• <

Kpt. Gilbert: prace przy budowie bazy w Redzikowie zaawansowane w ok. 15 proc.

Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Kpt. Gilbert: prace przy budowie bazy w Redzikowie zaawansowane w ok. 15 proc.
Kpt. Gilbert: prace przy budowie bazy w Redzikowie zaawansowane w ok. 15 proc. - GospodarkaMorska.pl
30.11.2016 Źródło: PAP

Zdaniem kapitana Ricka Gilberta, który oficjalnie przejął w środę dowodzenie komponentem amerykańskim w Redzikowie, budowa bazy zaawansowana jest w około 15 proc. Polski Batalion Ochrony Bazy w Redzikowie otrzymał tego dnia sztandar.

W Redzikowie (Pomorskie) powstaje baza pocisków przechwytujących w ramach amerykańskiego systemu antyrakietowego.

W środę na terenie budowy odbyła się polsko-amerykańska uroczystość, w czasie której kpt. Rick Gilbert przejął od kpt. Christophera Landisa dowodzenie komponentem amerykańskim bazy.

Na jej terenie widać już postępy prac budowlanych: wzniesiono już m.in. szkielety kilku parterowych obiektów. Jak powiedział dziennikarzom po zakończeniu uroczystości kpt. Gilbert, w jego ocenie prace budowlane zaawansowane są w około 15 procentach. Jego zdaniem, baza osiągnie gotowość operacyjną w zakładanym wcześniej terminie, czyli do końca 2018 r.

Środowa uroczystość przekazania obowiązków pomiędzy dwoma amerykańskimi kapitanami połączona była z wręczeniem sztandaru polskiemu Batalionowi Ochrony Bazy.

Ufundowany przez społeczny komitet sztandar odebrał dowódca Batalionu płk Witold Bartoszek.

Jak wyjaśnił dziennikarzom Bartoszek, głównym zadaniem Batalionu jest ochrona i obrona całego kompleksu wojskowego w Redzikowie oraz wsparcie i obsługa logistyczna amerykańskiego komponentu tej bazy.

Zdaniem Bartoszka, współpraca Polaków z Amerykanami w bazie w Redzikowie układa się znakomicie. "Czekamy na większą liczbę amerykańskich marynarzy, bo dziś komponent stanowi około 20 osób, ale w najbliższych tygodniach, miesiącach, do połowy przyszłego roku ta liczba wzrośnie do ponad 300 osób" – mówił Bartoszek.

Umiejscowiona w Redzikowie baza pocisków przechwytujących amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej ma chronić wojska USA i sojuszników z NATO przed pociskami balistycznymi wystrzelonymi z Bliskiego Wschodu. Znajdą się w niej wyrzutnia rakiet przechwytujących oraz radar śledzenia celów i kierowania ogniem.

Inwestycja jest kolejnym etapem zainicjowanego w 2009 r. programu europejskiej części tarczy antyrakietowej (European Phased Adaptive Approach).

Baza w Redzikowie ma służyć do przechowywania i odpalania rakiet SM-3 Block IIA. Baterię tych samych pocisków w wersji lądowej (Aegis Ashore) zainstalowano w Deveselu w Rumunii. W skład systemu obrony przeciwrakietowej wchodzą także cztery okręty systemu Aegis stacjonujące w Hiszpanii i uzbrojone w pociski SM-3 w wersji morskiej, a także radar wykrywania i śledzenia pocisków balistycznych w Turcji. Poszczególne elementy są włączone w system dowodzenia i kontroli w amerykańskiej bazie w niemieckim Ramstein.

W ramach inwestycji w Redzikowie powstaną obiekty dla dowództwa i administracji bazy oraz liczącego ok. 300 osób personelu. Koszty budowy Amerykanie oszacowali na kwotę od kilkudziesięciu do 300 mln dolarów.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 31180,00 $ tona -0,23% 14 maj
 Cynk 2924,00 $ tona 1,14% 14 maj
 Aluminium 2438,00 $ tona 0,66% 14 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.