• <
bulk_cargo_port_szczecin

Była spółka Gazpromu z Niemiec z kolejnymi umowami na LNG

sg

17.01.2023 11:27 Źródło: Reuters
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Była spółka Gazpromu z Niemiec z kolejnymi umowami na LNG

Partnerzy portalu

Była spółka Gazpromu z Niemiec z kolejnymi umowami na LNG - GospodarkaMorska.pl

Sefe, należąca do niedawna do Gazpromu spółka energetyczna, zabezpieczyła kontrakty na dostawy LNG w Dunkierce we Francji, blisko granicy z Niemcami – podaje agencja Reutera.

Niemiecki Sefe korzysta z możliwości przeładunkowych terminalu w Dunkierce od stycznia tego roku. To nowa strategia spółki, do 2022 roku będącej w posiadaniu rosyjskiego Gazpromu i działającej pod nazwą Gazprom Germania. Władze Sefe ogłosiły też, że rozważają legalne kroki wobec byłego właściciela, który blokował spółce dostawy surowca. 

„Mamy ambicje, by w 2023 roku być spółką przynoszącą zyski” – oświadczył Reutersowi Egbert Laege, dyrektor zarządzający Sefe. Aby spełnić te cele, Sefe dodatkowo zabezpieczył długoterminowe dostawy w terminalu Hanseatic Energy Hub w niemieckim Stade (Hamburg). 

Jeszcze jako Gazprom Germania spółka zajmowała się dostawami LNG głównie ze Stanów Zjednoczonych, jednak, jak podkreślił Laege, odbywało się to w ramach kontraktów krótkoterminowych, które obecnie nie zdają egzaminu.

Spółka jest już po pierwszym rozładunku skroplonego gazu (LNG) w Dunkierce. 

Ilości gazu w niemieckich rezerwach znajdują się teraz na bezpiecznym poziomie powyżej 90%, a ceny kształtują się tak jak przed wojną w Ukrainie, podaje Reuters. Jednak kolejny sezon grzewczy może zmienić tę sytuację – zwłaszcza, gdy azjatyckie zapotrzebowanie na LNG ponownie wzrośnie. 

Szef Sefe przewiduje, że najbliższych 12-18 miesięcy upłynie pod znakiem wrażliwego rynku. Po tym czasie dostawy do Niemiec wzmocnią nowe możliwości transportu surowca z USA. 

Tagi:
LNG, Sefe, Gazprom, Niemcy

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.