• <

Stocznia Ingalls zmodernizuje kosmiczne okręty

rk

09.01.2023 14:34 Źródło: Ingalls Shipbuilding

Partnerzy portalu

Stocznia Ingalls zmodernizuje kosmiczne okręty - GospodarkaMorska.pl
Ingalls Shipbuilding

Należąca do zbrojeniowego potentata HII stocznia Ingalls Shipbuilding otrzymała kontrakt o wartości 10,5 mln USD w związku z planowaną modernizacją niszczycieli rakietowych typu Zumwalt.

Koncern HII zainwestował niemal 1 miliard USD w infrastrukturę, obiekt i zestawy narzędzi w Ingalls Shipbuilding umożliwiając pracę stoczniowców, poprawiając wydajność pracy i podnosząc jakośc budowanych tam jednostek nawodnych. Przygotowała również infrastrukturę do budowy i remonty największych i najnowocześniejszych okrętów pływających pod banderą US Navy.

- Stocznia Ingalls jest zaszczycona, że została wybrany do tego przedsięwzięcia we współpracy z marynarką wojenną i partnerami przemysłowymi. Nasi pracownicy są gotowi zrobić to, co konieczne, aby umożliwić amerykańskiej flocie realizacje jej zadania, jakim jest ochrona pokoju na świecie - powiedziała prezes Ingalls Shipbuilding Kari Wilkinson.

W służbie znajdują się obecnie USS Zumwalt (DDG 1000) i USS Michael Monsoor (DDG 1001), wprowadzone do niej kolejno w 2016 i 2019 roku. Trzeci z nich, przyszły USS Lyndon B. Johnson (DDG-1002) , jest w trakcie doposażania. Pierwotnie planowano łącznie 32 okręty tego typu, ale z powodu politycznych decyzji odnośnie zmian koncepcji wykorzystania sił zbrojnych, a także kosztów całego projektu, został on ograniczony do jednostki prototypowej i dwóch seryjnych. Długość przykładowego okrętu wynosi 190 metrów przy tonażu 15,6 tys. ton i prędkości do 30 węzłów. Załoga liczy 142 oficerów i marynarzy. Wyjątkowo nowoczesny jest napęd, stworzony z myślą o ekologicznym aspekcie. Składają się na niego dwie turbiny gazowe Rolls-Royce MT30 (35,4 MW każda), napędzane przez generatory elektryczne Curtiss-Wright. Ponadto wyposażenie siłowni okrętowej stanowią dwa turbogeneratory Rolls-Royce RR4500 i dwa pędniki napędzane silnikami elektrycznymi. Wszystkie razem wytwarzają moc 78 MW. Do swoich działań załoga wykorzystuje radar wielofunkcyjny (MFR) AN/SPY-3. Najpotężniejsze uzbrojenie jest przechowywane w wyrzutniach znajdujących się w 20 modułach MK 57 VLS, a każda zawiera wyrzutnie pozwalające na użycie czterech pocisków przeciwokrętowych i przeciwlotniczych RIM-162 Evolved Sea Sparrow Missiles (ESSM), lub pojedynczego pocisku manewrującego Tomahawk. Resztę wyposażenia stanowią dwie armaty morskie 155 mm i dwa karabiny maszynowe MK 46 Mod 2 30 mm.

Niszczyciele rakietowe typu Zumwalt to jedne z najnowocześniejszych i najdroższych okrętów w arsenale US Navy. Prototypowy USS Zumwalth kosztował blisko 7 mld dolarów, przekraczając planowany budżet ponad dwukrotnie. W oczy rzuca się nietypowy, futurystyczny wygląd, przywodzący na myśl kosmiczne okręty z filmów science fiction. Skrywa potężne i wysoce zaawansowane technologicznie wyposażenie. Charakteryzuje się przebijającym fale kadłubem o konstrukcji stealth zapewniającej skuteczną ochronę przed wykryciem na radarze. Okręty tego typu będą zdolne do wykonywania szeregu misji związanych z odstraszaniem, demonstracją siły, kontrolą morza. Prezentują prawdopodobnie rozwiązania wyprzedzające swoje czasy, nie mniej potencjalnie w przyszłości staną się podstawą do budowy kolejnych okrętów możliwych do budowy w większej liczbie, w oparciu o wykorzystane, nowatorskie pomysły.

Stocznia Ingalls od lat buduje okręty dla US Navy, w tym te największe i najpotężniejsze. Wśród nich są m.in. 34 niszczyciele typu Arleigh Burke (DDG 51), z których pięć jest obecnie w budowie, w tym Jack H. Lucas (DDG 125), Ted Stevens (DDG 128), Jeremiah Denton (DDG 129), George M. Neal (DDG 131) i Sam Nunn (DDG 133). Ponadto trzeci z okrętów klasy Zumwalt, Lyndon B. Johnson (DDG 1002) przybył do Pascagoula w stanie Missisipi w styczniu 2022 roku w celu wyposażenia go w systemy bojowe.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.