• <
BOTA_2023

PGZ Stocznia Wojenna gotowa na cięcie blach pod budowę Miecznika

rk

10.01.2023 23:58 Źródło: PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki PGZ Stocznia Wojenna gotowa na cięcie blach pod budowę Miecznika

Partnerzy portalu

PGZ Stocznia Wojenna gotowa na cięcie blach pod budowę Miecznika - GospodarkaMorska.pl
PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

Rok 2023 ma istotne znaczenie dla stoczni, gdyż to w nim ma rozpocząć się budowa pierwszej z trzech fregat tworzonych w ramach programu Miecznik dla polskiej Marynarki Wojennej. Już niedługo będzie mieć miejsce pierwsze cięcie blach pod budowę prototypowej jednostki. Stocznia już posiada wyposażenie, które ma to umożliwić.

- Rozpoczął się rozruch technologiczny naszej najnowszej maszyny – przecinarki CNC 3D wraz z przystawką do plazmowego cięcia rur. To na niej będziemy cieli blachy na Miecznika! - zaznaczył prezes zarządu PGZ Stocznia Wojenna Paweł Lulewicz.

Urządzenie, które znalazło się w wyposażeniu stoczni, jest pierwszym tego typu w kraju. Umożliwi prace związane z cięciem zaawansowanych technologicznie blach, które zostaną wykorzystane przy budowie fregat z programu Miecznik. Urządzenie imponuje nie tylko swoimi adekwatnymi do wielkości okrętów rozmiarami (maszyna przyjechała do nas trzema wielkimi TIR-ami). Jest to obecne najnowocześniejsze tego typu urządzenie dostępne na rynku europejskim, które ma umożliwić utrzymanie bardzo wysokiej jakości ciętych elementów.

Przecinarka będzie podłączona bezpośrednio do stoczniowego oprogramowania 3D Foran, więc dane dotyczące obróbki będą transmitowane bezpośrednio z komputerów konstruktorów do operatora przecinarki. Urządzenie wyposażono także w głowicę do cięcia autogenicznego, która umożliwia cięcie blach o grubości do 120 mm. Innowacją w jego przypadku jest zastosowanie przystawki do cięcia rur.Gospodarka Morska
PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o.

W najbliższym czasie do stoczni mają być dostarczane kolejne partie blach stalowych potrzebne do budowy kadłuba i innych elementów składowych okrętu. Ponadto trwa postępowanie zakupowe STW/WNW-000005, które ma nastąpić 23 stycznia. Jego celem jest wyłonienie głównego wykonawcy robót budowlanych dla budowy obiektów, w których będą powstawać planowane fregaty, a w przyszłości też inne okręty, czyli hali kadłubowej i produkcyjnej. W planach jest też budowa nowego obiektu socjalno-administracyjnego. Do tego dochodzi dalsze zagospodarowanie terenu, przebudowa nabrzeża, placów składowych i dróg wewnętrznych a także przebudowa infrastruktury technicznej na terenie stoczni. Ma to nastąpić 23 stycznia. Modernizacja zakładu jest w głównej mierze związana z programem Miecznik. Pierwsze z budynków mają fizycznie powstawać już za kilka miesięcy, niedługo przed oficjalnym rozpoczęciem budowy pierwszej fregaty.

Paweł Lulewicz podkreślił, że po fazie testów i szkoleń, najprawdopodobniej już 20 stycznia stoczniowcy będą mogli użyć jej do regularnej pracy. Oficjalna ceremonia cięcia blach do budowy prototypowej fregaty jest planowana na 16 sierpnia.

Program Miecznik dotyczy pozyskania trzech wielozadaniowych fregat dla polskiej Marynarki Wojennej. Docelowo będą służyć najpewniej w 3. Dywizjonie Okrętów Bojowych 3. Flotylli Okrętów, zastępując wieloletnie i wysłużone fregaty rakietowe typu Oliver Hazard Perry. Przedsięwzięcie realizuje konsorcjum PGZ-Miecznik, w którego skład wchodzą: PGZ S.A., PGZ Stocznie Wojenna Sp. z o.o. i Remontowa Shipbuilding S.A. Partnerami zagranicznymi projektu są przedsiębiorstwa z Wielkiej Brytanii, w tym Babcock International, odpowiadające za wyłoniony spośród trzech oferentów projekt platformy bazujący na typie okrętu Arrowhead 140, Thales UK mające dostarczyć kluczowe elementy Zintegrowanego Systemu Walki (ZWS) oraz MBDA UK jako producent systemu obrony powietrznej.

Dziękujemy za wysłane grafiki.