• <
nauta_2024

Tu powstanie Miecznik. Rusza ważna inwestycja w PGZ Stoczni Wojennej

10.03.2023 12:35 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Tu powstanie Miecznik. Rusza ważna inwestycja w PGZ Stoczni Wojennej

Partnerzy portalu

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Już wkrótce PGZ Stocznia Wojenna w Gdyni zmieni się nie do poznania. Dziś inwestor wraz z generalnym wykonawcą, Konsorcjum składającego się ze spółek NDI S.A., NDI SOPOT S.A. oraz Pekabex BET, podpisali umowę w sprawie  budowy nowych obiektów, a także przebudowy już istniejącej infrastruktury.

W ramach inwestycji stocznia otrzyma nową halę kadłubową, która będzie najwyższą w polskiej branży stoczniowej i jedną z najwyższych w Europie. W jej wyposażeniu znajdzie się także nowoczesna hala produkcyjna, a także zostaną rozbudowane nabrzeże i place składowe. Powstaną także nowe drogie wewnętrzne. Jak podkreśla inwestor, inwestycja jest niezbędna do realizacji programu Miecznik, wiążącego się z budową trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej.

– Dzisiejsze podpisanie umowy to zakończenie bardzo pracowitego etapu analiz, projektowania, uzyskiwania pozwoleń oraz wyboru najlepszych rozwiązań i partnerów do realizacji inwestycji. Teraz pełną parą ruszamy z budową. Jeżeli nie natrafimy na nieprzewidziane okoliczności, to już w połowie 2024 r. będziemy dysponowali infrastrukturą i maszynami oraz urządzeniami, które uczynią PGZ Stocznię Wojenną najnowocześniejszą stocznią w Polsce! Dzięki właśnie tym inwestycjom zbudujemy trzy fregaty typu „Miecznik”, które będą najnowocześniejszymi jednostkami naszej Marynarki Wojennej. Nasz nowy, rozbudowany potencjał wykorzystamy w przyszłości również do budowy i modernizacji innych jednostek. Generalny wykonawca na realizacje wszystkich prac ma 67 tygodni od dnia podpisania umowy. Roboty zakończą się w czerwcu 2024 roku – powiedział prezes PGZ Stoczni Wojennej Paweł Lulewicz.

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Najważniejszym przedsięwzięciem tej inwestycji jest budowa nowej hali, w której będą integrowane m.in. kadłuby trzech wielozadaniowych fregat programu Miecznik. Zgodnie z projektem powierzchnia zabudowy wyniesie blisko 6 tys. m2. Wysokość hali ma wynieść nawet 46 metrów, wliczając zamontowane na dachu zespołu urządzeń do wentylacji. Z kolei w planowanej hali produkcyjnej będą funkcjonowały wszystkie stoczniowe wydziały wyposażeniowe (powierzchnia zabudowy to prawie 5 tys. m2). Konsorcjum odpowiada także za rozbudowę i przebudowę nabrzeża, placów składowych i dróg wewnętrznych wraz z modernizacją infrastruktury technicznej na terenie PGZ Stoczni Wojennej.

– Bardzo się cieszę, że możemy się podjąć tak ważnego zadania. Mamy duże doświadczenie zarówno w inwestycjach kubaturowych jak i hydrotechnicznych. W ostatnim czasie działaliśmy m.in. na Mierzei Wiślanej, w portach w Szczecinie, w Gdańsku czy Gdyni, rozpoczęliśmy też dużą inwestycję na nabrzeżu Orlenu. Jestem przekonany, że doświadczenie, jakie dotąd zebraliśmy, zaowocuje sprawną realizacją także tego zadania. Liczę, że za nieco ponad rok spotkamy się w zupełnie odmienionej, nowoczesnej przestrzeni – zaznaczył wiceprezes Grupy NDI, dyrektor finansowy Szymon Reptowski.

Zgodnie z zapowiedziami resortu obrony wodowanie prototypowego okrętu ma nastąpić w 2025 lub 2026 roku. Do 2030 roku mają zostać przekazane wszystkie trzy planowane okręty. Na sierpień br. jest planowane cięcie blach pod kątem budowy pierwszej z fregat. Nad całością przedsięwzięcia czuwa konsorcjum PGZ-Miecznik, w którego skład wchodzą Polska Grupa Zbrojeniowa S.A., PGZ Stocznia Wojenna sp. z o.o. oraz Remontowa Shipbuilding S.A. Partnerami zagranicznymi programu są firmy Babcock, Thales UK oraz MBDA UK.

PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.