• <
BOTA_2023

Iran buduje lotniskowiec dla dronów

jm

09.01.2023 14:45

Partnerzy portalu

Iran buduje lotniskowiec dla dronów - GospodarkaMorska.pl
Źródło: Twitter

Iran najprawdopodobniej kończy prace nad swoim pierwszym lotniskowcem, a w zasadzie dronowcem – okręt ma być platformą dla latających bezzałogowców.

Jednostka ma mieć długość 240 metrów i jest budowana na bazie kadłuba statku handlowego, najpewniej kontenerowca Perarin z 2000 roku, który pływał pod irańską banderą i mieścił 3280 TEU. Zdjęcia satelitarne pokazują, że prace nad lotniskowcem-dronowcem w stoczni ISOICO na zachód od Bandar Abbas są zaawansowane.

Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej planuje budowę dwóch takich jednostek, które zostały nazwane Shahid Mahdavi i Shahid Bagheri. Jeden z nich jest już doskonale widoczny na zdjęciach satelitarnych w suchym doku ISOICO, gdzie odbywają się prace nad konwersją. Do kadłuba statku dodano duży pokład lotniczy z lewej stronie burty. Analitycy wskazują jednak, że konstrukcji daleko jest do tradycyjnych projektów lotniskowców, co może utrudniać prowadzenie pewnych operacji. Wiadomo jednak, że docelowo okręt miałby służyć do obsługi latających bezzałogówców, ale także klasycznych śmigłowców.

Prace nad budową jednostki rozpoczęły się w 2022 roku, kiedy to kontenerowiec Perarin został ulokowany w suchym doku. Komentatorzy spodziewają się, że okręt będzie gotowy do wodowania jeszcze w tym roku. Nie oznacza to jednak, że wejdzie do służby w 2023 roku – nie wiadomo ile potrwa jego wyposażanie, uzbrajanie i szkolenie załóg.

Jako baza do budowy drugiego okrętu służy najpewniej kadłub kontenerowca Sarvin.


Dziękujemy za wysłane grafiki.