• <
KONGSBERG_2023

EPG wykona moduły jednostki FPSO na pole naftowe Johan Catsberg

pc/kvaerner.com

01.06.2018 10:21 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki EPG wykona moduły jednostki FPSO na pole naftowe Johan Catsberg

Partnerzy portalu

EPG wykona moduły jednostki FPSO na pole naftowe Johan Catsberg - GospodarkaMorska.pl

Energomontaż-Północ Gdynia wykona moduły jednostki FPSO na pole naftowe Johan Catsberg na Morzu Barentsa. Umowę w tej sprawie spółka podpisała z Grupą Kvaerner w minioną środę. Budowa nowoczesnej jednostki, włącznie z uruchomieniem i testowaniem, ma się zakończyć w pierwszym kwartale 2022 r.

Umowa podpisana przez EPG to wynik kontraktu o wartości ok. 3,8 mld koron norweskich podpisanego w lutym tego roku przez Kvaerner i Statoil. Obejmuje on dostarczenie 10 modułów topsides (instalacje na pokładzie), głównego pomostu rurociągowego, masztu flary oraz integrację tych elementów z kadłubem jednostki FPSO (Floating Production Storage and Offloading) na pole Johan Catsberg. Statek będzie miał 295 m długości, ok. 55 szerokości, a na pokład zabierze 140-osobową załogę. Jego kadłub zostanie przystosowany do pracy w trudnych warunkach arktycznych. Zadaniem jednostki FPSO będzie wydobywanie, wstępne oczyszczanie, przechowywanie oraz przeładunek ropy naftowej ze złóż podmorskich.

Oprócz EPG, prace nad modułami na nowoczesną jednostkę FPSO będą trwały także w norweskich stoczniach. W Stord wyprodukowane zostaną moduły do wtłaczania gazu, re-kompresora i separacji, w Verdal powstanie m.in. moduł do wody morskiej. Stocznia Aker Solutuions w Egersund dostarczy moduły do wtłaczania wody i chemikaliów (wartość kontraktu to 450 mln koron norweskich), w Sandnessjøen natomiast zostaną wybudowane mniejsze moduły i maszt flary.

Kadłub wraz z częścią mieszkalną wykona stocznia Sembcopr w Singapurze. Ma on zostać dostarczony do stoczni Kvaerner w Stord jesienią 2020 r. Wtedy też rozpocznie się instalacja i integracja wszystkich modułów.

Produkcja modułów jednostki ma się rozpocząć w czwartym kwartale tego roku.

W ramach realizacji projektu Kvaerner planuje także modernizację stoczni w Stord. Prace obejmą przedłużenie głębokowodnego nabrzeża i tym samym zwiększenie zasięgu olbrzymiej suwnicy o udźwigu 1 050 t. Inwestycja o wartości 370 mln koron norweskich ma zwiększyć efektywność prac podczas budowy jednostki FPSO, a także zwiększyć konkurencyjność firmy przy realizacji podobnych projektów w przyszłości.

Projekt Johan Castberg Field Development składa się z dwóch pól naftowych: Johan Castberg i Havis, znajdujących się około 100 km na północ od pola Snøhvit na Morzu Barentsa. Jego udziałowcami są Statoil (50%), ENI (30%) i Petoro (20%). Pole naftowe ma produkować ropę przez ponad 30 lat. Jego zasoby szacuje się na 450-650 mln baryłek ropy naftowej.

Kvaerner jest wiodącym dostawcą usług inżynieryjnych, zaopatrzeniowych i budowlanych oraz dostarcza instalacje offshore i onshore na całym świecie. To międzynarodowy partner dla operatorów ropy i gazu oraz innych wykonawców robót inżynieryjnych i produkcyjnych. Zatrudnia około 2 700 pracowników.

Energomontaż-Północ Gdynia SA z grupy MARS Shipyards & Offshore natomiast specjalizuje się w produkcji dla sektora offshore. Spółka ma w swym portfolio szereg projektów związanych z wykonywaniem konstrukcji służących do wydobywania surowców z dna morskiego, modułów platform wiertniczych i wydobywczych, konstrukcji podwodnych, a także elementów do morskich farm wiatrowych. EPG dostarczał konstrukcje na takie projekty jak: Moho Nord (podwodne konstrukcje do eksploatacji złoża ropy położonego 75 km od wybrzeży Konga), Helix Q5000 (prefabrykacja wieży na platformę interwencyjną do obsługi podwodnych odwiertów) czy Aasta Hansteen (prefabrykacja urządzeń do zamocowania platformy wydobywczej do pola gazowego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym). Niewątpliwym atutem firmy, obok doświadczonych i kompetentnych pracowników, jest nowoczesne, rozbudowane zaplecze produkcyjne. EPG dysponuje nowoczesną halą o powierzchni 2,4 tys. metrów kwadratowych wyposażoną w specjalistyczne maszyny, takie jak największa w rejonie Morza Bałtyckiego obrabiarka karuzelowa, walce do zwijania blach o grubości do 150 mm czy słupowysięgniki i automaty do spawania, które zapewniają najwyższą jakość wykonywanych produktów.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.