• <
nauta_2024

Szef BBN zapoznał się z pracami nad Miecznikiem

17.01.2023 10:32 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Partnerzy portalu

Szef BBN zapoznał się z pracami nad Miecznikiem - GospodarkaMorska.pl
PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Z wizytą w PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. pojawił się Sekretarz Stanu w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego – Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera. W trakcie wizyty zapoznał się z postępami programu Miecznik oraz innymi działaniami realizowanymi w stoczni.

Wizyta miała związek z planowanym wyjazdem szefa BBN do Wielkiej Brytanii, gdzie ma spotkać się z zagranicznymi partnerami przedsięwzięcia budowy trzech wielozadaniowych fregat. To tam Babcock International zaprojektował wybrany spośród trzech oferentów okręt, oparty na modelu Arrowhead 140.

W trakcie pobytu w Gdyni Jacek Siewiera spotkał się m.in. prezesem zarządu PGZ Stocznia Wojenna Pawłem Lulewiczem dyrektorem programu Miecznik Cezarym Cierzanem i dyrektorem ds. handlowych Andrzejem Wojtkiewiczem. Kadra i przedstawiciele stoczni przedstawili mu stan prac projektowych oraz inwestycyjnych. Zaprezentowali także swoje działania w zakresie uruchomienia centrum serwisowo - logistycznego dla sojuszniczych okrętów, w tym należących do NATO. Przedsięwzięcie to jest o tyle istotne, że poprzez zdolność do obsługi często bardzo nowoczesnych okrętów pozwoli stale rozwijać infrastrukturę stoczniową, a także doświadczenie pracowników. To ważne szczególnie w kwestii planowanej budowy okrętów. Oprócz tego goście mogli zapoznać się z Laboratorium Zintegrowanego Systemu Łączności (powstało w ramach programu InnoShip) oraz opracowanymi przez Ośrodek Systemów Specjalnych rozwiązaniami w zakresie wewnętrznych i zewnętrznych systemów łączności oraz nawigacji, które zamontowano m.in. na niszczycielach min proj. 258 ORP Albatros i przyszłym ORP Mewa.

Podczas spotkania odbyły się także rozmowy poświęcone zaangażowaniu PGZ Stocznia Wojenna w inne przedsięwzięcia na rzecz poprawy bezpieczeństwa narodowego w akwenie Bałtyku.

Zgodnie z zapowiedziami resortu obrony wodowanie prototypowego okrętu ma nastąpić w 2025 lub 2026 roku. Do 2030 roku mają zostać przekazane wszystkie trzy planowane okręty. Na sierpień br. jest planowane cięcie blach pod kątem budowy pierwszej z fregat.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.