• <

Augustów: Pływający słoń najlepszym pływadłem na rzece Netta

pc

31.07.2017 09:04 Źródło: PAP
Strona główna Przemysł Jachtowy, Turystyka Morska, Żeglarstwo Morskie Augustów: Pływający słoń najlepszym pływadłem na rzece Netta
Augustów: Pływający słoń najlepszym pływadłem na rzece Netta - GospodarkaMorska.pl

Andrzej Ostrowski z Krakowa, który skonstruował wielkiego pływającego słonia, wygrał w niedzielę Mistrzostwa Polski w Pływaniu na Byle Czym "Co ma pływać nie utonie" w Augustowie, letniej stolicy województwa podlaskiego.

Andrzej Ostrowski po raz ósmy uczestniczył w tej imprezie, ale po raz pierwszy wygrał zawody. Skonstruował "Kinga", czyli wielkiego słonia z powieści „W pustyni i w Puszczy”. Na słoniu jako Staś i Nel płynęły w Augustowie dzieci zwycięzcy konkursu. Słoń ruszał wielką głową i uszami, budził podziw i duże zainteresowania wśród widowni nad rzeką Nettą, gdzie odbyły się zawody.

Drugie miejsce zajął obiekt militarny „Wschodzące Słońce Narodów” przedstawiający reżim Korei Północnej, który według pomysłodawcy Borysa Hołubowicza z Supraśla, upada po zamachu. Na platformie przygotowanej przez Hołubowicza była wyrzutnia rakietowa, prezenterka telewizji, orkiestra oraz przywódca państwa. Były huki, strzały i wojskowa rewolta. „Chodziło o to, żebyśmy zostali zauważeni, żeby było głośno” - powiedział Borys Hołubowicz.

Trzecie miejsce zajęła Marika Maculewicz z Czarnej Białostockiej, która płynęła z rodziną i przyjaciółmi wehikułem o nazwie „Faworyt, czyli kot w butach”. Na platformie był oczywiście kot w butach oraz trójwymiarowa książka, która podczas prezentacji - jak żagiel - efektownie była otwierana i zamykana.

Konkurs odbył się na rzece Netta, w centrum Augustowa. 24 ekipy zaprezentowały swoje niecodzienne konstrukcje pływające. W tym roku wystartowały takie jednostki jak "Stary Browar", "Tasiemiec", "Ciacho" czy Gołębica. Każdy z uczestników chciał zaskoczyć jury pomysłowością i kreatywnością.

Miłośnicy tej imprezy od ponad 20 lat przyjeżdżają do Augustowa ze swymi wymyślnymi wehikułami pływającymi. Konstruują je z materiałów, które najłatwiej utrzymują się na wodzie - plastikowych butelek, puszek, opon, itp. Z roku na rok konstrukcje są coraz wymyślniejsze. Warunkiem udziału w mistrzostwach jest utrzymanie się wehikułu na wodzie.

Uczestnicy zawodów, oprócz dobrej zabawy, walczą również o nagrody pieniężne, których pula w sumie wynosi 40 tysięcy zł. Zwycięzca otrzymał 6 tys. zł.

Przy okazji zawodów, w Augustowie na Błoniach, odbywa się piknik dla mieszkańców i turystów. Co roku imprezę odwiedza kilkanaście tysięcy osób. Podobnie było w niedzielę. W Augustowie było upalnie, termometry wskazywały blisko 30 stopni Celsjusza.

Mistrzostwa organizuje Polskie Radio Białystok wspólnie z Podlaskim Urzędem Marszałkowskim i miastem Augustów.

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.