• <

MBDA z kontraktem dla polskiego systemu obrony powietrznej, w tym dla fregat programu "Miecznik"

rk

28.04.2023 11:56 Źródło: MBDA
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo MBDA z kontraktem dla polskiego systemu obrony powietrznej, w tym dla fregat programu "Miecznik"

Partnerzy portalu

MBDA

Firma MBDA zawarła z Agencją Uzbrojenia umowę na dostawę pocisków CAMM i wyrzutni iLauncher dla polskiego programu modernizacji obrony powietrznej Pilica+. W sumie firma dostarczy Polsce rakiety i wyrzutnie rakiet o wartości 1,9 miliarda funtów, uzupełniając w ten sposób uzbrojenie 22 baterii obrony powietrznej Pilica+. To czyni ten kontrakt największym programem obrony powietrznej krótkiego zasięgu wśród europejskich członków NATO. Znajdą się w wyposażeniu zarówno sił lądowych, jak i morskich.

Ochrona infrastruktury krytycznej, w tym portów morskich i terminali pozostaje istotnym wyzwaniem dla sił zbrojnych. Zagrożenie czai się w każdej domenie, stąd siły zbrojne muszą być przygotowane do działania w każdej sytuacji. Ze wszystkich zagrożeń dziś szczególnie akcentowanym jest to z powietrza w postaci rakiet wystrzeliwanych z naziemnych wyrzutni, okrętów czy jednostek powietrznych. Współczesne pola walki, szczególnie na Bliskim Wschodzie oraz na Ukrainie pokazują także znaczenie użycia bezzałogowych dronów, które służą zarówno jako platformy do wystrzeliwania pocisków, jak i same mogą pełnić rolę jako broń jednorazowego użytku.

Zaprojektowana w Polskiej Grupie Zbrojeniowej Pilica+ połączy naprowadzane radarowo pociski krótkiego zasięgu CAMM produkcji MBDA z polskimi armatami kalibru 23 mm i pociskami rakietowymi bardzo krótkiego zasięgu naprowadzanymi na podczerwień, tworząc trzyskładnikowy system walki zarządzany przez polski system dowodzenia, dla którego cele wskażą krajowej produkcji stacje radiolokacyjne. Pilica+ będzie działać jako wewnętrzna, najniższa warstwa skutecznej, zintegrowanej polskiej obrony powietrznej, złożonej także z systemów wyższego szczebla. Wisła i Narew MBDA wspiera także budowę tej ostatniej przez PGZ.

- Jesteśmy dumni, że Polska wybrała rakiety CAMM na oręż swojego warstwowego systemu obrony powietrznej. Nabierająca rozmachu współpraca polsko-brytyjska zapewni Polsce istotny wzrost zdolności obrony powietrznej i zbliży do siebie nasze przemysły zbrojeniowe, gwarantując suwerenność militarną i wspierając miejsca pracy w obu krajach - przekazał dyrektor zarządzający MBDA UK Chris Allam,


Samonaprowadzające się pociski CAMM są wyposażone w głowicę radiolokacyjną do wielokanałowego zwalczania najgroźniejszych celów powietrznych w każdych warunkach atmosferycznych na dystansach do 25 km. Znacznie zwiększą one możliwości rażenia Pilicy+, zapewniając ochronę ważnym obiektom ruchomym oraz infrastrukturze krytycznej. Zaprojektowana przez inżynierów MBDA rakieta zadebiutowała w służbie w 2018 r. w siłach zbrojnych Wielkiej Brytanii. Od tamtej pory rodzina CAMM (w tym wersja CAMM-ER opracowana wspólnie z Włochami) szybko zyskuje kolejnych zagranicznych nabywców. Wojsko Polskie jest już użytkownikiem rakiet CAMM, a pierwszą baterię otrzymało w 2022 roku w odpowiedzi na pilną potrzebę operacyjną o kryptonimie Mała Narew. Zaprojektowane wspólnie przez MBDA i PGZ zestawy obrony przeciwlotniczej zostały dostarczone w 6 miesięcy od podpisania umowy.

Obecnie obie spółki kontynuują prace na rzecz uzgodnienia transferu technologii i produkcji w Polsce pocisków CAMM-ER o zwiększonym zasięgu wraz z wyrzutniami iLauncher, przeznaczonych dla programu obrony powietrznej średniego zasięgu Narew. Współpracują też w celu zaprojektowania nowych pocisków o dłuższym zasięgu (dzięki kontraktowi zawartemu w 2022 roku). Polska odniesie korzyści z synergii wynikającej z zastosowania rodziny rakiet CAMM w wielu wymiarach, gdyż pociski te będą również stanowić uzbrojenie przyszłego morskiego systemu obrony powietrznej instalowanego na pokładach wielozadaniowych fregat programu "Miecznik".

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.