przewidywali około 10 lat temu analitycy z Oxford Institute of Energy Studies. Po napaści Rosji na Ukrainę widać, że wiele krajów europejskich poszukuje sposobów na zwiększenie możliwości przeładunkowych skroplonego gazu. W Polsce zdecydowano, że statek FSRU zacumuje w Zatoce Gdańskiej.
10.07.2023

Załoga Heroic Idun z polskim mechanikiem uwolniona po 8 miesiącach

Media podały, że załoga tankowca Heroic Idun, który został zatrzymany przez nigeryjskie służby, została po ośmiu miesiącach uwolniona. Jednym z członków załogi jest polski starszy mechanik.
03.05.2023

Sektor offshore w obliczu fali inwestycji o wartości 214 mld dolarów

Zgodnie z danymi ośrodka Rystad Energy, w ciągu najbliższych dwóch lat sektor naftowo-gazowy (O&G) odnotuje największy od dekady wzrost, a w kolejce czeka 214 mld dolarów, które zostaną przeznaczone na nowe inwestycje projektowe.
06.04.2023

Shell grozi Greenpeace pozwami za bezprawne wejście na transportowiec

W zeszły wtorek czterech aktywistów Greenpeace weszło na pokład statku Boskalis White Marlin, który transportuje FPSO Penguins na Morze Północne. Teraz Greenpeace podał, że Shell, właściciel FPSO, grozi aktywistom krokami prawnymi.
10.02.2023

[WIDEO] Aktywiści Greenpeace wdarli się na transportowiec przewożący FPSO

Na pokład statku heavy-lift do przewożenia ciężkich ładunków White Marlin, transportującego jednostkę FPSO, wdarło się czterech aktywistów Greenpeace. Grozili oni zajęciem sprzętu jeśli Shell nie zaprzestanie wierceń naftowych.
01.02.2023

TotalEnergies zainwestuje miliard dolarów w ropę z Brazylii

Francuski koncern TotalEnergies zatwierdził dziś ostateczną decyzję inwestycyjną na rozwój projektu olejowego w basenie Santos, 300 km od linii brzegowej Brazylii.
16.01.2023

Spór o płace zaostrza się - pracownicy Petrofac North Sea będą strajkować

Prawie 150 brytyjskich pracowników zatrudnionych przez firmę Petrofac świadczącą usługi w sektorze energetycznym opowiedziało się za podjęciem akcji strajkowej w związku z zaostrzającym się sporem o płace.
05.11.2022

Spółka zależna PGNiG kupiła udziały w kolejnym złożu na Morzu Norweskim

PGNiG Upstream Norway podpisało z Wellesley Petroleum umowę kupna udziałów w złożu gazowym Orn na Morzu Norweskim. Eksploatacja złoża zapewni od 2026 r. dodatkowe 0,25 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie - podało w piątkowym komunikacie PGNiG.
20.05.2022

[WIDEO, GALERIA] Zamówiona przez Equinor FPSO Johan Castberg wyruszyła ze stoczni

Jednostka FPSO Johan Castberg, która ma pracować na Morzu Barentsa, opuściła stocznię w Singapurze i płynie do Norwegii na pokładzie wielkiego transportowca.
20.02.2022

Wybuch FPSO w Nigerii: trzech członków załogi żyje; statek był zaniedbany

Operator FPSO Trinity Spirit, który eksplodował i częściowo zatonął u wybrzeży Nigerii w środę poinformował, że trzech członków załogi jednostki przeżyło.
07.02.2022

[WIDEO] Wybuch FPSO w Nigerii. Prawdopodobnie 10 ofiar

Jednostka FPSO Trinity Spirit eksplodowała i zatonęła u wybrzeży Nigerii. Liczba ofiar nie została jeszcze potwierdzona, ale służby obawiają się, że 10 członków załogi zginęło.
03.02.2022

Nowe stanowisko organów podatkowych w kwestii eksploatacji w transporcie międzynarodowym statków z sektora offshore

W dniu 21 czerwca 2021 r. oraz niespełna cztery miesiące później, bo dnia 20 października 2021 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał dwie interpretacje indywidualne (nr 0115-KDIT2.4011.255.2021.2.HD oraz nr 0115-KDIT2.4011.538.2021.1.DS) przepisów prawa podatkowego, które niewątpliwie są interpretacjami przełomowymi dla polskich marynarzy wykonujących pracę na pokładzie statków morskich z sektora offshore.
12.01.2022

PGNiG: na złożu Aerfugl ruszył innowacyjny gazociąg

PGNiG wraz z partnerami koncesyjnymi na złożu Aerfugl na szelfie norweskim odebrali pierwszą nitkę podgrzewanego gazociągu łączącego otwory z pływającą jednostką produkcyjno-magazynującą. Ogrzewanie zapobiegnie zatykaniu gazociągu tzw. lodem metanowym. To najdłuższa taka instalacja na świecie.
29.12.2021

Zielona energia z fal zasili statki

Carnegie Clean Energy we współpracy z wybitnym instytutem badawczym, Blue Economy Cooperative Research Centre (Blue Economy CRC) uruchomiła demonstracyjny projekt energii falowej MoorPowerTM Scaled Demonstrator.
06.11.2021

PGNiG Upstream Norway uruchomiło kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim

Kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim uruchomiło PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami - poinformowała w środę PGNiG. Dodano, że dzięki zakończeniu inwestycji, spółka będzie pozyskiwać z tego źródła ok. 0,57 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie.
03.11.2021

Van Oord zamawia Mega Jack-Up do instalacji morskich turbin wiatrowych o mocy 20 MW

Van Oord zamówił nowy, ekologiczny statek instalacyjny, który będzie mógł pracować na metanolu i instalować turbiny wiatrowe o mocy do 20 MW. Inwestycja wpisuje się w rosnące światowe zapotrzebowanie na morskie farmy wiatrowe. Statek zostanie zwodowany w 2024 roku.
04.10.2021

Lotos aktywnie rozwija działalność wydobywczą w Norwegii

Złożenie aplikacji w rundzie koncesyjnej APA 2021 oraz ujednolicenie udziałów w ramach projektu NOAKA to główne działania finalizowane we wrześniu br. przez spółkę LOTOS Exploration and Production Norge. Dzięki tym oraz innym rozwijanym projektom koncern optymalizuje swoje aktywa w Norwegii dążąc do jak najbardziej efektywnego ich wykorzystania oraz zabezpieczenia ich potencjału rozwoju na kolejne lata.
14.09.2021

Na terenie terminala Arthur Kill powstanie hub morskiej energetyki wiatrowej

Amerykańska grupa inwestycyjna Apollo Global Management poinformowała, że jej fundusze (Fundusze Apollo) zawarły umowę z Arthur Kill Terminal w zakresie rozwoju na jego terenie portu instalacyjnego i serwisowego dla morskiej energetyki wiatrowej rozwijanej w regionie Stanu Nowy Jork. Bez wątpienia za administracji Joe Bidena inwestycje w offshore wind na terenie USA nabrały tempa.
18.07.2021

Handel morski w ożywieniu. Analiza rynku frachtowego, czarterowego i kontraktowego (tydzień 23-26/2021)

Światowa gospodarka coraz bardziej rozpędza się. Stąd też od początku tego roku w tym w ciągu kilku ostatnich tygodni utrzymywały się zadowalające parametry frachtowe dla armatorów wielu segmentów żeglugi. Przewidywania analityków na kolejne tygodnie są również jak najbardziej pozytywne.
12.07.2021

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków: 8 lipca ruszą prace przy wraku promu "Estonia"

Szwedzka Komisja ds. Badania Wypadków (SHK) podała w piątek, że 8 lipca rozpocznie prace przy wraku promu "Estonia". Dochodzenie ma wyjaśnić kwestię dziury w kadłubie, którą jesienią ubiegłego roku pokazali twórcy filmu dokumentalnego.
18.06.2021

PGNiG rozpoczęło eksploatację nowego złoża na Morzu Norweskim

PGNiG Upstream Norway, wraz z Aker BP jako operatorem i pozostałymi partnerami koncesyjnymi, uruchomiło produkcję ze złoża Gråsel. Dzięki wykorzystaniu istniejącej infrastruktury, inwestycja została zrealizowana w rekordowo krótkim czasie.
18.06.2021

Coraz więcej aktywności. Analiza rynku tonażowego (tydzień 18-22/2021)

Od początku tego roku dokonano już transakcji kupna – sprzedaży około 978 statków używanych o nośności 69,7 mln ton. W stoczniach zawarto również już w tym samym okresie 564 kontraktów na budowę nowych statków.
10.06.2021

Światowe centrum złomowania statków jest w Azji

Do Azji trafia 90 proc. statków przeznaczonych do złomowania z wszystkich zakątków globu, co czyni ją światowym centrum. Pobłażliwe stosowanie prawa, przejawiające się w braku wystarczającej troski o środowisko naturalne oraz prawa pracy, tania siła robocza oraz infrastruktura stoczniowa stanowią kluczowe czynniki, za sprawą których branża złomowania statków w Azji ma się tak dobrze.
08.06.2021

Keppel O&M z kontraktem na budowę FPSO dla największego na świecie głębinowego pola naftowego

Brazylijski gigant naftowo-gazowy Petrobras podpisał kontrakt o wartości 2,3 miliarda dolarów ze stocznią Keppel na budowę P-78 FPSO, siódmej jednostki, która zostanie zainstalowana na złożu Búzios, w obszarze Santos Basin.
10.05.2021

Problemów nie brakuje, ale życie gospodarcze toczy się dalej. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 10-13/2021)

Za sprawą zablokowania Kanału Sueskiego przez kontenerowiec „Ever Given” konsekwencje tego wydarzenia wpłynęły również na inne segmenty żeglugi. W związku z tym wykorzystanie, czyli tzw. utylizacja statków znacznie wzrosła, ponieważ wiele z nich przekierowało się na znacznie dłuższą trasę dookoła Afryki via Przylądek Dobrej Nadziei. Krótkoterminowa dostępność przestrzeni ładunkowych pod przewozy znacznie spadła.
06.04.2021

Więcej pozytywów z dobrymi perspektywami na horyzoncie. Raport z rynku żeglugowego (tydzień 6-9/2021)

Rynki żeglugowe w ostatnich tygodniach odznaczały się coraz bardziej pozytywnymi symptomami wzrostów dla wielu segmentów a to za sprawą wzrastającej wielkości światowej produkcji widocznej w pierwszej kolejności na obszarach azjatyckich. Jednakże trudna sytuacja miała miejsce nadal między innymi dla zbiornikowców.
08.03.2021

Dwie osoby zmarły na pokładzie FPSO BW Offshore

W ubiegły czwartek o godzinie 13:30 czasu lokalnego doszło do incydentu podczas wykonywania prac w zbiorniku ładunkowym na pokładzie FPSO Espoir Ivoirien, działającym na polu Espoir u wybrzeży Wybrzeża Kości Słoniowej.
20.01.2021

PGNiG rozpocznie eksploatację kolejnego złoża ropy naftowej w Norwegii

PGNiG Upstream Norway, razem z partnerami koncesyjnymi, zdecydowało o zagospodarowaniu złoża Grasel na Morzu Norweskim - poinformowało w piątek PGNiG. Produkcja ma ruszyć w czwartym kwartale 2021 r.
18.12.2020

Grupa PGNiG zwiększa wydobycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi uruchomiło kolejne trzy odwierty na złożu Ærfugl. Ich eksploatacja pozwoli spółce zwiększyć łączny wolumen produkcji gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym do niemal miliarda metrów sześciennych w 2021 roku.
13.11.2020

Raport z rynku żeglugowego – sztormowanie armatorów (tydzień 40-42)

Cały bieżący rok jest dla rynku żeglugowego olbrzymim wyzwaniem. Ostatnie tygodnie nie były inne. Wręcz przeciwnie atmosfera zagrożenia i niepewności, co do przyszłości ogólnogospodarczej narastała.
19.10.2020

Energomontaż-Północ Gdynia SA zakończył realizację modułów dla projektu FPSO Johan Castberg (foto, wideo)

W ubiegłą sobotę w Porcie Gdynia odbył się załadunek ostatniego modułu projektu Johan Castberg wykonanego w ramach umowy zawartej z firmą Kvaerner.
08.09.2020

Piraci porwali dziewięciu marynarzy u wybrzeży Nigerii

W czwartkowy ranek piraci zaatakowali statek wydobywający ropę u wybrzeży Nigerii i porwali dziewięciu obywateli tego kraju - poinformował właściciel jednostki, BW Offshore.
02.07.2020

58 pracowników FPSO pracującego u wybrzeży Ghany z pozytywnym wynikiem na obecność koronawirusa

Pięćdziesięciu ośmiu pracowników uzyskało pozytywny wynik testu na obecność COVID-19 w zakładzie produkcyjnym ropy naftowej prowadzonym przez Tullow Oil u wybrzeży Atlantyku w Ghanie.
31.05.2020

PGNiG: w tym roku ponad 100 tys. ton ropy naftowej ze złoża Skogul w Norwegii

Produkcja ropy naftowej w obrębie koncesji PL460 na Morzu Północnym trwa od marca tego roku. Zasoby węglowodorów w złożu Skogul przypadające na PGNiG Upstream Norway wynoszą ok. 3,3 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), z czego ok. 3 mln baryłek stanowi ropa naftowa.
25.05.2020

PGNiG: start wydobycia z złoża Ærfugl w Norwegii

PGNiG Upstream Norway rozpoczęło produkcję z kolejnego złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka, wraz z partnerami koncesyjnymi, uruchomiła pierwszy odwiert produkcyjny na złożu Ærfugl, a rozpoczęcie eksploatacji kolejnych planuje jeszcze w tym roku.
22.04.2020

PGNiG ze zgodą na wydobycie ze złoża Skogul na Morzu Północnym

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG), ma w złożu Skogul 35 proc. udziałów. Właścicielem reszty i operatorem na koncesji jest firma Aker BP, od której PGNiG kupiło swoje udziały w 2017 r. Złoże odkryto 10 lat temu, a plan jego zagospodarowania został przyjęty w 2018 r. Zasoby węglowodorów Skogul przypadające na PGNiG Upstream Norway wynoszą ok. 3,3 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej).
25.02.2020

Perspektywy wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) na statkach i jednostkach offshore [analiza]

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez Europejską Agencję do spraw Bezpieczeństwa na Morzu (EMSA), 80% przyczyn wypadków i katastrof na morzach i oceanach to błędy ludzkie wywołane zwykle presją czasu, złą organizacją pracy i aspektami psychologicznymi. Czy zastosowanie na statkach i jednostkach offshore sztucznej inteligencji (SI), której zadaniem będzie wspieranie załogi podczas podejmowania decyzji i wykonywania zadań, pozwoli całkowicie wyeliminować wypadki na morzu?
25.02.2020

PGNiG sfinalizował zakup dodatkowych udziałów w złożu Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway uzyskało ostateczną zgodę administracyjną na zakup dodatkowych 10 proc. udziałów w koncesjach PL636 i PL636B na Morzu Północnym.
31.01.2020

Szkoła Morska w Gdyni: oferta kursów z wykorzystaniem symulatorów mostka nawigacyjnego

Szkoła Morska w Gdyni wzbogaciła swój arsenał edukacyjny o kolejne, nowe propozycje kursów. Stało się to głównie za sprawą zwiększenia zakresu sektora wizyjnego na głównym mostku symulatora nawigacyjnego. I tak, na chwilę obecną, oferta wygląda następująco:
16.12.2019

PGNiG przyspiesza prace na złożu Ærfugl

Zagospodarowanie złoża na Morzu Norweskim wchodzi w drugą fazę. Dodatkowe trzy odwierty produkcyjne zostaną wykonane w przyszłym roku. Oznacza to, że już od 2020 roku wydobycie gazu ziemnego ze złoża Ærfugl będzie większe.
20.11.2019

Bangladeski sąd uznał plażowanie FPSO Maerska w 2016 roku za nielegalne

Ponad 3 lata po plażowaniu FPSO Maerska na plaży w Chittagong, Sąd Najwyższy Bangladeszu uznał import i rozbiórkę tej jednostki za nielegalne.
19.11.2019

PGNiG odkryło nowe złoże gazu ziemnego i ropy naftowej na Morzu Norweskim

Według wstępnych wyliczeń zasoby wydobywalne węglowodorów w nowo odkrytym złożu Shrek na koncesji PL838 mieszczą się w przedziale między ok. 19 a 38 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej), co potwierdził Norweski Dyrektoriat Naftowy (NPD) - poinformowała we wtorek spółka.
15.10.2019

Maleje szansa na znalezienie zaginionych marynarzy z holownika Bourbon Rhode

Francuska firma offshore Bourbon opłakuje siedmiu marynarzy z holownika Bourbon Rhode, zatonął w czasie Huraganu Lorenzo ponad tydzień temu. Firma potwierdziła, że akcja poszukiwawcza powoli zmierza ku końcowi.
06.10.2019

Odnaleziono ciała dwóch marynarzy z Bourbon Rhode

Armator Bourbon Offshore potwierdził zgon kolejnych dwóch członków załogi holownika Bourbon Rhode, który zatonął w czasie Huraganu Lorenzo. Francuska firma wydała oficjalny komunikat w tej sprawie. Wciąż trwa akcja poszukiwania reszty załogi.
02.10.2019

Znaleziono ciało jednego z członków załogi Bourbon Rhode

Armator Bourbon Offshore potwierdził zgon jednego z członków załogi holownika Bourbon Rhode, który zatonął w czasie Huraganu Lorenzo. Francuska firma potwierdziła wiadomość w poniedziałek. Wciąż trwa akcja poszukiwania reszty załogi.
30.09.2019

Zatonął holownik na Atlantyku. Trzy osoby uratowane

Bourbon Offshore poinformował, że uratowano trzy osoby z załogi holownika Bourbon Rhofe, który zatonął na Oceanie Atlantyckim. Trwają poszukiwania kolejnych 11 członków załogi.
29.09.2019

Keppel zdobył kontrakty warte 95 mln dolarów

Singapurski koncern stoczniowy Keppel Offshore & Marine zdobył dwa nowe kontrakty warte 95,5 mln dolarów. Dwie podspółki koncernu: Keppel Shipyard Ltd (Keppel Shipyard) i Keppel FELS Limited (Keppel FELS) zajmą się kolejno modernizacją jednostki FPSO i budową nowej pogłębiarki.
17.07.2019

PGNiG bliżej rozpoczęcia produkcji gazu z norweskiego złoża Ærfugl

Wydobycie z pierwszego odwiertu na złożu Ærfugl zostanie uruchomione w połowie 2020 roku. Do końca przyszłego roku do produkcji zostaną włączone jeszcze trzy kolejne otwory. Przy zagospodarowaniu złoża PGNiG Upstream Norway wykorzysta innowacyjne rozwiązania techniczne.
04.06.2019

Samsung Heavy zdobyło ósmy w tym roku kontrakt na budowę gazowca LNG

Południowokoreańska stocznia Samsung Heavy Industries otrzymała kolejny kontrakt na budowę gazowca do przewozu gazu LNG. Zamówienie opiewa na kwotę 190 mln dolarów.
05.05.2019

Norwegia podejmie decyzję o budowie arktycznego terminalu naftowego jeszcze w tym roku

Norweski rząd odłożył decyzję o tym, czy zlecić budowę terminalu do przerobu ropy naftowej w Arktyce, na trzeci kwartał przyszłego roku.
10.03.2019

Największa jednostka FPSO Totala rozpoczyna pracę (wideo)

Fracuski Total rozpoczął produkcję na złożu Egina w Nigerii przy użycie jednej z największych jednostek FPSO na świecie.
23.01.2019

Grupa Keppel Offshore & Marine zbuduje bunkierkę LNG dla Gazpromu

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie firmy Keppel Offshore & Marine - grupa pozyskała kontrakty o wartości 300 mld dolarów singapurskich (odpowiednik prawie 220 mln dolarów). W ich skład wejdzie projekt i budowa bunkierki LNG z klasą lodową, przebudowa jednostki FPSO oraz instalacja scrubberów na 65 statkach.
27.12.2018

Norwegia przekłada decyzję o budowie arktycznego terminalu naftowego

Rząd norweski odłożył decyzję o tym, czy zlecić budowę terminalu do przerobu ropy naftowej w Arktyce na trzeci kwartał przyszłego roku.
16.12.2018

Shell rozpoczyna prace na Morzu Północnym

Royal Dutch Shell wystartował ze swoim drugim w ciągu pół roku projektem offshore na Morzu Północnym. Chodzi o złoże gazu ziemnego, z którego nie opłacało się wydobywać surowca jeszcze 6 lat temu.
08.10.2018

Shell rozpoczyna prace nad drugim projektem offshore na Morzu Północnym

Royal Dutch Shell wystartował ze swoim drugim w ciągu pół roku projektem offshore na Morzu Północnym. Chodzi o złoże gazu ziemnego, z którego nie opłacało się wydobywać surowca jeszcze 6 lat temu.
26.06.2018

EPG wykona moduły jednostki FPSO na pole naftowe Johan Catsberg

Energomontaż-Północ Gdynia wykona moduły jednostki FPSO na pole naftowe Johan Catsberg na Morzu Barentsa. Umowę w tej sprawie spółka podpisała z Grupą Kvaerner w minioną środę. Budowa nowoczesnej jednostki, włącznie z uruchomieniem i testowaniem, ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2022 r.
01.06.2018

Największa jednostka FPSO niedługo rozpocznie pracę

Największa na świecie jednostka FPSO po ukończeniu budowy przez stocznię Samsung Heavy Industries została z sukcesem oholowana do Nigerii, gdzie niebawem rozpocznie pracę.
15.02.2018

Kanada zawiesza operacje wydobycie ropty przez jednostkę SeaRose

Kanadyjska organizacja C-NLOPB zawiesiła pozwolenie na wydobycie ropy przez mobilną instalację wydobywczą nalezącą do Husky Energy.
18.01.2018

Shell będzie odbudować jedno z większych złóż na Morzu Północnym

Royal Dutch Shell związał się na kolejne 30 lat z Morzem Północnym, podejmując decyzję o odbudowie złoża węglowodorów Penguins.
15.01.2018

Goliat wrócił do pracy

Eni Norge wznowiła produkcję na platformie Goliat na Morzu Barentsa. Produkcja była wstrzymana ze względu na nakaz norweskich władz spowodowany występującym zagorzeniem pożaru platformy w związku z zainstalowanymi wadliwymi częściami silników.
20.12.2017

Największa jednostka FPSO już na wodzie

Największa na świecie jednostka FPSO opuściła stocznie Samsung Heavy Industries i obecnie jest holowana do Nigerii, gdzie rozpocznie pracę.
02.11.2017

Norwedzy wyłączyli z użytku gigantyczną platformę wiertniczą z powodów bezpieczeństwa

Norweskie władze rozkazały spółce Eni Norge natychmiastowe zamknięcie produkcji na platformie Goliat typu FPSO na Morzu Barentsa. Rozkaz został wydany z powodu dużego zagrożenia zapłonu na obiekcie z powodu wadliwych części silników.
09.10.2017

10-lecie działalności PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Ponad 1 mld zł przychodów osiągnęło PGNiG w 2016 r. w Norwegii. Wydobycie węglowodorów z norweskich złóż to 15 proc. wydobycia całej grupy. PGNiG Upstream Norway, spółka-córka PGNiG, od dziesięciu lat poszukuje i eksploatuje złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
28.09.2017

Prototypowe konstrukcje z EPG trafią do Kamerunu (foto, wideo)

Energomontaż-Północ Gdynia zakończył realizację kolejnego nowatorskiego projektu. 31 maja i 1 czerwca przy Nabrzeżu Włoskim Stoczni Remontowej Nauta odbył się załadunek prototypowych konstrukcji systemu cumowniczo-załadunkowego (Submerged Sal with Yoke). Będą one zainstalowane na polu Kribi na zachód od Kamerunu, na głębokości 20 m pod poziomem morza. Jest to ważna część międzynarodowego projektu wartego ponad 1 miliard dolarów.
03.06.2017

Bezprecedensowa interpretacja Ministra Finansów odnośnie pracy na FPSO

W dniu 23 lutego 2017 r. do Kancelarii wpłynęła bezprecedensowa interpretacja indywidualna dla Wnioskodawcy reprezentowanego przez Kancelarię, o sygn. 0461-ITPB2.4511.1026.2016.2.RS z dnia 17 lutego 2017 r. odnośnie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych osiągania dochodów z pracy najemnej wykonywanej na FPSO stacjonującym na brytyjskim sektorze morza północnego.
02.03.2017

Hyundai stracił zamówienie z branży offshore warte 1,9 mld dolarów

Kryzys na rynku offshore trwa. Chevron North Sea Limited anulował zamówienie na jednostkę FPSO w Hyundai Heavy Industries (HHI). Kontrakt podpisany w kwietniu 2013 roku był warty 1,85 mld dolarów.
15.12.2016

Kolejne duże zamówienie offshore wycofane z koreańskiej stoczni

Południowokoreańska stocznia Samsung Heavy Industries przyznała w piątek, że z jej potfela zamówień zostało wycofane zamówienie z branży offshore warte aż 776,9 mln dolarów.
02.12.2016

Pierwsza jednostka produkcyjna typu LNG zakończyła testy

Pierwszy na świecie statek typu Floating Liquified Natural Gas (FLNG) zakończył testy w stoczni w chińskim Nantong. Będzie to jedyna dotąd jednostka pływająca zdolna produkować na swoim pokładzie LNG.
28.09.2016

Wchodzi w życie nowa Konwencja o Kontroli i Postępowaniu ze Statkowymi Wodami Balastowymi i Osadami

IMO potwierdziło, iż Konwencja o Kontroli i Postępowaniu ze Statkowymi Wodami Balastowymi i Osadami wchodzi w życie z dniem 8 września 2017 r.52 państwa członkowskie, które przystąpiły do podpisania Traktatu, osiągnęły łącznie 35,1441% tonażu światowej floty, co umożliwiło podpisanie dokumentu. Konwencja przewiduje, że wejście przepisów w życie nastąpi 12 miesięcy po jej ratyfikacji przez co najmniej 30 państw.
14.09.2016

Największe FPSO na świecie już pracuje

Eni Norge zainaugurowała prace na polu naftowym Goliat na Morzu Barentsa. Goliat to największa na świecie cylindryczna platforma wiertnicza FPSO.
19.04.2016

Wciągarka z Energomontażu-Północ Gdynia trafi do Singapuru

Energomontaż-Północ Gdynia zakończył produkcję wciągarki statkowej na jednostkę FPSO. Konstrukcja trafi do Singapuru, gdzie firma BW Offshore buduje jednostkę na projekt Catcher.
04.02.2016

Forum Gospodarki Morskiej: Naszą misją jest propagowanie znaczenia gospodarki morskiej

- Na Forum Gospodarki Morskiej spotykamy się, żeby debatować na tematy związane z interesem firm związanych z gospodarką morską. Dziś możemy śmiało powiedzieć, że potencjał branży morskiej jest ogromny, choć jest jeszcze dużo do zrobienia - mówiła podczas otwarcia forum Dorota Pyć, podsekretarz stanu ds. gospodarki morskiej w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju.
10.10.2015

Transport FPSO na pokładzie największego na świecie ciężarowca (WIDEO)

W zeszłym tygodniu po raz kolejny mogliśmy podziwiać transport na największym na świecie ciężarowcu półzanurzalnym – Dockwise Vanguard. Należąca do holenderskiego armatora Dockwise jednostka przewoziła statek FPSO (pływający terminal gazu i ropy) należący do malezyjskiej firmy Bumi Armada z Rotterdamu do Batam (Indonezja).
01.09.2015

Giganci na morzu: Przemysł offshore – FPSO

Jednym z najnowszych typów jednostek offshore są tzw. FPSO, czyli Pływające Punkty Produkcji, Przechowywania i Załadunku. W odróżnieniu od tradycyjnych platform, FPSO nie są na stałe osadzone na dnie morskim.
10.07.2015

ABB dostarcza rozwiązania energetyki i automatyki na potrzeby nowego pola naftowego u wybrzeży Angoli

Malezyjskie przedsiębiorstwo Bumi Armada Berhad wybrało ABB na dostawcę niezawodnych systemów elektrycznych i automatyki dla należącej do firmy Eni jednostki FPSO, przeznaczonej do pracy na głębokich wodach u wybrzeża Angoli.
02.07.2015

Shell zamawia trzy pływające terminale LNG warte miliardy dolarów

Koncern paliwowy Shell zakontraktował trzy pływające terminale LNG (FLNG) w stoczni Samsung Heavy Industries (SHI). Wartość zamówienia wynosi aż 4,7 miliardy dolarów. Jednostki mają być dostarczone do 2023 roku.
01.07.2015

Największa na świecie cylindryczna platforma wiertnicza już na Morzu Barentsa

Największa na świecie cylindryczna platforma wiertnicza FPSO została odholowana na Morze Barentsa. Obiekt o nazwie Goliat, należący do norweskiego producenta energii Eni, rozpocznie swoją działalność w najbliższych tygodniach.
12.05.2015

Stocznie COSCO mają plan, jak poradzić sobie z małą ilością nowych zamówień

Konglomerat stoczni COSCO (CSG) zamierza zmienić swoją politykę działania, by dostosować się do obecnego rynku, nękanego przez nadpodaż tonażu. Rozwiązaniem ma być między innymi skupienie się na naprawach i przebudowie starych jednostek.
28.04.2015

Nowe wytyczne w sprawie usuwania wraków statków

Międzynarodowa Konwencja z Nairobi w sprawie usuwania wraków (Nairobi International Convention on the Removal of Wrecks) wchodzi w życie w dniu 14 kwietnia 2015 r. (konwencja została przyjęta przez Międzynarodową Organizację Morską - IMO w dniu 18 maja 2007 r.).
22.02.2015

HHI przenosi największą jednostkę FPSO

Największa na świecie jednostka typu FPSO, słuząca do wydobywania, wstępnego oczyszczania, przechowywania oraz przeładunku ropy naftowej i gazu opuściła stocznię Hyundai Heavy Industries w Południowej Korei i zmierza do Norwegii na pokładzie Dockwise Vanguard.
13.02.2015

Eksplozja na statku należacym do Petrobrasu zabiła 5 osób

5 pracowników zginęło, 10 zostało rannych, a 4 uważa się za zaginionych po eksplozji na pokładzie statku typu FPSO (Floating Production Storage and Offloading), służącego do wydobywania, oczyszczania, przechowywania oraz przeładunku ropy naftowej i gazu.
12.02.2015

Wszystko, co powoduje problemy w manewrowaniu mamy w zasięgu ręki - rozmowa z Jackiem Nowickim, dyrektorem Fundacji Bezpieczeństwa Żeglugi i Ochrony Środowiska (wideo)

Nawet doświadczeni kapitanowie i piloci morscy potrzebują ćwiczeń. Choć dobrze radzą sobie z wykonywaniem standardowych, codziennych zadań, muszą być przygotowani na sytuacje wyjątkowe. W Badawczo-Szkoleniowym Ośrodku Manewrowania Statkami położonym nad jeziorem Silm w Kamionce koło Iławy, zawodowcy ćwiczą pod okiem instruktorów sytuacje awaryjne i wykonują manewry na akwenach ograniczonych. Na odpowiednio przeskalowanych modelach zdobywają doświadczenie w manewrowaniu dużymi i bardzo dużymi jednostkami, a także statkami w
20.11.2014

Razem z postępem rosną wymagania klientów - rozmowa z Witoldem Obst, prezesem spółki MIDCON DESIGNER.

MIDCON DESIGNER realizuje projekty statków, przebudów oraz konstrukcji, w tym konstrukcji stalowych. Firma specjalizuje się w projektach jednostek pełnomorskich, zrealizowała między innymi projekty promów wahadłowych, holowników, lodołamaczy, statków pasażerskich, masowców, kontenerowców, jednostek straży przybrzeżnej, barek, statków wiertniczych i FPSO.
27.10.2014

Czy pływające terminale zastąpią lądową infrastrukturę LNG?

Świetne perspektywy rysują się przed stosunkowo nową specjalnością produkcji stoczniowej, specjalistycznych statków nie tylko do przewozu gazu płynnego (FLNG), ale wykonywania innych usług dla przemysłu petrochemicznego.
23.10.2014

Konkrecje z dna Pacyfiku - rozmowa z Tomaszem Abramowskim, szefem projektu IOM (Interoceanmetal)

Na podstawie Konwencji o Prawie Morza na Oceanie Spokojnym wydzielono działki o powierzchni dziesiątek tysięcy kilometrów, na dnie których znajdują się konkrecje polimetaliczne, których wydobycie może być opłacalne nawet przez kilkadziesiąt lat. Nasz kraj jest współposiadaczem licencji badawczej na takiej działce i i został zobowiązany do prowadzenia badań nad eksploracją i eksploatacją złóż konkrecji. Ze względu na koszty badań utworzono międzynarodowe konsorcjum, wraz z Czechami, Rosją, Słowacją, Bułgarią i Kubą w ramach
08.10.2014

Rola obliczeń MES w nowoczesnym przemyśle morskim

Historia inżynierii konstrukcji pływających z pewnością nie jest zamkniętym rozdziałem. Fascynujące perspektywy otwierają się zwłaszcza za sprawą gwałtownego rozwoju morskiego przemysłu wydobywczego, potocznie określanego skrótem "offshore". Jednostki "standardowe", takie jak kontenerowce czy promy samochodowe wymagają stałego ulepszania metodyki projektowania w myśl czterech haseł: terminowość, oszczędność, bezpieczeństwo, a także ekologia.
14.04.2014

Drydocks World i Maritime World podpisały porozumienie z MARS FIZ

Drydocks World oraz Maritime World, międzynarodowi dostawcy usług offshore dla sektora stoczniowego oraz energetyki, podpisali porozumienie z Funduszem Inwestycyjnym Zamkniętym MARS, który zarządza portfelem spółek z sektora stoczniowego, remontu statków oraz budowy konstrukcji stalowych offshore. Właścicielem funduszu jest Agencja Rozwoju Przemysłu S.A., a zarządza nim MS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych.
12.12.2013

Doskonałe wyniki i perspektywy biura RMDC

Po upadku dwóch największych polskich stoczni w Szczecinie i Gdyni oraz w obliczu kłopotów kłopoty Stoczni Gdańsk powszechnie uważa się, że polski przemysł okrętowy praktycznie nie istnieje. Nic bardziej mylnego. W rejonie Trójmiasta przemysł ten radzi sobie dobrze. Na przykład 27 spółek Holdingu Remontowa rozwija się dynamicznie i ma doskonałe wyniki finansowe. W skład Holdingu wchodzą między innymi dwie znane stocznie a mianowicie Gdańska Stocznia Remontowa oraz Remontowa Shipbuilding. Sukcesy Holdingu nie byłyby możliwe bez bi
14.11.2013

Midcon- specjaliści od nietypowych rozwiązań

W roku 1988, grupa pracowników biura projektowego byłej Stoczni Szczecińskiej stworzyła prywatne Biuro Projektowe - MIDCON DESIGNER Sp. z o.o. Poprzez współpracę z wieloma stoczniami, armatorami i biurami projektowymi MIDCON DESIGNER zdobył doświadczenie umożliwiające podejmowanie najciekawszych i najbardziej wymagających technicznie zleceń.
10.10.2013

Lotos - jeśli nie Yme, to co?

Powiększające się opóźnienie projektu Yme nie sprawia, że Lotos zniechęca się do inwestowania w Norwegii. - Norwegia jest dla nas dobrym miejscem przede wszystkim ze względu na stabilność otoczenia prawnego i biznesowego - mówi wiceprezes Lotosu ds. poszukiwań i wydobycia Zbigniew Paszkowicz.
23.08.2012

Maersk Line: trudny rok we frachcie, dobry – na rynku ropy

W całym 2011 roku Grupa Maersk Line spodziewa się ujemnego wyniku na działalności kontenerowej, natomiast zysków m.in. z działalności w sektorze ropy i gazu oraz biznesie terminalowym - poinformował zarząd, prezentując wyniki po trzech kwartałach br.
15.11.2011

Kormoran na szelfie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podtrzymuje, że jesienią powinno nastąpić pierwsze wydobycie ze złoża Skarv na Norweskim Szelfie Kontynentalnym.
22.08.2011

40 lat doświadczeń w służbie XXI wieku.

W dobie w pełni skomputeryzowanych okrętowych systemów monitorowania oraz kontroli siłowni, aż trudno uwierzyć że jeszcze wiele starszych jednostek żegluje z „pre-cyfrowym” wyposażeniem elektronicznym.
01.08.2011

150 000 DWT - TAŃCZY NA FALI, NIE RUSZAJĄC SIĘ Z MIEJSCA

Systemy dynamicznego pozycjonowania (z ang. dynamic positioning) od końca lat 70-tych w niezaprzeczalny sposób zrewolucjonizowały wiele dziedzin gospodarki morskiej, a zwłaszcza tę ściśle związaną z górnictwem morskim oraz eksploatacją i transportem złóż ropy naftowej. Kojarzone są z wysoko wyspecjalizowanymi urządzeniami automatyki okrętowej i ekspercką kadrą inżynierską, wykonującą niezliczoną liczbę operacji na coraz dalszych obszarach oceanicznych i coraz większej głębokości.
05.06.2011

Rejs po sukces z profesjonalną załogą

Kongsberg Maritime Poland Sp. z o.o. – firma o długiej historii dynamicznego doskonalenia rozwiązań dla rynku elektroniki morskiej, o skutecznej strategii nawigowania po globalnym rynku shippingowych potentatów i znaczeniu pro-aktywnych relacji z klientem rozmawia Bogdan Tychowski z Wojciechem Kowalczykiem – Szefem Działu Obsługi Klienta Kongsberg Maritime Poland Sp. z o.o.
01.06.2011

36 metrów nadziei

Skarv przypłynął z Korei, by z norweskich złóż czerpać ropę i gaz dla polskiej spółki.
18.04.2011

FPSO Skarv bliski celu

Jednostka wydobywcza (FPSO) Skarv, która będzie służyła eksploatacji złóż ropy i gazu na Morzu Norweskim, w których udziały ma PGNiG, wpływa na wody europejskie.
21.02.2011

Gdynia zatoką offshore

Polskie firmy skrzyknęły się, by robić biznes na terenach Stoczni Gdynia, donosi "Puls Biznesu".
23.08.2010

Wynik wyszukiwania - Katalog firm

Dziękujemy za wysłane grafiki.