• <
BOTA_2023

Statki celami ataku hakerskiego

rk

17.01.2023 11:24 Źródło: DNV
Strona główna Statki celami ataku hakerskiego
Statki celami ataku hakerskiego - GospodarkaMorska.pl

Towarzystwo klasyfikacyjne Det Norske Veritas (DNV) potwierdziło, że blisko 1000 statków zostało dotkniętych cyberatakiem na oprogramowanie służące do zarządzania i obsługi jednostek morskich.

W zaprezentowanym oświadczeniu firma powiedziała, że wyłączyła serwery IT ShipManager w odpowiedzi na atak typu ransomware, które blokuje dostęp do systemu komputerowego lub uniemożliwia odczyt zapisanych w nim danych (często poprzez techniki szyfrujące), a następnie żąda od ofiary okupu za przywrócenie stanu pierwotnego. Zdarzenie miało miejsce 7 stycznia i okazało się dotkliwe dla załóg statków oraz firm nimi zarządzających. Funkcje oprogramowania na pokładzie będące w trybir offline pozostają dostępne dla 70 dotkniętych atakami klientów. Nic nie wskazuje na to, aby jakiekolwiek inne oprogramowanie lub dane DNV zostały naruszone, a awaria serwera nie ma wpływu na inne usługi.

Oprogramowanie od DNV jest wykorzystywane wieloaspektowo. Służy do zarządzania flotą morską, wspiera zarządzanie statkami i flotami w aspektach technicznych, operacyjnych i zgodności, w tym konserwacji i napraw, zaopatrzenia, systemów bezpieczeństwa i analityki danych.

Instytucja stale utrzymuje kontakt z partnerami ds. bezpieczeństwa IT w celu zbadania incydentu i przywrócenia możliwości pracy systemu w trybie online. Przedstawiciele DNV zaznaczyli również, że na bieżąco współpracują z norweską policją na temat zdarzenia. Jest w kontakcie z dotkniętymi klientami, aby informować ich o wynikach trwającego dochodzenia kryminalistycznego.

Obecnie DNV jest wiodącą na świecie firmą zajmującą się zapewnianiem jakości i zarządzaniem ryzykiem/ Działa w ponad 100 krajach i współpracuje z ponad 100 000 klientami z branży morskiej, energetycznej, spożywczej, medycznej oraz wielu innych sektorów. Oferuje m.in. usługi certyfikacji systemów zarządzania. Na rynku polskim działa od 1993 roku, a w 2016 roku otworzyła Globalne Centrum SSC oferujące wewnętrzne usługi w zakresie HR, Finansów, IT oraz Zarządzania Nieruchomościami i Zakupami. Zatrudnia w kraju ponad 800 specjalistów. Główna siedziba firmy w Polsce mieści się w Gdyni, ale posiada również biura w Warszawie, Katowicach oraz Szczecinie.

Fot. Depositphotos

Dziękujemy za wysłane grafiki.