• <

Szkolenie z eksploatacji ładunków wydłużonych w 8. FOW [FOTO]

10.09.2020 20:13 Źródło: 8. FOW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Szkolenie z eksploatacji ładunków wydłużonych w 8. FOW [FOTO]

Partnerzy portalu

Szkolenie z eksploatacji ładunków wydłużonych w 8. FOW [FOTO] - GospodarkaMorska.pl
fot. 8. FOW

Dzisiaj, czwartek 10 września, zakończył się kurs instruktorsko-metodyczny związany z budową i eksploatacją wyrzutni ładunków wydłużonych dużych (WŁWD). W szkoleniu realizowanym w 8. Flotylli Obrony Wybrzeża marynarze doskonalili wiedzę związaną z budową oraz zasadami obsługi ww. typu uzbrojenia.

Zajęcia zostały podzielone na trzy etapy. Pierwszy polegał na przygotowaniu teoretycznym szkolonych. Przypomniano przeznaczenie i dane techniczno – eksploatacyjne ładunku wydłużonego oraz przepisy bezpieczeństwa obowiązujące podczas jego obsługi. W etapie drugim marynarze samodzielnie przygotowywali ładunek do strzelania i montowali wyrzutnię na pokładzie okrętu. W etapie trzecim z pokładu okrętu ORP „POZNAŃ”, już na poligonie morskim w rejonie Zatoki Pomorskiej, wykonane zostały strzelania: ćwiczebnym ładunkiem wydłużonym, a bezpośrednio po nim ładunkiem bojowym. Na zakończenie części praktycznej dokonano analizy wykonania zadania.

Za przygotowanie i przebieg szkolenia z ramienia świnoujskiej flotylli odpowiadał szef inżynierii 8.FOW a instruktorami byli specjaliści z Centrum Szkolenie Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych z Wrocławia.

Okręty transportowo – minowe przeznaczone są m.in. do załadunku lub wyładunku techniki wojskowej na nieprzygotowanym brzegu. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo wykonania takiego zadania, muszą mieć możliwość wykonania przejścia w ewentualnej zagrodzie minowej postawionej przy brzegu. Wyrzutnia WŁWD jest przeznaczona do wykonywania takich przejść sposobem wybuchowym - za pomocą ładunku wydłużonego dużego ŁWD 100/5000 wystrzelonego z pojemnika wyrzutni. Ładunek wydłużony składa się z silnika rakietowego, pięciu ładunków ŁW-1 i urządzenia pobudzającego. Wszystkie elementy połączone są w funkcjonalną całość.

Gospodarka Morska
Gospodarka Morska
Gospodarka Morska
Gospodarka Morska
Gospodarka Morska

Dziękujemy za wysłane grafiki.