• <
mewo_2022

Biznes na gazie i oleju za ponad 200 mld USD. Jest tort dla polskich stoczni

Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Biznes na gazie i oleju za ponad 200 mld USD. Jest tort dla polskich stoczni

Partnerzy portalu

Morska energetyka wiatrowa od początku XXI wieku traktowana jest jako najlepszy biznes pod słońcem. Ale od dwóch lat wydobycie ropy i gazu na morzu osiąga wysoką zyskowność. Rystad Energy prognozuje, że morski przemysł naftowy może spodziewać się nakładów inwestycyjnych rzędu 200 mld dolarów w  2024 r. i 2025 r. To dwukrotnie więcej niż oczekiwane inwestycje w morskie odnawialne źródła energii. Projekty inwestycyjne na morzu przewyższają wartościowo projekty naftowe na lądzie o około 50%.

Polskie stocznie i producenci konstrukcji stalowych mają szansę do włączenia się w podział rosnącego tortu. CRIST i Nauta, stocznie z Grupy Remontowa czy Mostostal Gdańsk mają swoją szansę zanim rynek morskiej energetyki wiatrowej na dobre się rozpędzi. 

W ciągu najbliższych dwóch lat sektor morskiego wydobycia ropy i gazu (O&G) odnotuje najwyższy wzrost od dekady. Dziś nakłady na nowe inwestycje w roponośny i gazowy offshore  szacowany jest na 214 mld dolarów. Badania Rystad Energy pokazują, że roczne nakłady inwestycyjne przekroczyły próg 100 miliardów dolarów w 2022 r. i ponownie go przekroczą w 2023 r. To pierwsze przełamanie progu 100 mln dol. rocznie od  2012 i 2013 r.

Światowy popyt na paliwa kopalne się utrzymuje, a ceny zapewniają rentowność inwestycji sektor morskiego wydobycia ropy i gazu. Firmy posiadające koncesja na szelfach szukają na morzach źródeł produkcji przyjaznych dla środowiska.  O&G offshore znów znajduje się w centrum uwagi. 

500 mln USD inwestycji do 2030


Szersza perspektywę daje raport „Horyzonty” przygotowany przez Wood Mackenzie. Aktywność inwestycyjną w O&G zapowiadało w 2023 r. wiele państw i firm. Wartość 500 mln dolarów (według stanu informacji z 2023 r.) osiągną inwestycje w rozwój globalnych aktywów naftowych i gazowych. To wielkość wystarczająca do zaspokojenia szczytowego popytu w latach 30. XXI wieku.

Jak wynika z raportu Więcej za mniej: czy jest wystarczająco dużo inwestycji w segmencie wydobycia?, obecne wydatki na segment wydobywczy stanowią nieco ponad połowę maksymalnej wartości w 2014 r. wynoszącej 914 miliardów dolarów (szacunki wg 2023 r.). 

– Ten widoczny niedobór wzbudził powszechne przekonanie, że branża niedoinwestuje i że załamanie dostaw jest nieuniknione, czy to prędzej czy później – ostrzegali autorzy raportu Wood Mackenzie opierając się na informacjach z rynku.

– To nigdy nie była opinia Wood Mackenzie  – powiedział Fraser McKay, dyrektor ds. analiz wydobycia w Wood Mackenzie. Podkreślił on, że: Od dawna utrzymywaliśmy pogląd, że wydatki i podaż wzrosną, aby zaspokoić rosnący popyt, oraz że przemysł wydobywczy nie powtórzy i nie może powtórzyć haniebnych lat szczytowej nieefektywności z początku 2010 roku.

Shell – 5 razy więcej w ropę niż w wiatr


Z nowej analizy wynika, że w trzecim kwartale Shell zainwestował 5 razy więcej w ropę i gaz niż „Rozwiązania w zakresie odnawialnych źródeł energii” informuje firma. Wypłaty dla akcjonariuszy wyniosły łącznie 5 mld dol. Firma ogłosiła także zwiększenie wykupów akcji w następnym kwartale do 3,5 miliarda dolarów, co oznacza, że łączna ogłoszona wypłata dla akcjonariuszy za 2023 rok wyniesie około 23 mld dolarów. 

Wypłaty dla akcjonariuszy były 7-krotnie wyższe niż dla inwestorów funkcjonujących  w segmencie „niskoemisyjnym” w III kwartale 2023 r. Z analizy think tanku Common Wealth wynika, że w wynikach za trzeci kwartał 2023 r. Shell odnotował zyski w wysokości 6,2 miliarda dolarów.

Wypłaty dla akcjonariuszy wyniosły łącznie 5 mld dolarów. Firma ogłosiła także zwiększenie wykupów akcji w następnym kwartale do wielkości 3,5 miliarda dolarów, co oznacza, że łączna ogłoszona wypłata dla akcjonariuszy za 2023 rok wyniesie ~23 miliardy dolarów.

W ropie lepiej niż przed pandemią


– Oczekuje się, że działalność na morzu będzie stanowić 68% wszystkich węglowodorów konwencjonalnych w latach 2023 i 2024, w porównaniu z 40% w latach 2015–2018 – informuje Rystad Energy.

Porównania z okresem sprzed 5 lat są ostrożne, ponieważ poprzedza on pandemię Covid-19 i związany z nią spadek cen ropy. Jeśli chodzi o całkowitą liczbę projektów, inwestycje na morzu będą stanowić prawie połowę wszystkich projektów w ciągu najbliższych dwóch lat.  W latach 2015–2018 ten udział wynosił zaledwie 29%.

Nowe inwestycje będą istotnym wsparciem dla rynku usług offshore, bowiem zakłada się, że wydatki na łańcuch dostaw wzrosną o 16% w latach 2023 i 2024. To będzie najwyższy od dekady wzrost kosztów obsługi wydobycia ropy naftowej i gazu na morzu. 

Przewiduje się, że  opłaty za usługi w sektorze morskim 0&G wzrosną w ciągu roku o 21 mld. Dzięki temu będą mogły się rozwijać i modernizować firmy eksploatujące platformy wiertnicze, statki,  podmorskie instalacje oraz podmioty wykonujące  usługi związane z magazynowaniem i rozładunkiem gazu i ropy.

Jednym z wiodących czynników globalnych jest znaczna ekspansja działalności offshore na Bliskim Wschodzie. Po raz pierwszy wydatki na offshore upstream w regionie przewyższą wszystkie inne, dzięki gigantycznym projektom w Arabii Saudyjskiej, Katarze i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

Saudi Aramco – 300 mln USD w ciągu 10 lat


Wygląda na to, że wzrost wydatków na offshore w tym regionie będzie się utrzymywał co najmniej przez następne trzy lata, wzrastając z 33 mld dolarów w 2023 roku do 41 mld dolarów w 2025. Kraje te korzystają ze swoich ogromnych zasobów offshore, aby zaspokoić rosnący światowy popyt na ropę, przy wsparciu niezbędnego kapitału i infrastrukturę, aby wyprzedzić innych producentów.

Znajduje o swoje potwierdzenie w zapowiedzi czołowych firm sprzed kilku lat i ich aktywności inwestycyjnej obecnie. Np. dobrze znany w Polsce Saudi Aramco to obecnie najbardziej dochodowa firma na świecie z potencjałem inwestycyjnym na poziomie 3,2 biliona dolarów do 2030 r. Już 5 lat temu Saudi Aramco zapowiadał, że zainwestuje 300 mld dolarów w projekty naftowo-gazowe w ciągu najbliższych 10 lat. 

– W nadchodzącej dekadzie planujemy zainwestować ponad 300 mld dolarów, aby wzmocnić naszą wiodącą pozycję w sektorze ropy naftowej, utrzymać moce wydobywcze ropy oraz realizować duży program poszukiwań i wydobycia skupiający się na konwencjonalnych i niekonwencjonalnych zasobach gazu – zapowiadał kilka lat temu Amin Nasser, Dyrektor generalny Saudi Aramco na konferencji w Stambule cytowany przez portal MEED.com.

Dyrektor generalny Aramco podkreślił, że przetwarzanie ropy naftowej na produkty petrochemiczne będzie kluczowym priorytetem dla koncernu naftowego w nadchodzących latach. Powiedział także, że firma będzie kontynuować szereg inicjatyw mających na celu włączenie energii słonecznej i wiatrowej do swojego programu rozwoju.

Chociaż Nasser potwierdził zaangażowanie Aramco w inwestowanie w sektor węglowodorów królestwa, ostrzegł, że rynki ropy mogą w przyszłości stanąć w obliczu niedoboru dostaw ropy w wyniku globalnego spadku inwestycji i nowych wysiłków poszukiwawczych.

Nadzwyczajne zyski z ropy i gazu


Okazało się że rentowność biznesu O&G offshore sprawiła, że te przewidywania się nie sprawdziły. - Wydobycie ropy i gazu na morzu nie zmierza donikąd, a sektor ten ma obecnie prawdopodobnie większe znaczenie niż kiedykolwiek – twierdzi Audun Martinsen, szef badań łańcucha dostaw, Rystad Energy.

Jako jedna z mniej emisyjnych metod wydobycia węglowodorów, operatorzy offshore i firmy usługowe powinni spodziewać się nieoczekiwanych zysków w nadchodzących latach, ponieważ światowe supermocarstwa będą próbowały zmniejszyć swój ślad węglowy, jednocześnie przyspieszając transformację energetyczną 

Niewątpliwym liderem inwestycyjnym jest Bliski Wschód. Kraje Ameryki Południowej, w tym Brazylia są mniej aktywne. Na podstawie uruchomionych kontraktów można Rystad Energy przewiduje, że „W ciągu najbliższych dwóch lat wzrosną inwestycje na Morzu Północnym na szelafach Wielkiej Brytanii i Norwegii”. 

Wydatki Wielkiej Brytanii na offshore mają wzrosły w 2023 r. o 30% do 7 mld dolarów. Inwestycje norweskie osiągnęły w ubr.  21,4 mld dolarów, co oznacza wzrost o 22% w stosunku do 2022 roku. Wydatki w Brazylii na O&G offshore  w 2023 r.  osiągnęły 23 mld dolarów. W Gujanie w morski sektor offshore i jego obsługę wydano 7 mld dolarów. W Ameryce Północnej wydatki na offshore w USA osiągnęły kwotę 17,5 mld dolarów, a w Meksyku 7,3 mld dolarów.

Petrobras, planuje rozmieścić 16 FPSO na sześciu polach szelfu, który eksploatuje Brazylijski gigant. Instalacje mają zastać uruchomione przed końcem tej dekady.  Rozwijany będzie Stabroek w Gujanie. 

Norwegia wyda 240 mld koron. Szansa dla Polski


Reuters poinformował w grudniu ubr., że oczekuje się, że spółki naftowe i gazowe działające w Norwegii zainwestują 240 mld koron (21,85 mld dolarów) w 2024 roku, w porównaniu z 220,5 mld w 2023 roku. 

Nową prognozę inwestycji opublikowała Offshore Norway. opiera się ona na sondażu  przeprowadzonego wśród członków. Rok  wcześniej operatorzy działający w morskim biznesie O&G podawali, że inwestycje w ropę i gaz w 2024 roku wyniosą 194,3 mld koron. Wzrost nakładów inwestycyjnych  wynika z nowych wydarzeń na rynku handlu ropą i gazem oraz  zwiększonego zakresu prowadzonych projektów. Wartość  nowych kontraktów zweryfikowano również biorąc pod uwagę stopę inflacji i osłabienie norweskiej waluty.

Wzrost wydatków inwestycyjnych w sektorze morskim  O&G to również dobra informacji dla polskiego przemysły produkcji i remontu statków, a także firm uczestniczących w łańcuchu dostaw konstrukcji stalowych dla platform wydobywczych i instalacji towarzyszących. Beneficjentem aktywności na wspomnianym rynku mogą być stocznie CRIST i Nauta, Grupa Remontowa, czy takie firmy jak Mostostal Pomorze. 

Jest również informacja niepokojąca. Na pewno w biznesie offshore i jego otoczeniu wzrośnie popyt na wykwalifikowanych pracowników. Polskie firmy mogą spodziewać się wysysani z ubogiego polskiego rynku pracy. Niewątpliwie rynek O&G offshore może stanowić dla polskiego biznesu morskiego intersujący kawałek tortu. 

Fot. Depositphotos

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.