• <
Nauta_top_1100x200

PGNiG rozpocznie eksploatację kolejnego złoża ropy naftowej w Norwegii

ew

18.12.2020 10:09 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki PGNiG rozpocznie eksploatację kolejnego złoża ropy naftowej w Norwegii
PGNiG rozpocznie eksploatację kolejnego złoża ropy naftowej w Norwegii  - GospodarkaMorska.pl
fot. PGNiG

PGNiG Upstream Norway, razem z partnerami koncesyjnymi, zdecydowało o zagospodarowaniu złoża Grasel na Morzu Norweskim - poinformowało w piątek PGNiG. Produkcja ma ruszyć w czwartym kwartale 2021 r.

Jak przekazało PGNiG w piątkowym komunikacie, złoże Grasel zlokalizowane jest w ramach tej samej jednostki koncesyjnej, co eksploatowane już przez PGNiG Upstream Norway (PUN) złoża Skarv i Arfugl. Zawiera przede wszystkim ropę naftową, a jego zasobność oszacowano na 13 mln baryłek ekwiwalentu ropy.

Pierwsza ropa z Grasel powinna popłynąć w czwartym kwartale 2021 r., w tym samym okresie, w którym zakładany jest start produkcji gazu z drugiej fazy zagospodarowania złoża Arfugl.

Naszym niezmiennym priorytetem na Norweskim Szelfie Kontynentalnym pozostaje gaz ziemny, który po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe będziemy mogli przesyłać do Polski. Jesteśmy jednak zainteresowani również wydobyciem ropy naftowej, zwłaszcza gdy, tak jak w przypadku złoża Grasel, jej produkcja cechuje się wyjątkowo atrakcyjną rentownością ­– powiedział cytowany w komunikacie prezes PGNiG, spółki, która jest wyłącznym właścicielem PUN, Paweł Majewski.

Majewski zaznaczył, że eksploatacja Grasel pozwoli osiągnąć tzw. break-even (próg rentowności - PAP) już przy cenie 15 dolarów dol. za baryłkę, a więc znacznie poniżej aktualnych notowań tego surowca. PGNiG tłumaczy, że będzie to możliwe dzięki wykorzystaniu znajdującej się w pobliżu infrastruktury wydobywczej, między innymi pływającej jednostki produkcyjno-magazynującej FPSO , co zmniejszy koszty zagospodarowania złoża, a dodatkowo pozytywnie wpłynie na ekonomikę pracy FPSO Skarv.

Wysoka rentowność produkcji ze złóż w tym regionie powoduje, że jest on jednym z głównych obszarów aktywności PUN. W tym roku norweska spółka PGNiG rozpoczęła produkcję z czterech odwiertów na złożu gazowym Arfugl, które również zostały podłączone do FPSO Skarv - czytamy.

Spółka przypomniała, że w listopadzie PUN poinformowało o odkryciu złóż ropy naftowej i gazu ziemnego na prospekcie Alve Nord East, w pobliżu złoża Skarv. Trwają analizy, które zdecydują o ewentualnym zagospodarowaniu tego odkrycia. Samo Skarv jest największym aktywem produkcyjnym PUN na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Eksploatacja gazu ziemnego i ropy naftowej ze złoża odbywa się obecnie za pomocą 16 otworów.

PGNiG Upstream Norway szacuje, że m.in. dzięki zagospodarowaniu kolejnych złóż, przypadająca na spółkę produkcja gazu ziemnego sięgnie w 2021 roku 0,94 mld m sześciennych - napisano.

PUN posiada 11,92 proc. udziałów w złożu Grasel. Operatorem jest Aker BP a pozostałymi udziałowcami Equinor i Wintershall DEA.

Norweska spółka PGNiG dysponuje udziałami w 32 koncesjach, przy czym objęcie udziałów w czterech czeka jeszcze na zgodę norweskiej administracji naftowej. Spółka prowadzi wydobycie gazu ziemnego i ropy naftowej z siedmiu złóż a po otrzymaniu wspomnianej zgody, liczba ta wzrośnie do dziewięciu. PUN prowadzi także prace analityczne i inwestycyjne na kolejnych pięciu odkrytych złożach.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38875,00 $ tona -1,89% 20 paź
 Cynk 3583,00 $ tona -3,32% 20 paź
 Aluminium 3064,00 $ tona -3,50% 20 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.