• <

Podpisano umowy PGZ-Raytheon związane z dostawami polskich baterii Patriot

Strona główna MW, służby morskie Podpisano umowy PGZ-Raytheon związane z dostawami polskich baterii Patriot
Podpisano umowy PGZ-Raytheon związane z dostawami polskich baterii Patriot - GospodarkaMorska.pl

mb

26.02.2020 Źródło: PAP

Spółki należące do Polskiej Grupy Zbrojeniowej i amerykańska firma Raytheon podpisały umowy związane z dostawami dla systemu obrony powietrznej Wisła opartego na wyrzutniach Patriot – poinformowała w środę PGZ.

Kontrakty podpisane przez Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej, Wojskowe Zakłady Elektroniczne oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów z firmą Raytheonem przewidują współpracę przy dostawach usług i materiałów niezbędnych do budowy polskiego systemu obrony powietrznej Wisła.

Umowa z OBR-CTM w Gdyni dotyczy zaprojektowania wyposażenia i integracji specjalistycznych kontenerów do obsługi systemu Wisła. ZM Tarnów mają produkować zespoły napędowe do wyrzutni, WZE dostarczą zestawy modułów elektroniki (Data Link Terminal Module - DLTM), podzespoły wchodzące w skład systemu Patriot.

PGZ zaznaczyła, żw "umowy otwierają polskim zakładom możliwość eksportu własnych produktów i usług do innych państw-partnerów Patriot".

"Podpisane umowy to efekt współpracy, której celem jest włączanie spółek z naszej Grupy w łańcuchy dostaw partnerów zagranicznych. W ten sposób umacniamy relacje z firmami z USA, otwierając przed naszymi Spółkami możliwości pozyskiwania kolejnych zamówień na inne rynki" – powiedział cytowany w komunikacie dyrektor Biura Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej PGZ S.A Marek Borejko.

Wiceprezes polskiego programu zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej w firmie Raytheon Peter Bata podkreślił, że umowy dowodzą zaangażowania tej firmy w zwiększenie udziału polskiego przemysłu w budowie systemu Patriot dla Polski. "Spółki PGZ dołączają do globalnego łańcucha dostaw firmy Raytheon, zyskując możliwość ubiegania się o kontrakty na sprzedaż swoich produktów innym partnerom systemu Patriot na całym świecie" – dodał.

Poram obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej średniego zasięgu Wisła został podzielony na dwie fazy. Umowę dotycząca pierwszej z nich, wartości 4,75 mld dolarów (16,6 mld zł). podpisano przed dwoma laty.

Pierwsza faza programu Wisła obejmuje dostawy dwóch baterii opartych na systemie Patriot. Wchodzące w ich skład wyrzutnie mają być wytwarzane w Hucie Stalowa Wola. Transfer technologii i wiedzy ma pozwolić na obniżenie kosztów utrzymania systemu, za którego eksploatację i modernizację będą odpowiadać spółki PGZ.

Konsorcjum PGZ–Wisła odpowiadające za realizację programu Wisła składa się z czternastu podmiotów: PGZ S.A. (lider konsorcjum), spółek HSW, Mesko, PIT-Radwar, WZE, Jelcz, Autosan, OBR-CTM, Wojskowych Zakładów Uzbrojenia, ZM Tarnów, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 1, Wojskowych Zakładów Lotniczych nr 2, PCO oraz Wojskowych Zakładów Łączności nr 1. Niektórez wymienionych spółek z Grupy wezmą udział w programie Wisła jako poddostawcy.

Raytheon Company, której obroty w 2019 roku wyniosły 29 mld dolarów i która zatrudnia 70 tys. pracowników na całym świecie, należy do największych firm zbrojeniowych, działa także na rynku cywilnym i w branży cyberbezpieczeństwa.

Raytheon oferuje systemy elektroniczne, w tym radary, integrację systemów realizacji misji, produkty i usługi w zakresie wykrywania, łączności i dowodzenia klientom w ponad 80 krajach. Siedziba firmy mieści się w Waltham w stanie Massachusetts.

Źródło:
PAP

Surowce

 Ropa brent 54,84 $ baryłka  0,00% 22:58
 Cyna 21298,00 $ tona -0,56% 14 sty
 Cynk 2716,00 $ tona -1,27% 14 sty
 Aluminium 2010,00 $ tona 0,05% 14 sty
 Pallad 2391,00 $ uncja  0,00% 22:59
 Platyna 1078,70 $ uncja  0,00% 22:59
 Srebro 24,82 $ uncja  0,00% 22:59
 Złoto 1827,85 $ uncja  0,00% 22:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.