• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Amerykanie zniszczyli wyrzutnię rakiet rebeliantów Huti

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Amerykanie zniszczyli wyrzutnię rakiet rebeliantów Huti

Partnerzy portalu

Fot. US Navy

Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało o zniszczeniu na kontrolowanym przez Huti terytorium Jemenu systemu obrony powietrznej z dwoma pociskami rakietowymi gotowymi do odpalenia oraz naziemnej stacji radarowej. Ponadto zniszczony został dron wystrzelony przez Huti w kierunku statku znajdującego się na Morzu Czerwonym. Brak doniesień o ewentualnych ofiarach tych ataków.

Bojownicy Huti poinformowali wcześniej, że wystrzelili rakiety i drony w kierunku brytyjskich, amerykańskich i izraelskich statków w ramach wspierania Palestyńczyków w wojnie z Izraelem.

Ataki Huti, rozpoczęte w listopadzie 2023 roku zakłóciły transport morski na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej oraz globalną żeglugę przez Kanał Sueski. W odpowiedzi Stany Zjednoczone i Wielka Brytania rozpoczęły niszczenie stanowisk Huti w Jemenie.

Bojownicy Huti, którzy kontrolują najbardziej zaludnione części Jemenu, określają swoje działania jako odpowiedź na izraelską operację wojskowa przeciwko Palestyńczykom w Strefie Gazy. Według palestyńskich źródeł medycznych w wyniku akcji pacyfikacyjnej sił izraelskich w Strefie Gazy zginęło ponad 33 tys. osób. Izraelska ofensywa rozpoczęła się po ataku bojowników palestyńskiego terrorystycznego ugrupowania Hamas na Izrael 7 października ubiegłego roku, w którym zginęło 1200 osób, a ponad 250 zostało uprowadzonych. 

san/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.